התינוק לא מפסיק לינוק או שמסיים לשתות את החלב מבקבוק וישר פורץ בבכי? מתעורר יותר בלילה לאכול? נירגע רק כאשר מאכילים אותו? כנראה זו קפיצת גדילה! מה זו קפיצת גדילה? מתי יודעים שלתינוק קפיצת גדילה? ומה אפשר לעשות על מנת להקל עליו? מגישים לך את כל הסימנים,שיעזרו לך להבין כי המתוקי שלך עובר קפיצת גדילה.  
הכל אודות קפיצת גדילה

 

התינוק המתוק כבר בן 3 שבועות לערך,יש לכם סדר יום ואת יודעת מתי הוא אוכל וכמה הוא אוכל.

את מכינה הכל מראש וערוכה לכל ארוחה.

אך לפתע,הוא לא רוצה להפסיק לינוק ומתחיל לבכות כשאת משחררת אותו,או לפתע הוא מסיים את הבקבוק ומיד פורץ בבכי.את מכינה לו עוד והוא אוכל את הכל!! את נבהלת,אך בסה"כ מדובר בקפיצת גדילה.

מה זה קפיצת גדילה?

מונח המתאר עלייה פתאומית וחדה בצריכת המזון של התינוק.

מדוע זה קורה?

1. גדילה מהירה- ההתפתחות המהירה במשקל של התינוק בשנה הראשונה,הינה אדירה. התינוק מעלה בערך פי 3 ממשקל גופו בזמן הלידה ודבר זה מצריך עוד אנרגיה להתפתחות.

2. קפיצות התפתחותיות מוטוריות- התינוק לומד בזמן קצר להתהפך,לזחול,לשבת,לעמוד. התפתחויות אילו מצריכות גם הן יותר אנרגיה וכמובן יותר משקל גוף.

איך תזהי קפיצת גדילה?

פשוט מאוד: התינוק רוצה כל הזמן לאכול. בוכה הרבה כאשר לא יונק או לא אוכל מבקבוק. נרגע רק כאשר אכל הרבה יותר מהמכות אליה היה רגיל.

סימנים נוספים הינם שינויים בהרגלי השינה ושינויים בהתנהגות.

שינויים בהרגלי השינה יתבטאו בקימות רבות בלילה ורצון של התינוק לאכול או שינה ארוכה מהרגיל,מיעוט בקימות אם בכלל וזאת בכדי לחסוך באנרגיה.

שינויים בהתנהגות יתבטאו ברצון של התינוק למגע,לעיטוף,להיות בידיים כל הזמן. יבכה בזמן שהייה בעגלה או במיטה ויחפש את המגע והקרבה.

מתי לצפות לקפיצת גדילה?

קפיצות גדילה מאוד אינדוידואליות אצל כל תינוק ותינוק, אבל ישנם ציוני דרך שכיחים:

10 ימים

שלושה שבועות

6 שבועות

שלושה חודשים

חצי שנה

כמה זמן זה נמשך?

בדרך כלל בין יומיים ל- 4 ימים. יש תינוקות שאף יותר,אך אחרי שבוע ימים שהתינוק ואת מסתגלים לכמות המזון החדשה הכל חוזר לשגרה.

 

אז מה עושים?

ראשית- לא נלחצים. יש לזכור שמדובר בתופעה טבעית שבה התינוק גדל ומבקש לאכול יותר.

שנית- יש לתת לו את מובקשו,כלומר להאכיל אותו ולהעניק לו קרבה והרבה מגע. אל תשכחי שלתינוק מדובר בתקופה לא פשוטה שבה הוא חווה הרבה שינויים והוא צריך להרגיש בטוח. לכן אל תהססי להאכיל יותר. היי בטוחה שכל עוד הוא יונק, שדייך לא מתרוקנים,אפילו אם נדמה לך שהוא בוכה "כי אין לך חלב". כל עוד הוא יונק, זה סימן שיש חלב והתינוק פשוט רעב.

לגבי האכלה מבקבוק. במידה וסיים התינוק את הבקבוק והוא בוכה,הכיני מנה נוספת קטנה,כעד חצי מהכמות הרגילה ותני לו בעדינות. שימי לב לעשות הפסקות בזמן האכילה מהבקבוק וודאי כי התינוק מוציא אוויר (גרעפס) בין האכלה להאכלה.

 

רוצה להתייעץ עם עוד אמהות? כנסי לפרום אמהות שלנו עכשיו

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.