ב-90 יום הראשונים של התינוק חום עלול להיות סימן למחלה זיהומית או חיידקית,המצריך התייחסות מיידית וטיפול.חוסר התייחסות מיידית,אבחון וטיפול עלול לגרום לנזקים רבים לתינוק. מה הוא חום בתינוק? מדוע הוא דורש התייחסות מיידית? ומה ניתן לעשות? הכל בכתבה לפניכם.
חום בתינוקות- אינו דבר פעוט ולא משחק ילדים!

מה הוא חום בתינוק?

חום בתינוק הינו 38 מעלות. אם מדדתם והתוצאה הינה 38 מעלות ומעלה,הרי לתינוק יש חום המחייב התייחסות וטיפול מיידי.

מדוע הוא דורש התייחסות מיידית?

לשאלה זו מספר תשובות:

1. ככל שהתינוק צעיר יותר,כך מערכת החיסון שלו עדיין אינה "שלמה", כלומר היא נבנית בהדרגה ובמהלך החודשים גופו של התינוק מייצר נוגדנים.מפגשים ראשונים של מערכת החיסון עם גורמים מזהמים וחיידקיים,בשלבים בו התינוק עוד לא ייצר לעצמו נוגדנים מעמידה את מערכת החיסון של התינוק בסכנה.אי לכך, ככל שהתינוק יגדל,כך מערכת החיסון שלו תתחזק.

2. חום גוף בתינוק,הינו סמן מובהק המצביע על תהליך של מחלה. לא תמיד המקור ידוע,לא תמיד ישנה לכך סיבה ולא בהכרח ישנה סכנה לתינוק,אבל בוודאות מדובר במחלה שיש להתייחס אליה.

3. איתנות הגוף.ככל שלתינוק יש חום ולעיתים מתלווה לחום הזה,שלשולים,הקאות וסימנים אחרים של מחלה,אז התינוק מתרוקן מהאנרגיה שלו,עלול להתייבש יותר בקלות ודי במהירות להגיע למצב מסכן חיים.זכרו כי התינוק מתקשה להתגונן כנגד המחלה.

אז מה עושים במצב של חום?

במידה ואתרתם כי לתינוק יש חום,עליכם ללכת להיבדק אצל רופא ילדים במיידית.(במידה ואין רופא ילדים בזמן הזה, יש לפנות למר"מ בהקדם)

בבדיקה עם הרופא יוחלט האם להמשיך את הטיפול בבית במעקב צמוד או לפנות למיון לצורך קבלת טיפול.

נציין כי ההנחיות בנושא חום גוף מעל 38.5 הינה הפנייה למיון ילדים,המשך בירור,מעקב וטיפול בבית החולים.

מהו הטיפול בחום?

כיוון שברוב המקרים,חום הגוף הגבוה אינו יודע,יש רופאים אשר יעדיפו לא לסכן את התינוק ולהתחיל באנטיביוטיקה ללא ממצאים של בדיקות דם.

יש רופאים אחרים,אשר ימתינו לתוצאות בדיקות דם וישתמשו בתרופות להורדת חום בלבד,כאשר ניתן לשלב אקמול ונובימול לסירוגין כשהחום עולה.

מעבר לטיפול אנטיביוטי ותרופות להורדת חום,(המותרות לתינוק עד גיל חצי שנה : נובימול, אקמול) תקבלו הנחיות לעשיית אמבטיות פושרות, לבוש שאינו חם יתר על המידה,אוורור החדר ושמירה על מתן נוזלים לתינוק,

כדקלמן:

1. אמבטיות פשורות- שטיפת התינוק במים פשורים - חמימים (ולא מים קרים כמו שרובינו חושבים, דבר העלול לגרום לשוק בגוף התינוק) כ- 20 דקות , במשך מספר פעמים במהלך היום.

2. לבוש מתאים- הלבשת התינוק הינה שכבה אחת של בגדים, מאווררת ולא לוחצת.במידה וקר מאוד, עדיף לכסות בשמיכה ולא להלביש בעוד שכבה.

3. אוורור חדר התינוק- יש לאוורר את חדר התינוק לאורך היום ולאפשר לזרימה פנימה והחוצה של אוויר צח.

4. מתן נוזלים- יש לנהל מעקב קפדני אחר תזונתו של התינוק ולוודא כי ממשיך לינוק כרגיל או לאכול מהבקבוק.ניתן לוודא כי התינוק קיבל מספיק נוזלים באמצעות החיתול שהינו ספוג בשתן,לפחות 6 פעמים ביום בזמן מחלה. במידה ואינו ספוג בשתן,הרי התינוק אינו מקבל נוזלים ועלול להתייבש.

לסיכום

חום גוף של תינוק הינו מסוכן! זכרו,שבמידה ומדדתם חום ( הכל אודות מדידת חום אצל תינוק בכתבה הבאה) ונמצא במד חום 38 מעלות ומעלה,יש להתייחס בהקדם,להיבדק ולטפל.

 

רוצה להתייעץ עם רופא ילדים מומחה? כנסי לפורום אמהות וכתבי את שאלתך

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.