שומרות על כושר בתקופת החגים

שומרות על כושר בתקופת החגים

תקופת החגים היא תקופה מועדת לפורענות בכל מה שקשור לדיאטה ושמירה על המשקל. הארוחות המשפחתיות, הפיתויים הרבים, ולוח הזמנים העמוס מקשים עלינו לשמור על תזונה נכונה ויתרה מזאת מוציאים אותנו משגרת הפעילות הגופנית שלנו.

אך עם בוא השנה החדשה והחגים, זה בדיוק הזמן לחזור לכושר ולגזרה. ולמה?

ראש השנה הוא זמן לחשבון נפש וקבלת החלטות (כולנו מכירות את זה שאנחנו מחליטות שהשנה נשנה דברים, נשפר, נשדרג ועוד) ובנוסף, החגים הם הזמן של כל הארוחות החגיגיות ואם לא תיקחו את עצמכם בידיים, אז אתן עשויות לא לאהוב את התוצאות שתראו מול המראה אחרי החגים.

הנה כמה טיפים אפקטיביים וחשובים שיעזרו לכן לשמור על הכושר בחגים :

פעילות גופנית עוזרת בירידה במשקל ומאפשרת לשמור על משקל תקין לאורך זמן. היא מחזקת את מערכת הדם ,הלב ,את שרירי השלד ואת המערכת החיסונית (שזה חשוב לא פחות לעונות המעבר שבהן אנו נוטים להיות חולים). בנוסף, הספורט ישפר את ההרגשה הכללית שלכן ויתרום להפחתת מתחים וסטרס.

1. ישיבה בבית גורמת לזלילת יתר ואינה תורמת לשרפת קלוריות. לכן, הדבר הנכון לעשות הוא לצאת מהבית. בין ארוחות החג בחרו בפעילות מהנה לכל המשפחה כמו רכיבה על אופניים או טיול בחיק הטבע. נסו להגיע לארוחות החג ברגל, או צאו לסיבוב גדול לפני ארוחת החג וגם לאחריה.

2. חשוב למצוא את הספורט שאתן מתחברות אליו, שיאפשר לכן להתמיד. ידוע שאם נעשה משהו שאנחנו לא נהנות ממנו, נמצא תירוצים להתחמק ממנו ובסופו של דבר נפרוש…

3. יש להתמיד ולהתאמן לפחות 3 פעמים בשבוע. נכון שלהתאמן פעם בשבוע עדיף מכלום, אבל על מנת לראות שיפור בתוצאות יש להקפיד.
מבחינת תדירות ומשך האימונים לפעילות אירובית ההמלצה היא: לבצע פעילות אירובית בין 3-5 פעמים בשבוע, בהתאם לעצימות הפעילות. בעצימות מתונה יש לבצע חמש פעמים בשבוע ובעצימות גבוהה, שלוש פעמים. הכוונה היא שאם אתן רצות זה פעילות עצימה, אם אתן עושות הליכה זו פעילות אירובית בעצימות נמוכה יותר.
מומלצת פעילות אירובית של לפחות שלושים דקות ברצף. אם הפעילות היא בעצימות גבוהה יש לבצעה במשך 20-25 דקות. עבור ירידה במשקל מומלץ על שישים דקות פעילות או יותר בקצב מתון עד עצים (הליכה מהירה- ריצה איטית).
מבחינת אימונים אחרים כגון: משקולות, עיצוב ,פילאטיס ועוד- מומלץ לשלבם לפחות 3 פעמים בשבוע.

4. השילוב האופטימלי לכושר הגופני הוא השילוב של אימונים אירוביים, אימוני כוח ופעילות שעובדת על קואורדינציה וגמישות. בכללי מרכיבי הכושר הם: סיבולת, כוח, מהירות, קואורדינציה וגמישות. איך מיישמים זאת?
על סיבולת ומהירות ניתן לעבוד בפעילות אירובית כגון: הליכה, ריצה, שחייה ואופניים.
על כוח ניתן לעבוד בחדר כושר עם משקולות, בשיעורי עיצוב למיניהם, עם TRX וכו.
על גמישות וקואורדינאציה ניתן לעבוד בשיעורי פילאטיס או באופן עצמאי.

5. שם המשחק הוא לעשות ספורט במידה. בטח את הסעיף הזה אתן אוהבות
יש להתאים את רמת האימון ליכולת שלכן וחשוב לא פחות, מנוחה מאימונים היא חלק בלתי נפרד מתכנית האימונים. אם לא נעשה זאת, נגרום לגופנו למאמץ יתר, שלא יאפשר לגוף התאוששות ובניה. ובסופו של דבר זה עשוי לגרום לכם להיפצע או לחוסר חשק להמשיך בשגרת האימונים.
אחרי אימון כוח מומלץ לתת לשריר שעבד מנוחה של כ- 48 שעות לפחות. לגבי פעילות אירובית (כל עוד זה לא ריצות ארוכות מידי -10 ק”מ ומעלה) ניתן לבצע בתדירות גבוהה, אפילו ברמה יומיומית. זאת כל עוד אתן מרגישות שהגוף לא חש עייפות מוגזמת.

חשוב לציין ולהדגיש, כי גם אם חרף כל האמור והכתוב לעיל, “חטאתן” לעצמכן ולא התאמנתן בחגים- מיד עם סיומם חשוב לחזור לשגרה בכל המובנים. כולנו בני אדם וגם אם אכלתן מעל המידה והכמות הרצויים- העיקר שנהניתן. ועכשיו – לעבודה ולבריאות.

מאחלת לכם שנת כושר ואושר

ריטה מרגולין, מאמנת כושר אישית ובקבוצות קטנות

ritirit2304@gmail.com

050-6301239

עדיין לא חברה בקבוצות וואטסאפ  של אמא4אמא? רוצה לקבל הטבות ומוצרים להתנסות?

הירשמי עוד היום ובחרי את הקבוצה שלך

כתיבת תגובה