כיצד נבחר כלב למשפחה ונשלבו בחיים שלנו?

לא סתם אומרים שכלב הוא חברו הטוב של האדם. הוא אכן כזה- חבר טוב. ומי שרוצה לאמץ כלב לחיקו- זאת הכתבה הנכונה עבורו. אז איך עושים את זה? מאיפה מתחילים? איך יודעים שזה הכלב הנכון עבורנו? למה זה כל כך חשוב לעשות בצורה נכונה ולא פשוט ללכת לבחור כלב מעמותה?  
כיצד נבחר כלב למשפחה ונשלבו בחיים שלנו?

אז נכון, יש כל כך הרבה כלבים בחוץ לאימוץ, בעמותות, בהסגרים , בכלביות , בבתים של אנשים.

יש גם לקנייה, בבתי גידול ובבתים של אנשים שהרביעו את כלביהם (בכוונה או בטעות).

אבל זו הבעיה, יש כל כך הרבה כלבים....

אין ספק שחיי משפחה עם כלב בבית הם מלאים יותר ויש להם כל כך הרבה יתרונות ואפרט יותר על כך בהזדמנות אחרת , אבל אם ההתאמה היא לא נכונה אז החיים יכולים להיות קשים ומתישים ואז מתחיל התסכול וגם ההחזרות של הכלבים הבלתי פוסקות לעמותות .

אני מעיין קופר, מאמנת כלבים וכלבנית טיפולית כבר 5 שנים בתחום וחלק מסגל ההדרכה בבית הספר למקצועות הכלבנות "מאי דוג" של גישת הפורס פרי שגם עליה אדבר בהזדמנות.

אחרי שבמשך שנתיים הייתי המאלפת של עמותת "חיים לבעלי חיים" ועבדתי בשיתופי פעולה ועוד שנתיים עם צער בעליי חיים רחובות, הבנתי שכל הקסם הוא בבחירת הכלב הנכון עבור אותו הבית ולהפך.

היום אני משקיעה הרבה זמן להעלות מודעות לחשיבות בחירת הכלב הנכון גם עבור משפחות עם צרכים מיוחדים, שבהן הכלב מחולל פלאים.

אז איך מתחילים?

קודם כל אם רוצים באמת ללכת על בטוח אז מומלץ להיעזר באיש / אשת מקצוע שילוו אותכם מרגע התשאול ההתחלתי ועד לבחירת הכלב ואחר כך גם ילוו את התהליך הראשוני של ההרגלה לבית החדש והתרגלות הבית החדש אליו .

וגם אם בוחרים לא להיעזר באיש / אשת מקצוע אז להלן כמה טיפים שיעזרו לכם בדרך ,

קודם כל תשאלו את עצמכם את השאלות הבאות :

1. איזה סדר יום יש לבית ? איך כלב משתלב בסדר היום ? היכן הכלב יהיה בבית? האם כל החדרים מותרים לו או מספר חדרים בלבד? האם הכלב בכלל ישהה בחוץ במלונה ובגינה? האם יש בכלל גינה?

2. טיולים והוצאת אוויר- מה אני יכול לתת לכלב מבחינת אורך ואופי הטיולים? כמה זמן הכלב נשאר לבד בבית?

כמובן שצריך לקחת בחשבון שכל כלב בלי יוצא מן הכלל צריך מינימום 3 טיולים ביום וגם ש1-2 מהם יהיו ארוכים לפריקת אנרגיה. ואז נכנס העניין של האם אפשר כלב אנרגטי שדורש הרבה פריקת אנרגיה? או שצריך כלב עם פחות אנרגיות שידרוש פחות פריקת אנרגיה.

כאן גם אפשר להכניס כבר את גיל הכלב , גור שצריך יותר מ- 3 טיולים ביום או כלב בוגר ?

אם זה כלב בוגר, לדאוג שיהיה כלב שיכול להישאר מס' שעות לבד בבית במידה וזה חלק מהסדר יום שלנו ואם לא אז לקחת בחשבון שזה משהו שיהיה צורך לעבוד עליו בצורה הדרגתית.

3. גודל הכלב – אם זה כלב גדול, או גור שיגדל להיות גדול, יש לוודא כי ברשותינו האמצעים האמצעים להחזיק אותו גם מבחינה גיאוגרפית וגם מבחינה פיזית .

או שבמקרים מסוימים כדאי לקחת קטן / בינוני אם גם נרצה שהילדים ( בתנאי שבוגרים מספיק) יטיילו איתו.

אני בתור ילדה בת 12 הייתי מטיילת עם 2 הכלבים הגדולים שלי , אחת הייתה 30 ק"ג פלוס והשני היה 70 ק"ג אבל היא הייתה כבר מבוגרת ולא זזה ממני והוא לא באמת ידע שהוא כזה גדול אבל אז גם היו זמנים שונים והיום לא הייתי נותנת לזה לקרות אבל כמובן שכל מקרה לגופו ולכן חשוב לאבחן קודם כמו שצריך.

4. משפחה עם ילדים - חשוב שיהיה כלב ידידותי – כלב שמסתדר ואוהב ילדים או אחד שיגדל להיות כזה, כן אפשר לבחון את זה גם ע"י קריאת שפת גוף הכלב , איך הוא מגיב לילדים?: לאנשים?

אם זה בוגר אז אפשר לדעת גם לפי העבר שלו וכמובן גם לפי הגנטיקה של הכלב. זהו תנאי חשוב ביותר לבחירת כלב.

5. האם חשוב שיסתדר עם כלבים אחרים?

אם יש עוד כלבים בבית, במשפחה אז כן כדאי וגם לעשות הרגלה והפגשה נכונה לפני כן.

אם לא, אני מאמינה שזה תלוי במשפחה ובבית וגם חשוב לקחת בחשבון שאם במידה ולא, יהיה צורך לעבוד עם הכלב על הנושא.

6. איפה הכלב יישן ? איזה תנאים יש לו בבית ומה הוא צריך? האם יש חצר/ מרפסת?

חשוב לא פחות.

7. בקיצור... לחשוב טוב טוב איך היינו רוצים שהחיים שלנו עם כלב ייראו ולפי כך לחפש את הכלב שמתאים לנו.

*** במשפחות עם צרכים מיוחדים התשאול יהיה מעט שונה , האם רוצים כלב טיפולי שיגיע כבר מאולף ? וכאן מדובר כבר על כלבה שירות שמתאימים אישית וקונים או האם אנחנו רוצים לאלף לבד? מה הצרכים ? מה המטרה ?

לאחר שיש לנו פחות או יותר תמונה בראש של הכלב שלנו, אנחנו מתחילים לחפש.

אני לא נכנסת לעניין של האם עדיף לקנות או לאמץ כי עם כמה שאני בעד אימוץ ואני תמיד אאמץ ולא אקנה אני מאוד מבינה למה לקנות יכול להיות ללכת על בטוח אבל גם כאן חשוב מאוד לעשות זאת בבתי גידול מסודרים ומפוקחים.

אז בין אם זה בעמותה או בבית גידול, אנחנו מתחילים לחפש, לברר את כל המידע על הכלב ולשאול את כל השאלות שצריך וכשמוצאים הולכים לפגוש 

לפעמים ההתאהבות היא מיידית וישר הולכים הבייתה ביחד ולפעמים צריך עוד כמה מפגשים לפני , כן יש פעמים שההתאמה לא בהכרח מוצלחת וממשיכים לחפש.

לאחר שמצאנו את בן או בת המשפחה המתאימים להיכנס לתוך ביתנו והמשפחה שלנו חשוב לעשות תהליך מסודר או אפילו מפגש שניים עם איש / אשת מקצוע , גם אם יש הרבה ניסיון עם כלבים, כל כלב הוא שונה ועל מנת שתהיה התחלה חלקה וטובה זה משהו שאני תמיד ממליצה עליו , בלי יוצא מן הכלל.

ולפי שאני מסיימת אספר לכם קצת על סיפור הצלחה מהחודש האחרון, סיפור הצלחה של אמא שלי שלפני מס' חודשים באה אליי ואמרה לי "מעיין אני רוצה לאמץ כלב" וזה אחרי 3 שנים שהיא חיה כבר בבית לבד ללא בעלי חיים נוספים מאז שאני עזבתי עם כל גן החיות.

עשיתי איתה את אותו התהליך שאני עושה עם הלקוחות שלי שמחפשים כלב ושאלתי את כל השאלות ומה שהתחלנו לחפש זה :

כלב בוגר , שמסתדר עם ילדים וכלבים אחרים , שאין לו בעיה להישאר לבד בבית , רמת אנרגיה נמוכה אבל שכן יאהב להיות בחוץ ולטייל וקטן כדי שתוכל לטייל איתו מבלי שיעיף אותה .

התחלתי לחפש , אפילו הלכנו לראות כלבלב חמוד שפחות התאים אבל אז מצאנו את צמר.

הלכנו לפגוש אותה והייתה התאהבות מיידית, לאחר כשבוע צמר כבר הייתה של אמא שלי והיום כמעט חודש אחרי הן בלתי ניתנות להפרדה.

*** המאמר מתייחס ברובו לכלב בלשון זכר מטעם נוחות בלבד וכמובן שזה מתייחס לשני המינים.

אז החלטתם שאתם רוצים כלב/ה לצרף למשפחה ?

איזה כיף!

בואו נעשה את זה נכון!

לכל שאלה אני כאן ומצרפת גם קישור לדף הפייסבוק שלי ואת הטלפון שלי .

https://www.facebook.com/maykicooper/?ref=bookmarks

מעיין קופר –mayki אילוף וכלבנות טיפולית – 054-7373463

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.