מעוררת השראה – ד"ר שגית משולם

היא מחזירה לנשים את השמחה, מחזירה להן את הנשיות שנאבדה, מעלה להן את הבטחון ונותנת להן לראות את האור בקצה המנהרה. מרפאה את הכאב העמוק של תוצאות מחלת סרטן השד ע"י שחזור שד ומחזירה להן את כל מה שנלקח. תכירו את ד"ר שגית משולם- הרופאה שמתקנת את כל מה שנפגם.
מעוררת השראה – ד"ר שגית משולם

 

אני פוגשת אותה בקליניקה שלה, לבושה בג'ינס וחולצה פשוטה, שיער קצת אפור אסוף ולא מתאמץ, נטולת איפור , לא דמות הרופאה הרצינית שעליה חשבתי. חיוך גדול על פניה ורואה עוד אישה שמחה שהרגע יצאה מחדרה. בתוך תוכי אני יודעת שהאישה הזאת כנראה עברה שחזור שד לאחר כריתה והיא נבראה מחדש.

אני מתיישבת ומחליטה לנבור עמוק עמוק לתוך מחשבותיה, להבין את הסיפור היוצא דופן שלה.

אז ספרי לי , למה החלטת ללמוד רפואה ולמה בחרת דווקא בכירורגיה?

זו שאלה טובה, זה לא שמאז ומתמיד חלמתי להיות רופאה, פשוט הייתי ילדה טובה ורציתי לעשות מה שההורים מצפים ממני . זה היה המשך טבעי ומתבקש של ילדה עם ציונים טובים - אז הלכתי ללמוד רפואה. לא חשבתי יותר מידי. לא חשבתי שאהיה באמת רופאה ובטח לא כירורגית. לקבל החלטה בגיל צעיר, 21, קריירה לכל החיים, בכלל לא ידעתי מה אני רוצה.

וכירורגיה? כמעט ואין נשים בתחום , בוודאי לא בכירורגיה אסטתית?

לא מצאתי את עצמי ביתר המקצועות, שום דבר לא דיבר אלי.

אז לא נתת מחשבה?

לא. הייתי מאוד צעירה. 7 שנים לימודים, מסלול ארוך, ואת לא יודעת מה באמת את רוצה לעשות. את נמצאת בתוך בית ספר, כל הזמן לומדת , עוברת עוד שלב ועוד שלב ואז לקראת סוף השנה ה- 6 גיליתי את הפלסטיקה. נפעמתי והחלטתי שאני רוצה להיות כירורגית פלסטית ואסטתית.

בחירה מפתיעה לא? מקצוע מאוד גברי, כמעט ואין כירורגיות וגם מקצוע לא נעים לעין, הניתוחים לא יפים כמו התוצאה...

נכון, בזמני כולם היו גברים . ועד היום, אחרי 7 שנים של לימודים בפלסטיקה, וכ- 10 שנים רופאה בכירה ולצערי אני עדיין הרופאה האשה היחידה בפלסטיקה בבית חולים שלי – בלינסון.

ואיך זה מרגיש לך?

זה מרגיש לי שליחות. שיש אישה בכירוגיה פלסטית, שמטפלת בנשים.

אני מעודדת את הדור הצעיר של הנשים להתמחות ומאוד חשוב לי שיגיעו בנות להתמחות בפלסטיקה ונכון להיום יש לנו כמה מתמחות שזה נפלא.

את רואה בכך יתרון? מבקשים אותך בגלל שאת אישה ? הרי אישה רוצה יד של אישה לא?

כן, מבקשים אותי יותר. בגלל שהן מרגישות שאני מבינה אותן ואת מה שהן עוברות, במיוחד בתחום העדין שאני עוסקת בו- שיחזורי שדיים.

אני לא חושבת שמישהו יכול להבין מה לזה לאבד שד , את שאת מאבדת שד. ואישה מבינה את גודל הכאב ומבינה את האובדן מכל הכיוונים: הנשיות , הבטחון, האהבה העצמית שנעלמת...

החשש שלנו מסרטן שד מלווה כל אישה ואישה לאורך חייה , במיוחד בתקופה בו היא יותר מועדת לחלות, ככל שהיא מתבגרת . וכשזה קורה , לצערי הרב, אישה יכולה להבין ולהזדהות , להכיל ולעזור.

אז אני גאה להגיד, שאני שמחה שאני אישה שמטפלת באישה, בתחום שאין בו נשים.

איך הן מגיעות אלייך? אחרי שהן עברו את הכריתה?

לא. הן מגיעות אלי אפילו לפני , כי היום למרבה המזל, הכריתה והשחזור מתבצעים ביחד.

כלומר, אישה נרדמת עם שד ומתעוררת עם שד חדש! וכך נמנע ממנה כל ההתמודדות של לחיות מספר חודשים ללא שד.

אני גם לא משתמשת בטרמינולגיה של כריתת שד, אלא ריקון של השד ומילויו מחדש, כי האישה שיושבת מולי מדמיינת לעצמה איזו גליוטינה שבאה לכרות לה את השד באכזריות.

וזה כבר לא ככה לשמחתי , זה עידן אחר ,התקדמות טכנולוגית אדירה ומשמעותית לאישה שעוברת שחזור.

אז איך זה עובד?

מרוקנים את התוכן של השד, משאירים את מעטפת העור, את הרקמה החיצונית של השד וגם את הפטמה אם זה אפשרי ואז ממלאים בתוכן אחר. ונכון שהתוכן לא שלך, אבל המעטפת כן שלך ואת מרגישה שזה השד שלך.

את יודעת מה ההבדל בין שחזור שד להגדלת חזה? שבשחזור שד, האישה רוצה בדיוק את מה שהיה לה. להחזיר את מה שנלקח, מה שנאבד.

היא רק רוצה לחזור לעצמה. היא לא רוצה לראות אי סימטריה או מראה אחר, גדול יותר או מנופח יותר, היא רוצה לחזור למראה הטבעי שלה. ואני מאוד מזדהה ומבינה אותה.

לכן, בשחזור שד, ההסתכלות היא שונה: לתת את המראה הכי טבעי, הכי קרוב למה שהיה. לתקן את מה שנפגם. לתת את השד נמוך וטבעי , דומה לשד שיש לה ומותאם לה על פי הגיל שלה: 30, 50,40 והלאה . השד המקורי. העבודה חייבת להיות מדוייקת.

בתחום הזה, מלבד מקצועיות ללא פשרות, הפן הרגשי של המנתח לא יכול להשאר אדיש , מוכנה לספר לי אחד כזה?

כן , בהחלט.

לא מדברים על זה, אבל כעקרון אישה בשנות ה- 30 , לא "אמורה" לחלות בסרטן השד, כיוון שעודנה צעירה כביכול למחלה וכיוון שנשים צריכות לעשות ממוגרפיה רק מגיל 50.

מבין המטופלות הראשונות שלי, מיד לאחר ההתמחות שלי , הגיעה אלי אישה צעירה שחלתה בגיל 26! אמא שלה נפתרה מסרטן שד והיא הייתה עם סרטן מאוד אגרסיבי. הייתה צריכה לעבור כרית שד והקרנות וגם השחזור מאוד מורכב. היא הגיעה אלי מלאת מגננות וסגורה בתוך עצמה. בת 26, שכל עולמה התרסק עליה ואני בעצמי חוויתי את הכאב איתה ולא יכולתי להתנתק ומצאתי את עצמימלווה אותה שנים.

בחורה מבריקה , כרותת שד, שמפחדת למצוא בן זוג, חסרת בטחון ומפוחדת מאוד. לסיפור הזה יש סוף טוב: בהיותה בת 35 , היא התחתנה והזמינה אותי לחתונה. אני לא יכולה להסביר לך כמה זה ריגש אותי. וריגש אותי עוד יותר לראות כמה היא נפתחה ואיך שמחת החיים חזרה לה.

אז ממה שאני מבינה ניתוחי שחזור שד , זה הרבה יותר מניתוח קוסמטי?

אחד, כן! כי יש מטען רגשי שממלא אותי ואותה והניתוח הוא לא רק קוסמטי פרופר.

שתיים, כי שד שנלקח ממך, הוא אובדן נשיות מובהק וכשזה חוזר , את חוזרת .

ופה יש אפשרות לתקן וזה מה שמופלא.

איך את מסבירה את זה, שדווקא בתחום שהוא לב ליבה של האישה, אין לנו נשים?

נשים מפחדות. נשים מפחדות מהתחום הכירורגי, זו התמחות מאוד קשה, ארוכה , תובענית.

אני זוכרת את עצמי כמתמחה, פחדתי להכנס להריון , פחדתי שלא אוכל לשרוד את ההתמחות וגם להחזיק הריון ושיקולי משפחה נדחים. תדעי לך שבארצות הברית ,כירורגיות פלסטיות לא נכנסות להריון וזה עצוב.

אז מה, את מרגישה חלוצה?

זו מילה גדולה עבורי. לא, לא חלוצה וגם לא חשבתי על זה מעולם. כשנכנסתי לזה , לא נתתי את דעתי להיותי אישה בתחום גברי. למזלי גם יצא לי להתמחות עם חברה שלי נטע, אז היה לנו אחת את השניה.

דווקא ככל שאני מתבגרת ואניאמא עם ילדים קטנים ואני בוחנת את מה שאני עושה, אני שמחה שבחרתי דווקא בתחום הזה, מודה לכל מי שעזר לי ותמך בי, בראש ובראשונה בעלי שהיה איתי כל הדרך.והיום אני בוגרת מספיק בשביל לעודד נשים לבחור , גם בדרך הלא רגילה והשגרתית ואולי הדרך שהיא מלאת אתגרים, אך ממלאת ומספקת.

נראה שאת רוצה להשאיר חותם. אני צודקת?

כן. רוצה להשאיר נשים מרוצות ושמחות . נשמע קצת בנאלי לא ?

יש איזה גיל שאת חושבת לעצמך, אז מה יגידו עלי? אני מקווה שיגידו שעזרתי לנשים באשר הן לחזור לעצמן, לחזור לנשיות שלהן, לקבל ולאהוב את עצמן. פשוטו כמשמעו.

אני חושבת שלפעמים אני מרגישה שאני נותנת חיים חדשים: משהו נלקח ואני מחזירה אותו. אני נותת משהו בנופח אחר.

אישה מקבלת כוחות חדשים שלא היה לה הרבה פעמים לפני זה. שיש את המובן מאליו, ופתאום המובן מאליו נלקח לה ובמקומו ניתן משהו חדש, אז ישנה התרוממות .

יש גישה ישנה , גברית מן הסתם, שאומרת, לא לעשות לאישה מיד את השחזור, בשביל שהיא תחוות את האובדן, ואני חושבת שזה פשוט נורא. למה לתת לאישה לחוות אובדן כל כך קשה כשאפשר לתקן ולהעניק דבר חדש?

פה אני אנצל את הבמה שאת נותנת לי ואקרא לכל אישה בגיל 40 ומעלה – לכי לעשות ממוגרפיה! אומנם זה לא בסל התרופות , אבל כל אישה צריכה לעשות ממגורפיה ואולטרהסאונד- כי זה מציל נפשות. זה יכול להציל אותך.

אני בת 45, ויש לי שלושה ילדים , גולן בעלי האהוב, איש מחשבים ורתום למשפחה הקטנה שלנו.

אני לא רואה הרבה את הילדים שלי, אבל אני חושבת שאני בשליחות , אני לא מסוג האמהות שמקבלותאת הילדים מבית הספר, אבל אני מאוד מאוד אוהבת אותם.

יש לי מידי פעם רגשות אשם, ויש לי כווץ בלב, במיוחד שאני מגיעה למסיבת גן של הבת שלי והגננת לא מכירה אותי, אבל לא הייתי משנה לעולם את המסלול שלי . זה עושה לי אושר והילדים שלי רואים אותי אמא מאושרת ומסופקת ואני מאחלת להם חיים מאושרים ומלאי סיפוק והגשמה.

איפה את רואה את עצמך בשנים הקרובות?

אני לא חושבת יותרמידי רחוק, אני חיה את היום היום , אבל יש תחום שאינו מפותח בארץ כגון :ניתוחים ואגינליים. נשים אחרי לידות ואחרי שינויים הורמונוליים, האנטומיה שלהן משתנה. הואיגנה מתרחבת והן אינן נהנות מיחסי מין כמו שלפני הלידות.

ישנו ניתוח מאוד פשוט להידוק הואגינה , שמשפר פלאים ומחזיר לאישה הרבה מאוד- את ההנאה המינית.

לצערי נשים, מתביישותומגיעות לניתוח הזה רק כשהמצב קשה: בריחת שתן, רצפת אגן שצנחה וחבל . זהו ניתוח פשוט, קצר, ומשנה חיים: נותן לך איכות חיים.

אז אני ממליצה לכל מישסיימה תוכנית ילודה לבוא ולשפר את איכות החיים שלה..

זה מדהים, ככל שאני מראיינת אותך יותר, אני רואה שאת בונה את האישה מהתחלה.את עושה ניתוחים רק לנשים , את מה שנאבד או מה שנלקח או מה שנפגם את פשוט מתקנת.

את צודקת , אני קוראת לזה שחזור. למרות שזה בקונטקס של סרטן אבל לא , לשחזר זה לא רק סרטן. להחזיר לאישה את השד שהתרוקן וצנח לאחר הלידות וההנקה , להחזיר לאישה את ההנאה המינית שנלקחה לאחר הלידות , להרים את השד שנפל לאחר הורדת משקל

תחשבי שאת מקבלת אישה שבמהלך הדרך, הדברים התקלקלו לה- את פשוט מתקנת אותם. את מחזירה אותה למה שהיה לה. לא יותר ולא פחות. מחזירה עטרה ליושנה כמו שאומרים

לשחזר בא מלהחזיר . להחזיר אותנו לאיפה שהיינו. ככה אני רואה את זה.

שימי לב שלא הלכת לניתוחי אף.למה לדעתך?

את צודקת ,אני לא עושה ניתוחי אף, כי אני כנראה לא יכולה להחזיר למקור. במקרה זה, הניתוח יוצר משהו חדש ואותי משום מה זה לא משך. אין פה תיקון ואולי בגלל זה אני לא שם...

אני אסכם ואומר לך שלמרות שהמקצוע הוא כביכול תיקון חיצוני , הוא יותר מהכל תיקון פנימי. אני מוצאת שאת מתעסקת עם נבכי האישה , במקומות הכי כואבים לה ובמקומות שרק נשים יכולות להבין. את מתקנת את מה שנפגם וזה קסם.איכשהו בדרך מרפאת את פצעי הלב של הנשיות . מסתבר שאת מתעסקת בריפוי ואת אפילו לא מבינה את זה

מעולם לא חשבתי על זה.לא חשבתי שאני מרפאת את הלב , כי אם עוזרת לאישה לחזור למה שהייתה. כנראה זה גם מרפא את הלב בדרך כזאת או אחרת. לשמחתי ומזלי התחום ממלא אותי ואני מאושרת. מאושרת ממה שאני עושה וממה שאני תורמת לכל אישה. אני באמת מאמינה שבורכתי.

ד"ר שגית משולם, בת 45, אמא לשלושה ילדים מקסימים: עלמה , יפתח ואורי.

נשואה לגולן , האיש שאיתה ולצידה.

סיימה לימודי רפואה בשנת 2001 , באוניברסיטת ת"א

סיימה התמחות בכירורגיה פלסטית בשנת 2008

סיימה התמחות על בכירורגיה פלסטית, משחזרת וקוסמטית של השד בטורנטו, קנדה בשנת 2009

רופאה בכירה ומנהלת את תחום ניתוחי השד במרכז הרפואי רבין.

פעילותה היוצאת דופן , דרכה החלוצית ,תרומתה הרבה לטיפול בנשים לאחר כריתת שד ובזכות מקצועיות ללא רבב, הינה הסיבה מדוע נבחרה להכנס לרשימה " מעוררת השראה" של אמא4אמא.

להתייעצות עם דר׳ שגית משולם- לחצי כאן

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.