את בהריון וכואב לך הגב? את לא חייבת לסבול! כל הפתרונות בתוך הכתבה

את בהריון, איזה כיף!!! אבל אם הכיף הזה, פתאום הגב מתחיל לכאוב ואת מתקשה בפעולות יומיומיות פשוטות. פתאום, קשה לך לעלות ולרדת במדרגות, קשה לך לעבור משכיבה לישיבה, קשה לך לעבור מישיבה לעמידה, להיכנס או לצאת מהרכב, לשכב על הגב ובכלל לא מצליחה להירדם כי הגב כל כך כואב ומציק! ובכן, יש לזה סיבה טובה , אבל יש לזה גם פתרון! דימה הס ואלי עובדיה פיזיותרפיסטים מומחים מסבירים  
את בהריון וכואב לך הגב? את לא חייבת לסבול! כל הפתרונות בתוך הכתבה

 

במהלך ההריון מתחילים שינויים במערכות שונות בגוף. אחת המערכות שמועדות להיפגע בעקבות השינויים בגופך היא מערכת שריר-השלד, וכתוצאה מכך לגרום לכאבים. הכאב יכול להיות ברמות שונות - לעיתים הוא בלתי נסבל ויכול למנוע ממך לבצע פעולות יומיומיות פשוטות כמו:

- עלייה וירידה במדרגות

- מעבר משכיבה לישיבה

- מעבר מישיבה לעמידה

- כניסה או יציאה מהרכב

- שכיבה על הגב

- כשהמצב אקוטי, הכאב יקשה עלייך להרדם, ויכול להעיר אותך בלילה

אז מה עושים? הרי בזמן הריון מומלץ להפחית את השימוש בתרופות! נדון על זה בהמשך הכתבה.

הנתונים מראים שבין 50% ל-70% מהנשים סובלות מכאבי גב תחתון או אגן בזמן ההריון. למה המספרים כל כך גבוהים?

לגוף שלנו יש יכולות הסתגלות מדהימות, אבל כששינויים משמעותיים מתרחשים בתקופה קצרה, כמו שקורה בהריון, הגוף מתקשה להתמודד עם אותם השינויים ונוצרים עומסים במערכת שריר השלד.


מהם השינויים שבעקבותיהם ייתכנו כאבים במערכת שריר השלד?

- בהריון ישנה עלייה מהירה במשקל הגוף (11-16 ק"ג בממוצע). הדרישה מהשרירים המייצבים היא גדולה יותר, ולכן העומסים בגב התחתון ובאגן מתגברים. ייתכנו כאבים שמקורם במפרק האגן והחוליות, וייתכנו כאבים ממקור שרירי.

- הורמון הרלקסין המופרש בזמן ההריון מגמיש את כל הרצועות בגוף. תפקידן של הרצועות הוא לייצב את המפרקים ולהגביל טווחי תנועה. כשהרצועות מתגמשות יש פחות יציבות מפרקית ונוצר עומס על האגן והחוליות בגב התחתון.

- ככל שהבטן גדלה מרכז הכובד של הגוף משתנה. וכך נוצרים שינויים מכאניים ושינויים בפיזור העומסים בגוף.

- לחץ - מחקרים מראים שיש קשר ישיר ודו צדדי בין לחץ, תסכול ופחד, לכאבי שריר שלד.
עם כל האושר והשמחה סביב הלידה, יש גם המון לחץ וחוסר וודאות לגבי העתיד. הלחץ הזה עלול לגרום לכאבים, או להחמיר את הכאבים הקיימים.

טיפול ומניעה:

נתחיל במניעה - פעילות גופנית סדירה ומותאמת היא המפתח לשמירה על גב חזק ובריא, והורדת העומסים בזמן ההריון.

- אם עסקת בפעילות ספורטיבית לפני ההריון, ההמלצה היא לא להגביר עומסים ולהמשיך באותה התכנית, וכמובן להקשיב לגוף שלך. אם מתחילים להופיע כאבים למרות הפעילות הספורטיבית ההמלצה היא להוריד עומסים. אם הכאבים ממשיכים, מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסט.

- אם לא עסקת בפעילות גופנית סדירה טרם ההריון, ההמלצה היא להתחיל בתכנית אימון ותרגול מבוקרת ומותאמת אישית על ידי איש מקצוע, על מנת שיהיה ניהול עומסים נכון, והימנעות מתרגול לא נכון.

במידה וכבר יש לך כאבים, יש מספר דרכים לטפל בסימפטומים:

- חיזוק שרירי ליבה ורצפת אגן, על מנת לשפר את היציבות בגב התחתון והאגן ולהוריד עומסים. תרגול אקטיבי ספציפי נמצא כיעיל מאוד להורדת כאבים בזמן הריון.

- פעילות גופנית - מחקרים רבים מראים שאורך חיים אקטיבי הכולל הליכה יומיומית יכולה להקל על הכאבים.

- ניהול עומסים בחיי היומיום - אם את עובדת במנח קבוע - בעמידה או ישיבה לאורך זמן, והכאבים מוחמרים במהלך היום, מומלץ להוריד באופן הדרגתי את מספר שעות העמידה או הישיבה הרצופים, ולא להגיע למצב של כאב חזק בזמן העבודה.

- התייעצות עם פיזיותרפיסט - במידה והכאב נמשך מעל למספר שבועות, ומגביל אותך בפעולות יומיומיות, מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסט לצורך בניית תכנית טיפול מתאימה.

תכנית הטיפול כוללת אבחון מדוייק לקביעת מקור הכאב - הטיפול משתנה כתלות באבחנה ובמקור הכאב (שרירי או מפרקי), התאמת תרגול אקטיבי ספציפי, הדרכה לניהול עומסים נכון, עיסויים, מוביליזציות ומתיחות,

מחברי הכתבה - דימה הס ואלי עובדיה מקליניקת אסטריקס פיזיותרפיה

לאתר האינטרנט

לעמוד הפייסבוק

 

לכתבות נוספות בנושא הריון: לחצי כאן

 

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;