רגרסיה בגמילה מחיתולים

יש מצבים שונים בהם ילדים יכולים לחוות מצב של רגרסיה בגמילה מחיתולים. דבר זה יכול להתרחש בעקבות מעבר לדירה חדשה אליה הילד אינו מורגל, לידה של אח חדש ועוד. במאמר זה נספק לקוראים תרחישים שיכולים להוביל את הילד לרגרסיית החיתולים ונסביר מה כדאי לעשות במצב זה.  
רגרסיה בגמילה מחיתולים: כל הסיבות

רגרסיה מחיתולים- זה קורה

רגרסיה מחיתולים יכולה להתרחש אצל כל ילד ולא מדובר על תופעה נדירה. לכן, חשוב לא להתייחס אליה כאילו מדובר על סוף העולם וכמובן לא לתת לילד את התחושה שמא הוא עשה משהו שהוא לא בסדר. אחד מהתהליכים המוכרים ביותר להורים הוא תהליך הגמילה של הילד מחיתולים. זהו תהליך שמתרחש בין גיל שנתיים לשלוש ובו הילד מפסיק לעשות את צרכיו בחיתולים. בגילאים האלו רוב הילדים חוזרים מהגן ומבשרים להורים איזה ילד כבר לא עושה את הצרכים בחיתול ושגם הם ילדים גדולים ולא רוצים חיתול או משהו בנוסח דומה. אבל למרות התחושה הנפלאה שהנה עברתם עם הילד את השלב של גמילה מחיתולים, יש מצבים שפתאום הילד חוזר לאותם ימים בהם הוא היא "קטן" כדבריו ועושה פיפי במיטה בלילה או במכנסיים במקום בשירותים. הנסיגה מכניסה את רוב ההורים לתחושה שמשהו לא בסדר עם הילד ופתאום הוא שכח את כל מה שלימדתם אותו.

 

סיבות לרגרסיה בגמילה

  • הילד לא סיים את תהליך הגמילה וחשוב להמשיך בתהליך זה- יש מצבים רבים בהם הילד חווה רגרסיה בגמילה מחיתולים וחשוב לא להגיע למסקנה בעקבות כך שיש לילד בעיה התפתחותית או שכלית. חשוב לדעת שיכול להיות שלמרות שנראה כי הילד נגמל מחיתולים הוא עדיין לא נגמל מחיתולים לגמרי והוא עדיין לא בשל לגמרי לגמילה מחיתולים ולכן הוא חייב בתרגול נוסף ובחיזוק הביטחון העצמי שלו.
  • גיבוש הזהות של הילד- בשלב הגמילה מחיתולים הילד מנסה לגבש לראשונה את הזהות העצמית שלו ורגרסיה בגמילה או בשפה פשוטה יותר ההחלטה לחזור ולעשות פיפי רק בחיתול או לא בשירותים היא החלטה שקשורה אל כך שהוא מחליט לבחון גבולות ולעשות הפוך מכל מה שאומרים לו.
  • סיבה רגשית- פעמים רבות הרגרסיה מתרחשת בעקבות הולדתו של אח חדש והצורך של הילד בתשומת לב. חשוב לקחת בחשבון שעד השלב שבו האח נולד הילד קיבל את כל תשומת הלב של ההורה ולכן הוא בוחן דברים ודורש דברים וחוזר לשלב בו הוא עשה את צרכיו בחיתול.

 

 

לסיכום, יש מומחים שאומרים שצריכים לטפל בבעיה ויש אחרים שאומרים שצריכים לתת לילד את הזמן שלו עד שהוא מוכן לחזור ולשלוט בצרכים שלו. ההורים צריכים להיות עירניים, לשאול את הילד מדי פעם אם הוא צריך לשירותים. חשוב לא לכעוס על הילד וחשוב מאוד לא להחזיר אותו לשלב החיתולים. הנקודות החשובות ביותר אותן יש לזכור הן שאסור לכעוס על הילד, יש להציב לו גבולות, לא להתייחס למשחק שלו, לשאול אותו מדי פעם אם הוא צריך לשירותים ולהיות סובלניים.

 

יש לכם שאלות בנושא רגרסיה מחיתולים?- כנסו לפורום אמהות להתייעצות עם המומחים

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.