שנות יום בתינוקות

  למה התינוק ישן רק 40 דקות במהלך היום? כל כמה זמן להשכיב לישון? כמה זמן לנסות להרדים? מתי אני יכולה להתייאש…. ? בואו נדבר על שנות יום
שנות יום בתינוקות

 

למה התינוק ישן רק 40 דקות במהלך היום? כל כמה זמן להשכיב לישון? כמה זמן לנסות להרדים? מתי אני יכולה להתייאש…. ? בואו נדבר על שנות יום

 

ראשית נתייחס לתינוקות קטנטנים - עד גיל 4-5 חודשים:

בגיל הזה עלינו לקבל את העובדה כי לתינוק אין עדיין שעון ביולוגי והשינה שלו מתפרסת על כל שעות היממה. לכן, תינוק בגיל חודשיים יכול לישון 4 שעות במהלך היום וחצי שעה בלילה. אפשר לנסות לעשות קצת סדר, להקפיד על מחזורי ערות של עד שעה וחצי ביום, אבל בסופו של דבר כל יום הוא יום חדש, התינוק גדל קצת כל יום ומשתנה כל הזמן. היתרון בגיל הזה הוא שאין היווצרות של הרגלים ולכן, המטרה היא לישון וכל אמצעי מקדש את המטרה. מנשאים, עגלות, ערסלים וכל דבר שמייצר תנועה מקלים על התינוק ובשלב הזה נאפשר אותם, בעיקר במשך היום.

 

באופן כללי, ובעיקר מגיל 4-5 חודשים הרדמה במהלך היום באופן כללי היא קשה יותר, כי אין לנו את המלטונין שעוזר בהרדמה. כמו כן, שינה במהלך היום, נותנת מענה על עייפות פיזית ועייפות מנטלית. הכוונה היא שבמהלך היום, כאשר התינוק ישן, הוא עסוק בעיבוד הגירויים אליהם נחשף. מכירים את העיוותים הקטנים שתינוקות עושים בזמן השינה? זה איננו חלום, חלומות מתחילים רק לקראת גיל שנה וחצי. העיוות זה למעשה המוח ששולח אותות לכל מיני איברים בגוף על מנת ללמוד אותם. ולכן, בעיקר לתינוקות שנמצאים בבית, עלינו לייצר גירויים במהלך ביום.

גירויים מיועדים לחמשת החושים שלנו.

ראשית, השמיעו מוזיקה, ברמקול ולא דרך מסך, זוהי אינה חייבת להיות מוסיקת ילדים אלא כל מוסיקה שאתם אוהבים לשמוע, דברו איתם, הקריאו ספרים (מגיל 4 חודשים), גרו את האוזניים.

שנית, צאו החוצה אל הטבע, פרסו שמיכה מתחת לעץ בגינה והשכיבו את הילד לצפות בעלי העץ מתנדנדים מצד לצד ובעננים הזזים, זה מסוג הגירויים ששווים הרבה יותר משכיבה על מזרן פעילות או ב"אוניברסיטה" מלאה צבעים. ביציאה החוצה אנחנו יכולים גם להיחשף לריחות, מהעצים, מפריחה של פרחים ואפילו מריחות תבשילים שונים שבוקעים מחלונות הבתים בשכונה.

שלישית, מגע, גירוי חשוב מאוד, בא לידי ביטוי בשתי דרכים עיקריות. האחת, מגע שלכם בילד - עיסוי, לחיצות בכפות הרגליים, סירוק השיער (עם המסרק הרך) על מנת שהילד ירגיש את השרירים שלו ועל מנת להאיץ את זרימת הדם. שנית, חשיפה למרקמים שונים, תנו לילד לשחק ולגעת בבדים שונים, צעצועי עץ, קצת מתכת (בלי להכניס לפה), שימו לב שהילד לא חשוף רק לצעצועים מפלסטיק כל היום. 

החשיפה לגירויים שונים תעזור לתינוק לעבור משינה קלה לשינה עמוקה ולישון יותר במהלך היום.

 

החל מגיל 4-5 חודשים, מתחיל להיווצר שעון ביולוגי ועיקר השינה מתרכזת בלילה, שנות היום הן רוב הזמן קצרות ולעיתים תכופות. על מנת להתחיל לסגל סדר יום טוב, המטרה הראשונה היא להאריך את שנת הצהריים/ השינה השנייה ביום. היות ואין לנו מלטונין שעזר לחבר מחזורי שינה בלילה, בשנות יום, עלינו ללמד את הילד לעשות את זה בעצמו. כיצד מבצעים הארכות שינה במהלך היום?

 

החל מגיל  5 חודשים בלבד, ניתן לבצע הארכות שינה. שנת יום נעשית באור יום חלקי ולא בתנאי לילה. במידה והתינוק ישן מצויין בלילה ולא נמצא בתהליך שינה, ננסה לסגל הרגל הרדמה במיטה או עגלה ע"י נדנוד או טפיחות על הטוסיק.

ראשית עלינו לאתר את הדפוס החוזר, נניח תינוק שמתעורר תמיד אחרי 30 דקות. לאחר שזיהינו את הדפוס, אנחנו ניגשים לתינוק אחרי 25 דקות שהוא ישן, ולפני שאנחנו מזהות התעוררות נחזור על הפעולה שעשינו בזמן ההרדמה, למשל טפיחות קלות על הטוסיק. המטרה היא שהתינוק יתעורר ויחזור למחזור שינה נוסף.

הארכות שינה יש לבצע ברציפות במהלך חמישה עד שבעה ימים ואז להפסיק. אם הצלחנו, התינוק ישן 2 מחזורי שינה רצופים. אם לא יש להמתין שבוע לפני שמנסים שוב.

 

 

 

יש לכן שאלות נוספות,

 

מוזמנות להצטרף אלינו לקבוצת וואטסאפ בנושא שינת תינוקות ולקבל מענה על כל השאלות:

 

https://bit.ly/3dO7EIa

 

וגם ליתר קבוצות הווטסאפ של אמא4אמא:

 

https://www.ima4ima.co.il/whatsapp-groups

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.