המלצות לשינה בטוחה לתינוק בשנתו הראשונה- כתבת חובה לכל אמא

המלצות לשינה בטוחה לתינוק בשנתו הראשונה- כתבת חובה לכל אמא

התופעה האכזרית והאם ניתן למנוע אותה? בכתבה הבאה נסביר כיצד נמנע ממנה וכיצד נשמור על סביבת שינה בטוחה ונעימה לתינוק

אז לפני שנתחיל בכתבה, נפרט כי לפי נתוני משרד הבריאות מדי שנה מתים כ-45 תינוקות באופן פתאומי. התסמונת עלולה להתרחש אצל תינוקות בני חודש עד שנה, אך נפוצה יותר בקרב ששת החודשי ם הראשונים של התינוק ובעיקר בין גיל חודשיים לארבעה חודשים.  כאשר בתקופת חודשי החורף הקרים, בין ינואר למרץ, נצפו מקרי מוות רבים יותר.

 

מהי תסמונת מוות בעריסה?

תסמונת בה מתרחש מוות באופן פתאומי במהלך שנתו של התינוק, ללא כל אזהרה מראש. התופעה עלולה להתרחש גם בתינוקות בריאים ובעיקר בשינות הלילה. התסמונת נגמרת כתוצאה מפגיעה תפקודית שמשבשת את מנגנון הנשימה ויקיצתו הטבעית של התינוק. ולכן חשוב להיות מודעים לה ולהקפיד על כללי שינה בטוחה לתינוק שלנו.

כיצד נקפיד על סביבת שינה בטוחה לתינוק?

משרד הבריאות ממליץ להשכיב את התינוק על הגב במהלך שינת הלילה ואילו במהלך היום להשכיב על הבטן ובהשגחה בלבד. כמו כן, יש לוודא כי המזרן עליו התינוק ישן קשיח ועומד בתקני משרד הבריאות, יש להפקיד לשים סדין מתוח ככל הניתן.

יש להימנע לחלוטין מכריות, צעצועים, מגני ראש או מגני מיטה ושמיכות הגורמים לסכנת חנק ממשית.  במהלך שנתו של התינוק, הוא עלול להסתבך באיבזרים שבמיטה או מוצמדים למיטה, ובמיוחד בלילה, כאשר השינה עמוקה,  האביזרים הללו ,  עלולים לכסות את פניו ולחסום את דרכי נשימתו ואף לגרום למוות כתוצאה מחנק.

הורים רבים חוששים בעיקר בחודשי החורף הקרים כי תינוקם לא יסבול מהקור במהלך השינה ומתלבטים כיצד לשמור על לבוש מתאים כך שיהיה לו חמים ונעים במהלך השינה, מאוד לגיטימי כמובן אך יש להקפיד על לבוש מתאים ולא חם מדיי תוך התחשבות מלאה בטמפרטורה השוררת בחדר . חשוב להפקיד ולהימנע מחימום יתר ולבוש  שהוא חם מדיי והדוק  מאחר ואלה מסוכנים מאוד לתינוק וגורמים למקרי מוות בעריסה.

באירופה נוהגים ההורים האירופאים להשתמש רבות בשק שינה ייעודי לתינוקות.  שקי השינה מגינים מחנק וממזערים את הסיכוי לקבלת תסמונת מוות בעריסה.

 לאחרונה עלתה המודעות לשימוש בשקי שינה גם בישראל. משרד הבריאות אף ממליץ על שימוש בשק שינה בדגש על יתרונותיו, אך רבים לא יודעים מהו שק שינה והאסוציאציה הראשונה שעולה להם הוא טיול בהרי הצפון בטבע בתוך שק שינה.  אך לא כך הדבר, הגיע הזמן להעלות את מודעות ההורים לשק השינה , את יתרונותיו ואת חשיבותו העצומה למניעת מוות בעריסה.

אז מהו שק שינה לתינוק?

שק שינה אשר  מתלבש על גופו של התינוק כמו חצי בגד-חצי שמלה והוא נסגר בעזרת רוכסן. השק שינה סגור ושומר על טמפרטורה נעימה לתינוק הנמצא בתוכו ומאפשרת לו תזוזה חופשית במהלך השינה. ישנם שקי שינה המתאימים לימי הקיץ, הסתיו והחורף בהתאם לעובי הבד. בהתאם לעובי הבד של שק השינה והטמפרטורה השוררת בחדר השינה, נדע אנו ההורים כיצד נכון להלביש את התינוק בתוך שק השינה במהלך השינה כדי שיהיה לו נעים.

מה הם יתרונותיו?

ראשית, והחשוב מכל שקי השינה מונעים חנק, מאחר והם מאפשרים לתינוק לזוז בחופשיות בכל צורה אפשרית מבלי ששק השינה יכסה את דרכי נשימתו

דבר נוסף וחשוב שק השינה מבטיח הימנעות מחימום יתר של התינוק תוך התחשבות בטמפרטורה המצויה בחדרו של התינוק. שק השינה עוטף את גופו של התינוק במהלך כל הלילה ואין סכנה כי לתינוק יהיה קר כמו שתינוק מוריד שמיכה ולכן שק שינה הוא המוצר האולטימטיבי בעיקר בחודשי החורף לשמור על סביבה נעימה ובטוחה לתינוק.

שקי השינה מומלצים לתינוקות החל מיום לידה ועד גיל שנה . משרד הבריאות ממליץ על שימוש בשקי שינה והמרכז הרפואי שערי צדק הינו הבית חולים הראשון אשר מאמץ את המלצת משרד הבריאות. שימוש בשק שינה יכול להפחית ב- 65% את הסיכון למוות בעריסה

 בלעדית לאמא4אמא – 25% הנחה ברכישת שק שינה מפנק לתינוק בליטל פינגווין

בהזנת קוד רכישה: IMA4IMA

קישור לאתר ליטל פינגווין Little Penguin לחצי

כתיבת תגובה