עונת הקיץ - עונת הגמילה מחיתולים

הורים רבים בוחרים את עונת הקיץ כדי לגמול את ילדיהם מחיתולים בזריזות לקראת פתיחת שנת הלימודים בגנים. גמילה מן הסוג הזה מלווה בלחץ ולכן היא לא תמיד מומלצת עבור התינוק. הגמילה צריכה להתרחש באופן טבעי וכאשר התינוק בשל לכך.
עונת הקיץ - עונת הגמילה מחיתולים
אפשר לדעת האם התינוק מוכן לגמילה כאשר מציעים לו להשתמש בסיר או בשירותים ובוחנים את תגובותיו. תהליך הגמילה הבסיסי עשוי להימשך שישה שבועות, כאשר בכל מקרה ילדים לומדים טוב יותר כשהם מתוגמלים על הצלחות ולא נענשים על שגיאות.

תקופות בהתפתחות התינוק

המועד המדויק של גמילה מחיתולים אינו קבוע ומשתנה בין תינוקות. החל מגיל שנתיים יש לתינוק יכולת פיזיולוגית וקוגנטיבית שמאפשרת לו להיגמל, אך אין סיבה לנסות לחפש קיצורי דרך. יש לתת לתינוק לעבור את שלבי ההתפתחות השונים שיכשירו אותו למשימה ולזהות את המאפיינים שלהם.

בשלב של 0-12 חודשם לדוגמא, התינוק חווה התפתחות קוגנטיבית ולשונית שמטרתה לאפשר לו לקשר בין סיבה ותוצאה. בגיל הזה גם אין לו שום שליטה על הסוגרים. לעומת זאת, בגיל 12-18 חודשים מתחילה להתפתח יכולת לקשר בין תחושת מלאות בבטן לבין התרוקנות המעי. בשלב של 18-24 חודשים מתפתחת יכולת שליטה לזמן קצר על שרירי הסוגרים, בעוד בגיל 24-36 חודשים לפעוט יש יכולת פיזית לשלוט בסוגרים והוא גם מסוגל באופן חלקי להתלבש ולהבין הסברים מילוליים. בגיל 3 ומעלה לתינוק יש יכולת קוגנטיבית להפסיק ריכוז במשהו מסוים כדי לגשת לשירותים ולהתפנות..

טיפים לביצוע של תהליך גמילה מוצלח

תינוק המפגין עניין וסקרנות בשימוש בסיר עשוי להיות בשל רגשית לתהליך הגמילה. אם הילד דוחה את הרעיון ומביע התנגדות באמצעות בכי, הוא ככל הנראה נמצא בקונפליקט פנימי שלא יאפשר לו להגיע לתוצאות הגמילה הרצויות. אינדיקציה כזו צריכה לעודד את ההורים להמתין עוד קצת זמן לזמן הרצוי ולא לדחוק בתינוק לבצע פעולות מסוימות.

תהליך הגמילה בפועל יכול להתבצע לאחר שיחה מקדימה עם ההורים, הגננת או המטפלת. אפשר לרכוש ספר מתאים שילווה את הילד, לשחק איתו במשחקי דמיון מתאימים שקשורים לישיבה על הסיר ולרכוש מלאי של תחתונים חדשים שהוא יאהב. כדאי לשתף את הפעוט בבחירת הסיר ולהניח אותו בשירותים באופן קבוע. את התהליך רצוי בכל מקרה להתחיל כאשר ההורים בבית ויכולים לתמוך בפעוט.

נסו להחליף את החיתול בתחתונים לזמן קצר של בערך שעתיים. במהלך הזמן הזה הזכירו לילד כל חצי שעה לגשת לשירותים. זכרו כי תמיד יהיו פספוסים ורגרסיות ושמרו על סבלנות. הגיבו בהבנה ותנו חיזוק חיובי לילד שמצליח להשיג את המטרה. במידה ואתם רואים שיש התקדמות ושיתוף פעולה מצד הפעוט, דברו שוב עם הגננת והמשיכו בתהליך גם בגן. כך תוכלו לגרום לילד להיפרד מהחיתול לצמיתות ולהרגיש סיפוק מלא. 
המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.