השאלות הכי חשובות בבחירת גן לתינוקות שלנו

השאלות הכי חשובות בבחירת גן לתינוקות שלנו

כתבה מיוחדת מאת מאיה גבע – גננת לגיל הרך

הגיע הרגע שאף פעם לא מתאים לנו, ההורים. הגיע הרגע להיפרד מהגוזלים הרכים שלנו ולמצוא עבורם מסגרת מתאימה. החששות כבדים, הפחדים משתלטים עלינו והתחושה הקשה של איך אני אמורה לשים את הלב שלי במקום אחר שהוא לא איתי. אז איך?

תחילה נבין כי המסגרת חשובה מאוד להתפתחות הקטנים שלנו בכל התחומים. הם לומדים על עצמם בקבוצת השווים, הם חווים המון התנסויות סנסו-מוטוריות החשובות מאוד, ומתפתחים מאוד בהיבט הקוגניטיבי. כדי שהמעבר יהיה כמה שיותר נעים וחיובי, ישנם כמה דברים חשובים מאוד שעלינו לבדוק ולברר, בלי בושה, בלי מבוכה. פשוט לשאול ולקבל תשובות.

ברשימה שלפניכם אציין מספר פרמטרים חשובים לבחירת גן עבור התינוק שלנו. יש אינסוף דברים שכדאי שנסתכל עליהם בטרם נבחר את המסגרת המתאימה, אך כאן אציין את החשובים ביותר בעיני.

1. נראות – הדבר הראשון מתייחס לנראות הגן. בטח אתם חושבים שזה אולי שולי אבל לדעתי מאוד חשוב. בהגיעכם לגן, תחילה התבוננו בכניסתו – האם הכניסה נקייה ומטופחת? האם ישנם צמחים? האם יש מקום רחב ומסודר להשארת העגלות, מתלים עבור שאר הציוד לילד? עשו סיבוב בחצר הגן או מסביב למשפחתון – בדקו האם הציוד נראה חדש ותקין? האם החצר מסודרת ונקייה, האם המתקנים בה בטיחותיים? גשו לנדנד את המתקן ובדקו בעצמכם. שימו לב לסגנון החצר – אילו מתקנים יש בה? האם קיים ארגז חול? האם החצר גדולה ומרווחת? האם יש בה דשא סינטטי או דשא רגיל? לכל אחד מאיתנו יש את החלום על החצר המושלמת לילדיו כך שיתפתחו בצורה הטובה ביותר. ראו האם החצר הזו מגשימה את חלומכם.

נסו לראות בתוך הגן את מה שלא מראים לכם בסיור – את הפינות הנסתרות והאם הן נקיות ובטיחותיות ללא מסמרים או שפיצים חדים, את הקירות שאין רטיבויות למשל וכמובן את המטבח. תסתובבו לבד לפני או אחרי המפגש עם הגננת ובדקו הכל, החוכמה זה לראות מעבר למה שבוחרים להראות לנו בתמונות השיווקיות. 

2. שעות פעילות הגן וחופשות – פרט טכני לגמרי אך חשוב למדי. בדקו מה הם שעות פעילות הגן, והאם הדבר מסתדר עם עבודתכם כך שלא תאחרו להביא את ילדם לגן ובטח שלא תאחרו לאסוף אותו. התחושה עבור הילד להגיע אחרון וללכת אחרון היא לא תחושה נעימה, מה גם שזה מפריע לשאר הצוות, הילדים והתנהלות הגן. שאלו מה הם חופשות הגן וימי עבודה בחודשי הקיץ. אלו יכולים להוות גורם מכריע עבורם בבחירת הגן.

3. ארוחות ולינה – ההזנה של ילדנו, כמה היא חשובה לגדילתם והתפתחותם. שאלו מה הוא התפריט השבועי בגן, מי מרכיב אותו (האם בהתייעצות עם תזונאית?) ומי מבשל אותו? האם האוכל מבושל יום יום ומובא לגן? האם קייטרינג? האם מבשלים בגן עצמו? בדקו מה היא המדיניות לבשר ועוף – האם כל יום? כמה פעמים בשבוע? האם יש מענה לילד צמחוני או טבעוני? כיצד הם פועלים במידה ויש אלרגיה לדבר מה מסוים לאחד הילדים? בדקו את אזור האכילה, האם מרווח, האם אסתטי?

לגבי לינה – בדקו את גישת הצוות כלפי שינה. איך מרדימים ילד שלא יודע להירדם עצמאית? האם מרדימים בידיים? מה היא המדיניות כלפי ילד ישן מעבר לשעות המוגדרות? האם מעירים? ולהפך, במידה והילד עייף מוקדם יותר? האם הגישה יותר גמישה או צמודה לסדר היום של הגן? בדקו את החדר בו ישנים – בלולים או מזרונים? החדר נעים ומרווח? איך מתבצעת ההרדמה?

4. צוות – הנושא האהוב עליי! צוות טוב זה הדבר הכי חשוב עבור הילד שלנו. תחילה בדקו כמה אנשי צוות קבועים יש בגן ומה היא הכשרתם המקצועית. בדקו מה קורה אם אחד מאנשי הצוות לא מגיע, מי מחליף אותו? האם הוא קבוע או משתנה בהתאם לזמינות? נושא חשוב מאוד לצוות שבעיני הוא בל יעבור זה השתלמויות חוזרות במתן עזרה ראשונה לגוזלים שלנו. האם למדו? בקשו לראות תעודה, לא להתבייש. זה החיים של ילדנו ולצערי הנושא הזה לא מפוקח כלל ולא מחייב.

נסו לבדוק עם הגננת אודות התקשורת עם הורים. נושא זה הוא מעט מורכב וקשה להבין בסיור בגן אבל, בשיחת חולין קצרה תוכלו להתרשם ולהכין מעט על סגנון השפה, על היכולת להקשיב, לא לשפוט. נסו לדלות כמה שיותר מידע דרך השיחה ביניכם על אופן התקשורת העתידי ביניכם – שקיפות ואמינות הם הדברים החשובים ביותר. גננת שלא מפסיקה לדבר על עצמה ועסוקה בשיווק הגן באינטנסיביות עשויה להדליק נורה אדומה להמשך. בדקו עד כמה היא התעניינה בכם ובילדכם ומשם סמכו על האינטואיציה שלכם…

5. תכנים- שאלו מה הם התכנים המועברים בגן וכיצד, בקשו מהגננת לשתף אתכם בקצרה במאפייני הגיל של ילדכם ובפעילויות המותאמות לו. לא צריך לרדת לפרטי פרטים, אבל כן לוודא שישנם תכנים מעשירים בנוסף לשעות המשחק. 

שאלו את הצוות לגבי חגים וימי הולדת – האם ההורים יכולים להיות נוכחים? תתפלאו לשמוע שלא תמיד זה מתאפשר. 

6. דבר נוסף וחשוב מאוד לדעתי הוא נושא החיסונים. כדאי לשאול האם מכניסים לגן גם ילדים אשר הוריהם לא מחסנים אותם, ולבדוק האם זה מעוגן בחוזה ובהצהרת בריאות. נכון שלכל הורה יש את הגישה שלו, אך כדאי שתדעו מה היא מדיניות הגן בנושא.

לסיכום, בחירת גן זה דבר מאתגר מאוד מעבר לקושי הרגשי הטמון בזה. סמכו על עצמכם, אל תהססו לשאול ולבדוק כמה וכמה פעמים. גננת שתיתן לכם את התחושה שאתם “חופרים” היא לא גננת שאתם רוצים. תבחרו את המקום בו אתם הרגשתם טוב, שהרגשתם שנכנסתם לבית חם, דואג ותומך. אם אתם הרגשתם כך, גם ילדכם ירגיש כך היו בטוחים בזאת. זה המסר שאנחנו רוצים להעביר לילדנו. בהצלחה 🙂  

כתיבת תגובה