ליסטריה בהריון -חשוב וכדאי לדעת!

כעורכת דין העוסקת זה שנים רבות בתחום של רשלנות רפואית בהריון לידה וילדים שטיפלה ומטפלת כיום בתביעות של ילדים שנולדו חולים ופגועים כתוצאה מהדבקה של האימהות שלהם בליסטריה בהריון, חשוב לי להסביר כי בניגוד למקרים אחרים של רשלנות רפואית בהם העובר התפתח בצורה לא תקינה והתביעות שמוגשות הן לגבי אי האבחון בהריון, הרי שמה שקשה לעכל במקרים של ילדים שנולדו חולים בליסטריה, היא העובדה שילדים אלו יכלו להיוולד בריאים אילמלא האמהות שלהם נחשפו לחיידק בהריון.  
ליסטריה בהריון -חשוב וכדאי לדעת!

מה זה ליסטריה בעצם ?

ליסטריה הוא חיידק מאד אלים המועבר באמצעות מזון. ממחקר שנעשה במדינת ישראל בשנים 1998-2007 עלה כי 35% מהנדבקים בליסטריה היו נשים הרות. כך גם, שלא כמו בעולם מערבי מתוקן, מספר המקרים של נשים הרות שנדבקות בליסטריה מגיע לכדי 25 מקרים ל 100 אלף לידות. כשמדברים על 150 אלף לידות מדי שנה במדינת ישראל הרי שמדובר במספר משמעותי ביותר.

התוצאה של הידבקות בחיידק הליסטריה בקרב נשים בהריון יכולה לגרום לנזק לעובר או להריון, כאשר התוצאות הן מהפלה עד לידה מוקדמת של ילד עם פגיעות קשות כגון שיתוק מוחין, פיגור, עיוורון ועוד.

האם אפשר למנוע הידבקות בליסטריה ?

הדבקה בליסטריה בהריון ניתנת למניעה!

בכדי למנועה הדבקה בליסטריה יש לשמור על כללי היגיינה מסוימים וכן להימנע ממזונות שנחשבים בסיכון גבוה להימצאות חיידק ליסטריה הם בין היתר בשר ועוף מבושלים למחצה, ביצים חיות, דגים חיים, טחינה, חומוס ופסטרמה תעשייתיים ועוד.

(אפשר להתעדכן ברשימת המזונות וההנחיות באתר משרד הבריאות.)

מקרה שטיפלתי בו, לאשה לא היה מושג מאילו מזונות עליה להימנע בהריון, ולכן אכלה מזונות בסיכון להדבקה בליסטריה. התינוק שלה נולד בלידה מוקדמת, חולה בליסטריה וסובל משיתוק מוחין.

לצערי, למרות שמשרד הבריאות הוציא חוזרים בנושא שבהם מפורט מה מותר ומה אסור, או לפחות מה לא מומלץ לאכול בהריון, הרי שלא נעשית עבודת הסברה מספיקה בנושא. חשוב ליידע כל אישה אפילו עוד טרם ההיריון, מה המשמעות של הדבקה בליסטריה, אילו נזקים יכולים להיגרם לעוברן וכיצד ניתן להימנע.

הנתונים מהעולם מראים כי במדינות אשר בהן נעשתה עבודת הסברה משמעותית להעלאת המודעות סביב ליסטריה, נתוני השטח הראו ירידה בשכיחות ההידבקות בחיידק. כאשר המידע עובר לציבור בצורה הולמת, בעת ההיריון, הנשים מתנהגות אחרת כאשר הן מודעות לעומת כשאינן מודעות.

אני קוראת לנשים בהריון או כאלה מתכננות הריון להיות אחראיות לגופן ולעוברן.יש באפשרותה של כל אישה להיות במצב בו ברור לה מותר ומה אסור. כדאי להשקיע ולחפש את המידע ביום שלפני ולהתייחס לסוגיית הליסטריה ברמת המניעה ולא ברמת הטיפול ביום שאחרי. אני מקווה שעם הזמן יונגש המידע יותר ויותר ופחות ופחות נשמע משפטים של נשים בהריון שנדבקו בליסטריה אומרות 'אם הייתי יודעת, הייתי יכולה למנוע.... '

ואל תגידו לי זה לא יקרה, כי אני מטפלת במספר תביעות שכאלו.

רוצה ליצור עימי קשר? לחצי כאן

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;