שמחה מהולה בחששות : הצטרפות אח חדש למשפחה

אין דבר יותר משמח מהצטרפות אח או אחות חדשים למשפחה. עם כל ההתרגשות והשמחה לבואו, לפעמים אנו שוכחים כי האח שבבית אינו מתרגש ואינו שמח לבואו, נבהל מהשינוי החדש אשר מגיע במפתיע ורוקם לעצמו מזימה כיצד הוא ימסור אותו למשפחה אחרת! האם זו תופעה טבעית? למה לצפות? וכיצד ניתן להכין את האח הגדול לבואו של האח הקטן?  
שמחה מהולה בחששות : הצטרפות אח חדש למשפחה

תיאורים נפוצים כגון: "אם אני לא מסתכלת הוא מחטיף לו", "הוא נהיה בלתי נסבל מאז לידתו של איתמר הקטן", "מאז לידתו של איתמר, עידן חזר לעשות קקי ופיפי בתחתונים ואני לא מבינה למה" הינם ביטויים שכיחים בקרב הורים אשר הצטרף אח נוסף לחיק המשפחה.

עם כל השמחה וההתרגשות בהצטרפות תינוק (או תינוקת) נוסף למשפחה, אנו שוכחים כי עבור ילדינו הראשון, דבר זה אינו מובן, אינו ברור, מלווה בחששות ופחדים ואם לא נכין את ילדינו היטב, אנו עלולים להיתקל בלא מעט קשיים וריגרסיות מצד הילד.

אז מדוע זה קורה?

ישנן כמה סיבות למצב הזה שחשוב להבינן:

· ילדינו הראשון, שעד עכשיו היה לבד, קיבל את מלוא תשומת הלב שלנו ושל הסובבים אותנו, פתאום מקבל תוספת בדמות של תינוק, שאינה ברורה לו. הוא רואה כי התינוק מקבל המון תשומת הלב , ההורים סביבו בכל רגע נתון ומעמדו כ"שליט" הבית מתערער. פתאום יש עוד מישהו שההורים מתייחסים אליו, דבר אשר לא מובן לו.

· ברוב המקרים, בהצטרפות תינוק חדש למשפחה, האח הגדול הינו פעוט עוד בעצמו , בטווח גילאי 2-3 , אשר הינם גילאים בהם הילדים רוכשים את תאוריית המיינד ( Theory of mind) ולא מבינים היטב, כי לאנשים אחרים ישנם רצונות וצרכים. "כל מה ששלך - שלי" וכל מה שאני חושב ששלי - שלי" ולכן שמגיע תינוק שיש לו צרכים ואמא ואבא צריכים לטפל בו, הפעוט מצוי בדיסוננס ובקונפליקט עם עצמו.

· שינויים הם דבר לא פשוט לילדים ופעוטות , במיוחד שינויים גדולים כאלה. בשינויים יש חוסר וודאות, דבר אשר יוצר פחד וחרדה אצל הילד .

 

לבסוף ,חשוב לציין, שחוסר קבלתו של האח הגדול את האח הקטן, הינה טבעית והתנהגותו "הקשה" והלא מובנת לנו, הינה חלק בתהליך טבעי של הבנה וקבלה כי נכנס "איש" נוסף לחיק המשפחה.

כיצד זה יבוא לידי ביטוי?

ראשית- בהתנגדות לבואו של האח הקטן. יש לצפות כי אינו שמח לבואו, לא ירצה להתייחס אליו ואף יגדיל ויאמר להוריו " למסור אותו למשפחה אחרת".

שנית- רגרסיות. כמו שכבר ציינו בכתבה, שינויים הינם לא פשוטים לילדים ולפעוטות, במיוחד שמדובר בשינויים גדולים כגון הצטרפות אח חדש,לכן יש לצפות לרגרסיות במגוון תחומים:

אכילה- ייתכן והילד יפסיק לאכול, או ימנע ממאכלים מסויימים שהיה נוהג לאכול.

· שינה- קושי בהירדמות, יקציות מרובות בלילה, חלומות ופחדים אשר יביאו אותו למיטת הוריו.

· יציאות ושליטה בסוגרים - אחת הריגרסיות החזקות והברורות כתוצאה משינוי גדול שכזה הוא השליטה בקקי ובפיפי. הילד שהיה גמול, יחזור לעשות קקי ופיפי בתחתונים או יתאפק עד מצב של עצירות.

· בריאות "לא תקינה"- הילד יתלונן כי כואבת לו הבטן בלי סיבה, כואב לו הראש, ועוד כאבים שבאים והולכים, כיביכול לא מוסברים. זוהי תוצאה של לחץ שבו נמצא הילד.

· מצב רוח משתנים וקשיי התנהגות- חוסר מצב רוח, חוסר רצון לשתף פעולה או חוסר רצון לעשות דברים שהאח הקטן נלווה אליהם, השטתחויות מוגברות ובכי שאינו מוסבר לנו ההורים.

חשוב להבין כי כל מה שצויין, הינו חלק מתהליך טבעי של הילד ויש לקבל בהבנה ובהכלה.

האם ניתן למנוע?

ניתן להכין את הילד בכמה אופנים ובכך להטות את הכף לצד השני- הצד של הקבלה והאהבה:

1. ילדים קטנים אינם יכולים להעריך זמן בצורה מדוייקת , ויום או יומיים מבחינתם זה בדיוק דקותיים ולכן לקראת מועד הלידה, מומלץ להקריא ספר על הצטרפות תינוק במשפחה. דבר זה ,למעשה מכין את הילד לבואו של האח, מסביר לו מה עומד לקרות ומה יהיה כשהאח החדש יגיע. כך נוריד לו חששות ופחדים לקראת הדבר הגדול שהוא לא מכיר.

2. קנו מספר מתנות קטנות לילד , ומספר ימים לפני הלידה, החלו לתת מתנה אחת קטנה בכל יומיים.אמרו לו כי האח הקטן שבבטן הביא לו. זה ישמח אותו ויקרב אותו אל אחיו שעדיין לא מכיר.

3. החלו לשוחח איתו על מה יקרה כשהאח החדש יגיע הבייתה: הראו לו את החדר של התינוק, האמבטיה של התינוק, הצעצועים החדשים, הראו לו איך ייראה יומו של התינוק, זה יעשה לו סדר ויפחיתו את חוסר הוודאות.

4. הראו לו כי הוא שותף מלא. שבו וחשבו עימו ביחד כיצד הוא יכול לקחת חלק בטיפול בתינוק כמו לדוגמה: אחראי להביא מוצץ. אחראי להביא מגבת במקלחת וכו. דבר זה מעצים אותו והוא יחוש תחושה של אחריות כלפי אחיו הקטן.

5. הרעיפו אהבה ותשומת לב ככל שניתן לפני הלידה ואל תשכחו להתייחס אליו יותר מהכל, לאחר בואו של האח הקטן.

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.