תמ"ל בטיחותי לתינוקך-קראי

בישראל קיימות 4 חברות המשווקות תמ"ל. כל תמ"ל מאושר ומפוקח ע"י משרד הבריאות והינו בטוח לשימוש. התמ"ל בבסיסו מחקה בצורה מיטבית את חלב האם ובכל תמ"ל אשר תבחרי, נמצאים הרכיבים הדרושים להתפתחות התינוק. יחד עם זאת,ישנם הבדלים קלים בין התמ"לים השונים ולכן הבחירה היא לא תמיד פשוטה. אם כך,כיצד נבחר את את התמ"ל? איך נדע מה מתאים? ומה בטיחותי עבור תינוקך?
תמ"ל בטיחותי לתינוקך-קראי

 

אחת הבחירות היותר מורכבות עבור התינוק שלנו, היא ההחלטה איזו תרכובת מזון לתת לו.. ידוע היום, מעבר לכל ספק כי חלב אם הוא המזון המתאים ביותר לתינוק.

מתאים מבחינת הערכים התזונתיים שהוא מספק לתינוק, מתאים מבחינת קצב התפתחות התינוק ואפילו מתאים את עצמו למין היילוד.

בשלב מסוים, בין אם זה כשתחליטי לסיים הנקה, או בין אם תחליטי לשלב הנקה ותמ"ל, יגיע הרגע לקבל החלטה איזו תרכובת מזון לתינוקות לתת לילדך.

חשוב להדגיש כי כל התמ"לים הקיימים היום על המדפים בישראל הינם בטוחים לשימוש ועומדים בכל תנאי הרגולציה הישראלית של משרד הבריאות (עפ"י תקן הקודקס אלמטריוס של ארגון הבריאות העולמי).

בין התמ"לים שתמצאו על המדף : שופרסל בייבי מבית פריגו, נוטרילון,מטרנה וסימילאק.

בכל תמ"ל ישנם רכיבי חובה שהינם עפ"י דרישות משרד הבריאות, ורכיבי רשות שהכמות שלהם משתנה מפורמולה לפורמולה (משרד הבריאות קובע טווחי מינימום ומקסימום לאותם רכיבי רשות).

על כל אריזת תמ"ל מצוינת רשימת רכיבים מלאה וטבלה תזונתית המציינת את הכמות ב-100 גרם אבקה וב-100 מ"ל מוצר מוכן

 

אז מה מכיל התמ"ל?

התמ"ל מכיל את אבות המזון הכוללים: חלבונים, פחממות, שומנים, ויטמנים ומינרלים. בתוך קבוצות המזון יכולים להיות הבדלים בכמות סוגי הרכיבים השונים.לדוגמה: בקבוצת השומנים, יתכן והרכב חומצות השומן יהיה שונה בין החברות השונות ועדיין יעמוד בתקן.

אז הגעת לרגע האמת ואת חייבת להחליט. קחי לך עוד 3 דקות לקרוא מה הם הרכיבים המצויינים על גבי האריזה ואז הבחירה תהיה קלה יותר. 

להלן הרכיבים:

1. לקטוז- הלקטוז הוא סוכר החלב, והוא הפחמימה בחלב אם. בכל תמ"ל על בסיס חלב יש לקטוז שנמצא בתוך אבקת החלב שממנה מכינים את התמ"ל, לכן הוא לא תמיד יופיע ברשימת הרכיבים. לעיתים יש תוספת של לקטוז מעבר לאבקת החלב ואז הוא יופיע ברשימת הרכיבים.

2. LC PUFA  -חומצות שומן רב בלתי רוויות ארוכות שרשרת, המשפיעות על התפתחות מערכת העצבים והראיה

3. נוקלאוטידים- תורמים להתפתחות וחיזוק מערכת החיסון והמעיים

4. פרהביוטיקה- סיבים תזונתיים המהווים מצע מזון לגדילת אוכלוסיית חיידקים טובים ומחזקים את מערכת החיסון, נקראים גם  GOS(גלוקואוליגוסכרידים) ו FOS (פרוקטואוליגוסכרידים)

5. שמן דקלים- שמן המכיל התוכו חומצה פלמיטית שהיא אחת ממרכיבי השומן החשובים ביותר בחלב אם. חייבים להוסיף אותו אם רוצים שהשומן בתמ"ל יהיה דומה בהרכבו לחלב אם.

6. פרוביוטיקה- חיידקים חיים בעלי תכונות חיוביות על מערכת העיכול ומערכת החיסון של התינוק.

ואחרי שקראת והחלטת ולקחת מהמדף , התיישבי ברוגע, האכילי את התינוקך והיי בטוחה שנתת את הטוב ביותר עבורו. אל תחשבי אחרת. 

 

ולבסוף, איך תדעי שעשית בחירה נכונה? הנה כמה קריטריונים חשובים עבורך:

1. האם התינוק אוכל ברוגע או שהוא חסר מנוחה?

2. האם התינוק רגוע לאחר ההאכלה וממשיך לתפקד כרגיל או שישנם שינויים בהתנהגות?

3. האם התינוק אוכל כמות קבועה של תמ"ל בין ארוחה לארוחה או שישנם שינויים קיצוניים בהרגלי האכילה בעקבות המעבר לתמ"ל?

4. האם ישנם שינויים ביציאות? (יש לציין שמעבר מהנקה לתמ"ל ייתכנו שינויים כגון המרקם וצבע) מספר הפעמים? קושי בזמן העשיה?

4. האם התינוק עולה במשקל? פרמטר חשוב 

 

במידה ואת רואה, כי התינוק אוכל רגוע , ללא שינויים התנהגותיים ושינויים קיצוניים בכמות האכילה , שינויים קלים במתן היציאות, ממשיך להעלות במשקל , תדעי כי בחרת נכון. במקרים בהם, ישנם שינויים בזמן האכלה, שינויי התנהגות , משקל או יציאה ,מומלץ לפנות לרופא הילדים לבירור.

חשוב לדעת:

התמ"לים מיוצרים בקפדנת רבה והחברות משקיעות מאמצים רבים בבקרת האיכות. חברת שופרסל החליטה להחמיר עם בדיקות הייצור היחידה שעומדת בדרישות תכנית (SQF( safe quality food program לבטיחות מזון.

מדובר על תוכנית שמאשרת תקני איכות של מפעלים ומוצרים.

במסגרת העבודה מאשרים את המפעל ומוודאים שעומד בכל התקנים הדרושים וברמת המוצר אנחנו מבצעים בדיקות נוספות במעבדות בארץ- נוסף על הבדיקות שעושים משרד הבריאות הישראלי.

לתשומת ליבך: חלב אם הינו המזון הטוב ביותר עבורך תינוקך

עדיין לא חברה בקבוצות וואטסאפ  של אמא4אמא? רוצה לקבל הטבות ומוצרים להתנסות?

הירשמי עוד היום ובחרי את הקבוצה שלך

 

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.