מייחלים לבן או בת? כך תוכלו להשפיע על קביעת מין היילוד

מייחלים לבן או בת?  כך תוכלו להשפיע על קביעת מין היילוד

ישנם לא מעט זוגות אשר יעשו (כמעט) הכול כדי לקבוע את מין היילוד שלהם, בפרט אם יש להם מספר ילדים מאותו המין. ד"ר חיים דוד, מנהל מחלקת יולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי הלל יפה, מסביר האם באמת ניתן להשפיע על קביעת מין היילוד.

 

אין זה סוד שזוגות רבים מתלבטים האם להביא ילד נוסף לעולם בתקווה שאולי הפעם יצליחו להביא את המין השני. ” לא פעם אני נתקל בזוגות שמגיעים אליי למרפאה ושואלים האם יש משהו שהם יכולים לעשות כדי להשפיע על מין תינוקם העתידי”, מציין בחיוך ד”ר חיים דוד, מנהל מחלקת יולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי הלל יפה. “ישנן מגוון שיטות טבעיות ורפואיות העשויות לסייע לזוגות בדרכם לתכנון התא המשפחתי. מדובר בעיקר בעצות, שחלקן טובות ונכונות באשר להשגת היריון בכלל. לגבי השיטות הרפואיות- הן כמובן מדויקות יותר, אך מומלצות רק במקרים מסוימים ויש בצידן עלות כספית גבוהה”.

 

השיטות ה”טבעיות”

  1. זמן קיום יחסי מין- תאי הזרע נחלקים ל-2 סוגים: בעלי כרומוזום Y אשר יוצרים את העובר הזכרי ובעלי כרומוזום X  היוצרים את העובר הנקבי. תאי הY- זריזים יותר ומשך חייהם קצר יותר בהשוואה לתאי ה- X. ככל שהמשגל קרוב יותר לתקופת הביוץ, קיים סיכוי גדול יותר לתאיY  להפרות את הביצית וליצור עובר ממין זכר. אם המשגל יהיה מרוחק מזמן הביוץ, תאי ה-Y  אשר נהרסו יאפשרו לתאי ה-X  סיכוי גבוה יותר להפרות את הביצית וליצור עובר ממין נקבה. ישנן מספר שיטות לקביעת מועד הביוץ: בדיקת דם הורמונאלית, בדיקת אולטרסאונד לקביעת גודל הזקיקים בשחלה, בדיקת חום הגוף (עלייה של כ- 0.5 מעלה מעידה על התרחשות הביוץ) וערכות שונות הבודקות כמות הורמונים, כגוןLH  ואסטרוגן בשתן או ברוק.
  2. טכניקת המשגל– לדברי ד”ר דוד, גם לטכניקת המשגל קיימת חשיבות לגבי קביעת מין העובר. העיקרון הוא מידת התקרבות תאי הזרע אל הביצית. “תאי הזרע הזכריים, כאמור, חיים מעט זמן, ולכן אם חפצים בעובר זכרי, יש לקרב את תאי הזרע קרוב ככל האפשר אל הביצית, כלומר התנוחה המומלצת היא הקונבנציונלית (פנים מול פנים, תוך הרמת רגלי האישה). בנוסף מומלץ שהאישה תגיע לאורגזמה משום שבמצב זה צוואר הרחם מתקרב אל איבר המין הזכרי ובכך מתקצרת הדרך של תאי הזרע אל הביצית”. כמו כן, בזמן האורגזמה, סביבת הנרתיק חומצית פחות (רמת PH) ולכן יותר תאי זרע זכריים עשויים לשרוד (החומציות הטבעית של הנרתיק הורסת תאי זרע זכריים). ככלל, שינוי רמת ה- PH לכיוון בסיסי (בכדי לתת סיכוי לתאי הזרע הזכריים), ניתנת לביצוע בשתי דרכים: גרימת אורגזמה לאישה במועד ההפריה ו/ או שטיפת הנרתיק בסודה לשתייה לפני קיום היחסים בתקופת הביוץ.

לעומת זאת, לחפצים בעובר ממין נקבה, מומלץ לקיים יחסים בטכניקות אחרות (בעיקר היפוך כיווני בני הזוג) ומומלץ שהאישה לא תגיע לאורגזמה בזמן פליטת הזרע. במצב זה יחול הרס של תאי הזרע הזכריים ויוותרו יותר תאי זרע נקביים.

  1. תדירות המשגל– ככל שפולטים יותר תאי זרע, כמותם הכללית פוחתת ופוחת אחוז תאי הזרע הזכריים, שהם גם הראשונים להיהרס ולהיעלם. תכיפות גבוהה יותר של יחסי מין יוצרת הרס גדול יותר של תאי זרע זכריים ומותירה יותר תאי זרע נקביים, דהיינו סיכוי גבוה יותר ליצירת עובר נקבי.
  2. תזונה טרם ההיריון– התזונה משפיעה על רמת החומציות בנרתיק והאחרונה עשויה להשפיע על סוג תאי הזרע שיפרו את הביצית. צריכת מאכלים מלוחים, בשר ודגים כשלושה חודשים לפני הכניסה להריון, מומלצת להיווצרות עובר ממין זכר. (בנוסף, מומלץ להעלות את רמת האשלגן בגוף על ידי נטילת כדור אשלגן באופן יומי). צריכת מאכלים נטולי מלח ובעיקר מוצרי חלב, ביצים וירקות ירוקים למשך כשלושה חודשים לפני ההיריון, מביאה לפוטנציאל גבוה יותר להיווצרות עובר ממין נקבה. (בנוסף ניתן להעלות את רמת הסידן בגוף על ידי נטילת כדור סידן בתנאי שאין מחלה כלייתית).

השיטות הרפואיות

קיימות שיטות רפואיות מבוססות בעזרתן ניתן לקבוע את מין העובר. שיטות אלו אינן בשימוש למעט מצבים בהם קיימת מחלה גנטית הקשורה לאחד מכרומוזומי המין ואז תתבצע ההפרדה על מנת לאפשר היווצרותו של עובר מהמין השני, שאינו חולה או לחילופין, במקרים של 4 ילדים בעלי מין זהה. שיטות אלו הן בעלות סיכויי הצלחה גבוהים יותר מהשיטות הטבעיות ונעשות בסיוע של טכניקות מעבדה בהפריה חוץ גופית:

1.      הפרדה מכאנית של תאי הזרע מנפח הפליטה לתאי זרע זכריים או נקביים. לאחר ההפרדה מתבצעת הזרעה אצל האישה מאותה קבוצת תאי זרע רצויה.

2.      ביצוע של הפריה חוץ גופית ולאחר היווצרות העובר, ניתוק של תא אחד מקבוצת תאיו של העובר על מנת לבדוק את מינו. לאחר מכן, החזרה לרחם האישה את העובר בעל המין הרצוי.

עוד מוסיף ד”ר דוד: “לרוב מדובר בהליך רפואי בתשלום פרטי, ובכל מקרה, יש צורך בוועדה ייחודית אשר מתכנסת לאישור התהליך. כיום ניתן לדעת כבר בשלבי הריון מוקדמים (סביב שבוע 10) את מין היילוד באמצעות בדיקת דם המבוצעת על חומר גנטי עוברי הקיים בדם האימהי
(
DNA” עוברי בדם אימהי”).

 

לסיכום, יש לזכור כי השיטות הטבעיות הינן בגדר המלצות שאינן מבטיחות בהכרח כי מי שיבצע את כולן יזכה במין המיוחל. עם זאת, לאורך השנים ממליצים הרופאים על שימוש בטכניקות אלו כדי להגביר את הסיכויים לקביעת מין העובר.

 

כתיבת תגובה