הפרעת קשב וריכוז בגיל הרך- יש מה לעשות

גיא הגיע אליי לטיפול קצת לפני גיל ארבע. ההורים שלו היו על סף יאוש: "בארוחת ערב הוא לא יושב לרגע, מוסח מכל דבר קטן, אחותו הקטנה אוכלת יותר נקי ממנו… לא מצליח לשחק במשחק יותר מדקה וכבר עובר למשהו אחר… כל הזמן צריך להשגיח שלא יעשה משהו מסוכן לעצמו או לאחותו הקטנה... כשהוא מתעצבן הוא מרביץ וזורק דברים ולצאת איתו בבוקר לגן בזמן זו משימה בלתי אפשרית- אנחנו תמיד מאחרים. תמיד הוא מוצא איזה משהו להתעסק איתו. כמעט בכל יום יש טלפון מהגננת- חטף משחק לחבר, הרביץ בחצר, ישב בדיוק דקה לעשות יצירה ובמשחק החופשי פשוט עובר מדבר לדבר ולא ממש משחק." ההורים החליטו שהם חייבים לעזור לגיא והיום.
הפרעת קשב וריכוז בגיל הרך- יש מה לעשות

כשפגשתי את גיא ראיתי ילד חמוד עם חיוך ממיס ומבט מבין. הוא התקשה לשחק איתי ולעשות את המשימות שנתתי לו כי היה מוסח מכל דבר בחדר, לא ממש זכר מה ביקשתי לעשות ולא הצליח לחשוב על רעיונות משלו.

התחלנו תהליך של הדרכת הורים בריפוי בעיסוק בגישת POET .

גישת התערבות חדשנית זו פותחה ונחקרה באוניברסיטת חיפה ע"י ד"ר כרמית פריש, מרפאה בעיסוק ישראלית, בהנחיה של פרופ שרה רוזנבלום ופרופ' עמנואל תירוש. ה POET פותחה במיוחד עבור ילדים בגיל הרך עם תסמינים של הפרעת קשב . הגישה נמצאה כיעילה בשיפור התפקוד ותסמיני הפרעת הקשב של ילדים בני 4-7 שנים וזוכה להתעניינות בינלאומית .

במהלך ההדרכה בגישת POET הוריו של גיא למדו להבין מה מקור הקשיים שלו וכיצד הם יכולים לעזור לו בזמן אמת. הם הבינו שכל הקשיים שהם תארו לי נובעים מאתגר התפתחותי אמיתי:

כל אלו נובעים מקשיים בתפקודים הניהוליים - אותן יכולות קוגניטיביות המאפשרות לנו לנהל את עצמנו, לשלוט בעצמנו ולכוון את ההתנהגות שלנו כדי להשיג את מה שאנחנו רוצים וצריכים.

הם הבינו שגיא לא עושה דווקא !

בגיל ארבע גיא נבדק ע"י רופאת ההתפתחות שאבחנה אותו עם הפרעת קשב וריכוז.

"אבל למה למהר לאבחן בגיל כל כך צעיר? תנו לו לגדול…. גם אני הייתי כזה….תנו לו להיות ילד…

למה לשים סטיגמה?"

משנת 2011 מומלץ, על פי ההנחיה של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, לאבחן ילדים עם הפרעת קשב וריכוז כבר מגיל ארבע שנים.

אבחון מוקדם יכול לעזור לכם ההורים להבין את מקור הקושי של הילד שלכם ולתת לכם כלים לעזור לו. ועל הדרך, גם לחסוך לכם הרבה רגשות אשמה, תסכולים, כעסים וחרדות.

אבחון וטיפול בגיל הרך יכול לצמצם ולמנוע קשיים נוספים בעתיד, כגון: קשיי הסתגלות, השתתפות נמוכה בפעילויות תואמות גיל, דימוי עצמי נמוך, הפרעות התנהגות וקשיים נוספים.

חשוב להבין שאבחון וטיפול בתסמינים של הפרעת קשב בגיל הרך אינו שווה בהכרח טיפול תרופתי, ולכן אין מה לפחד ללכת לרופא ההתפתחות, לנוירולוג או במקרים מסויימים לפסיכיאטר ולאבחן.

הקו הראשון בטיפול בילדים עם הפרעת קשב וריכוז בגיל הרך הוא באמצעות הדרכת הורים.

במקרים רבים ילדים עם הפרעת קשב זקוקים למעטפת שלמה של תמיכה וסיוע שיכולה לכלול טיפול בריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, סיוע לימודי בגן (גננת שי"ח) , טיפול רגשי, הדרכת הורים ועוד. הטיפול התרופתי בגיל הרך ניתן במשורה ורק לאחר שניסיון עם טיפולים אחרים לא הביא להטבה משמעותית בתפקודו של הילד.

חשוב להבין שמדובר בהפרעה נוירו-התפתחותית שמשפיעה על איכות חיי הילד ומשפחתו לאורך מעגל החיים-מהילדות ועד לזיקנה.

לעתים קרובות יש יותר מילד אחד במשפחה שסובל מהפרעת קשב וריכוז וברבע מהמשפחות יש לפחות הורה אחד שסובל גם הוא מההפרעה. כלומר, לעתים הטיפול צריך לתת מענה למשפחה כולה.

הפרעת הקשב אינה נעלמת עם הגיל וככל שהילד גדל התסמינים משתנים, הדרישות הסביבתיות משתנות ובהתאם לכך הצורך של הילד והוריו בטיפול ובתמיכה.

לכם ההורים יש את התפקיד החשוב ביותר בהתפתחות של הילד שלכם.

בעזרת אבחון וטיפול מוקדם תוכלו לדעת: איך להתאים לילד שלכם את הסביבה? איך לשחק איתה? איך לדבר איתו? איך לספר לה סיפור? מה לדרוש ומתי לוותר? מתי לאפשר ומתי להציב את הגבול?

אתם כהורים יכולים להשפיע על העתיד של ילדכם באמצעות אבחון וטיפול כבר היום.

מידע על תכנית התערבות בריפוי בעיסוק לילדים עם תסמינים של הפרעת קשב וריכוז החל מגיל 4 , שפותחה ונחקרה ע"י ד"ר כרמית פריש תוכלו לראות בקישור הבא:

POET - טיפול בריפוי בעיסוק באמצעות הדרכת הורים לילדים עם תסמינים של ADHD .

 

קצת עליי:

שמי יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק לילדים ונוער בסביבה הטבעית.

בעלת ניסיון רב שנים בטיפול בילדים ומתבגרים עם קשיים התפתחותיים: הפרעת קשב וריכוז, הפרעת ויסות חושי, הפרעת קואורדינציה התפתחותית, עיכוב התפתחותי ועוד.

טיפול בילדים ונוער בסביבה הטבעית (בבית המשפחה או במסגרת החינוכית)

הדרכת צוותים חינוכיים

הרצאות לקהל הרחב, לרופאים ולמטפלים

מגדלת באהבה שלושה ילדים ושני בלוגים

www.YaelsRoom.com

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.