הורמונים לגבר? יש דבר כזה! ‏

הורמונים לגבר? יש דבר כזה! ‏

בעבר הדעה הרווחת הייתה כי הסיבה לאי פריון טמונה באישה. בשנים האחרונות דעה זו הופרכה ונמצא כי בכ-40% מהמקרים הסיבה לאי פריון נובעת דווקא מירידה באיכות הזרע של הגבר. ד"ר נרדין עאסלה, רופאה בכירה ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) במרכז הרפואי הלל יפה מסבירה מה ההשלכות לירידה באיכות הזרע ומה הטיפולים הקיימים.

“יותר ויותר זוגות המגיעים לאבחון ביחידת ההפריה החוץ גופית בעקבות ניסיונות כושלים להיכנס להריון, מתבשרים כי הבעיה אינה באישה אלא באיכות זרע ירודה של הגבר. במקרה בו מאובחנת בעיה בזרע, יש לבצע בירור על מנת לאתר את הסיבה האפשרית. במסגרת הבירור תתבצע בדיקה של אברי המין והאשכים, אולטרסאונד אשכים, בדיקות דם הורמונאליות ובמידת הצורך, בדיקות גנטיות של הגבר”, מסבירה ד”ר נרדין עאסלה, רופאה בכירה ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) במרכז הרפואי הלל יפה. עוד היא מוסיפה כי ברוב המקרים הסיבה לתופעה זו אינה ברורה, אם כי יכולה לנבוע מסיבות גנטיות, ניתוחים באזור האשכים, חשיפה לחומרים רעילים, קרינה או כימותרפיה.

אחת הסיבות לירידה באיכות הזרע נובעת מירידה בהפרשת חומרים מהמוח המגרים את פעולת האשך וייצור הזרע (גונדוטרופינים). סיבה זו ניתנת לאבחון על ידי בדיקת דם פשוטה בה יודגמו רמות נמוכות של גונדוטרופינים וטסטוסטרון (הורמון המיוצר באשכים אשר מעיד בעקיפין על פעילות תקינה של האשכים). “הפרשת גונדוטרופינים ירודה מהמוח יכולה להיות מולדת או נרכשת במהלך החיים כאשר הטיפול בה מתבצע על ידי מתן זריקות יומיות של גונדוטרופינים חיצוניים במטרה לעודד את האשך לייצר זרע. לאחר מספר שבועות ניתן יהיה לבדוק האם חל שיפור בפעילות האשך, הן על ידי עלייה ברמות הטסטוסטרון בדם והן בבדיקת זרע חוזרת. לרוב הטיפול המוצע הוא הפרייה חוץ גופית, למעט מצבים מיוחדים בהם ניתן להשיג שיפור באיכות הזרע עד לכדי אפשרות לסיכוי גבוה להריון ספונטני”, מסבירה ד”ר עאסלה.

רמות נמוכות מאוד של הורמונים המופרשים מהמח להפעלת ייצור הזרע באשכים מעידות על אזוספרמיה- העדר זרע מוחלט. מצב זה ניתן לאבחון באמצעות בדיקות דם הורמונאליות כאשר הטיפול המוצע הוא ניתוח שמטרתו הפקת זרע ישירות מהאשך.

לסיכום, מציינת ד”ר עאסלה: “ישנן מגוון סיבות שיכולות להוביל לאי פריון- הן בקרב האישה והן בקרב הגבר. אבחון נכון וטיפול מקצועי יקדם אתכם במסע לילד. יחידת ה- IVF במרכז הרפואי הלל יפה מציעה מעטפת שירותים רחבה במקום אחד, המשלבת רופאים מומחים בתחום הפריון, האולטרסאונד ואורולוג מומחה באי פריון הגבר. אל תהססו- בואו להיבדק!”.

 

כתיבת תגובה