כיצד משפיע החום על מהלך ההיריון וכיצד ניתן להימנע מסיכונים ‏מיותרים לאם ולעובר? ‏

כיצד משפיע החום על מהלך ההיריון וכיצד ניתן להימנע מסיכונים ‏מיותרים לאם ולעובר? ‏

מאת : ד”ר חיים דוד, מנהל מחלקת יולדות וחדר לידה במרכז הרפואי הלל יפה

את בהריון. כבר כמעט והתרגלת לכל התופעות הנלוות לכך – נפיחות ברגליים, בחילות, עייפות מוגברת, צרבות והפרידה הזמנית מהג’ינס ההדוק. ואז הוא בא – הקיץ. במלוא עוצמתו וחומו ומוסיף לך ולעוברך תופעות נוספות שהן תוצר נילווה של מזג האוויר היוקד. 

למאזן הנוזלים בגוף ישנה חשיבות רבה מאוד בתקופת ההיריון ולכן מן הראוי להקפיד הקפדה יתרה על נושא השתייה. התייבשות וחוסר נוזלים מביאים למצוקה מטאבולית של האם ושל העוברהיוצרת שינוי בתכולת המלחים בגוף ומביאה לגירוי של בלוטת יותרת המוח להפרשת הורמונים שונים, ביניהם הפיטוצין, האחראי להיווצרות התכווצות של הרחם, ובעצם להתהוותם של צירים מוקדם מהצפוי.

לחצי למעבר

הטיפול במצבים אלו הוא זהה, פחות או יותר, לטיפול הניתן במקרים רגילים של התייבשות בהתאם לדרגת חומרתם:

התייבשות קלה – המתבטאת בהרגשת צמא, בחילה קלה, סומק של העור, עצבנות ודופק מהיר – ההוראה היא פשוט להרבות בשתייה.

התייבשות בינונית וקשה – מתבטאת בחולשה, סחרחורות, כאבי ראש משמעותיים, חוסר בנוזל רוק, דופק מהיר וכמובן הופעת צירים מוקדמים – רצוי לגשת לקבלת טיפול רפואי שיכלול מתן נוזלים ומלחים וביצוע ניטור של העובר.

אצל אישה שסובלת מהתייבשות נוצרת כמות גבוהה של אצטון בשתן, שהוא הגורם לבעיה המטבולית בעיקר אצל האם. בנוסף, בעת התייבשות, כמויות הנתרן והאשלגן אצל האישה תהיינה חריגות. לכן, מתן נוזלים דרך הווריד פותר, לרוב, בעיות אלו בצורה טובה.

חשוב לציין שמצב של התייבשות הוא בהחלט הפיך ולא אמור לגרום נזק לעובר, במידה שניתן טיפול של החזרת נוזלים בזמן. לעניין זה, ולשם מניעה, על האישה להקפיד על שתייה מרובה של בין 3 ל- 4 ליטר מים ביום, גם אם תחושת הצמא אינה משמעותית (אפשר להתייבש גם משהייה ממושכת בחדר ממוזג).  

תופעת לוואי נוספת של ההיריון היא לחץ תמידי על שלפוחית השתן ועל צינורית השתן (בשל הרחם המתרחב והולך). התוצאה של השינוי הפיזי הזה גורמת לעיתים להתרוקנות לא מלאה של השלפוחית, דבר שמוביל להצטברות שתן, המשמש, במיוחד קיץ, כקרקע טובה להתרבות חיידקים ולהתפתחות זיהומים באזור הנרתיק. גם לכך הטיפול המונע הוא שתייה מרובה והימנעות מהתאפקות במתן שתן.

תופעת הזיהומים בקיץ שכיחה גם בכל הקשור למזון ומשקאות, מאחר ולמזג האוויר החם יש נטייה להתסיס ולקלקל בתדירות גבוהה יותר. תוצאה אפשרית ומוכרת של אכילת מזון מקולקל היא שלשולים והקאות. גם אלו, במידה שמתרחשים, עלולים להביא את האישה ההריונית להתייבשות, אי איזון במלחים, ובעיקר איבוד אשלגן. כל אלו פוגעים בתפקוד האישה ובעקיפין גם בעובר. גם כאן, שתייה מרובה, הקפדה על תזונה נכונה, שטיפת ידיים בתדירות מספקת, שמירה על היגיינה ותנאי קירור נכונים של מזון ומשקאות הן דרכי המניעה הטובות ביותר להתמודדות ומניעה.

בשורה התחתונה, חודשי ההיריוןפרושים על פני עונות מתחלפות שונות, כאשר לכל עונה יש את היתרון והחיסרון שלה בהקשר זה. עונת הקיץ עלולה להוות כר פורה להיווצרותן של תופעות שעשויות להיות בעלות השלכות בריאותיות לאם ולעובר,אך עם זאת, שמירה על כללי היגיינה פשוטים ושתייה מרובה יסייעו בהתמודדות ובמניעה בצורה קלה וחלקה עד לזמן הלידה.

כתיבת תגובה