חשיבה אקטיבית בלידה

כשהייתי ילדה, כל פעם שהיינו באים לבקר את סבתא שלי היא היתה אומרת את המשפט "האדם מתכנן ואלוהים צוחק", מכירות את המשפט הזה? ומאז היותי דולה, אני שומעת מדי פעם את היולדות שלי חוזרות על המשפט של סבתא. את מתכננת לך לידה חלומית, והמציאות מלמדת אותך לעיתים אחרת. אז נכון, שלא הכל בידינו, ולידה היא הדבר הכי פחות צפוי שקיים, אבל יחד עם זאת, יש לנו המון המון שליטה על איך תראה הלידה שלנו. 
חשיבה אקטיבית בלידה
 ואם נגיע עם ידע וכלים ללידה, יהיה סיכוי סביר שהלידה תהיה יותר קרובה למה שחלמנו עליה. 
חשוב שנגיע ללידה שלנו עם הבנה של תהליכי הלידה, של שלבי הלידה ושל ההתערבויות האפשריות שיכולות להיות בלידה.
הריוניות רבות שואלות אותי האם חשוב וכדאי לעבור קורס הכנה ללידה, ואני אומרת לכן חד משמעי שכן!!!!!! אין פה ספק בכלל.
הקורס מקנה לכן ולבני זוגכן ידע ונותן לכם מושג על מה שהולך להיות בלידה שלכם.
בזכות קורס כזה אתן הופכות להיות ממצב של יולדות פסיביות לאקטיביות בלידה שלכן.
אתם לומדים ומבינים את תהליך הלידה ויכולים להשתתף בהחלטות הנעשות בחדר הלידה, וזו תחושה אחרת לגמרי וחוויה אחרת לגמרי.
ובעיקר מקבלים כלים מעשיים ומשמעותיים שיכולים להשפיע באופן משמעותי על הלידה שלכם.
איזה כלים? ברצוני להגיש לכן מ.ת.נ.ת לידה.
מתנת לידה:
מ - מגע
ת - תנועתיות
נ - נשימות
ת - תמיכה

בואי ונראה מדוע זו מתנה, ובמה היא מסייעת לנו בלידה:
מגע - אין כמו מגע אוהב ותומך למתן ההרגשה שאת לא לבד בתוך הכאוס הזה. ברגע שכואב לך ובן הזוג שלך או מלווה אחר שבחרת נוגע בך, מחבק אותך ומעסה אותך במקומות הכואבים, באופן מיידי את מרגישה יותר טוב. את מרגישה שאת לא לבד, ומישהו פה לידך איתך מרגיש אותך ומבין אותך, וזה מקל. בזמן ציר, עיסויים באיזור הכואב מקילים באופן מיידי על הכאב!
ובסיום הציר עיסויים לאורך הגב, הכתפיים, הידיים, וכל הגוף, עם שמן שקדים מזרימים את הדם ונותנים לך תחושה נעימה ומשחררת.

תנועה - תנועתיות בלידה ולפניה הן חשובות מאד ממספר סיבות:
1. התנועתיות מקילה על הכאב בזמן הציר
2. בעצם התנועתיות דעתך מוסחת למשהו אחר. את עסוקה בתנועתיות ואיך לבצע אותה, ועצם הסחת הדעת משכיחה ולו במעט את הכאב.
3. היא שומרת על התינוק שלך. כאשר את בתנועה גם התינוק שלך בתנועה ביחד איתך, וזה עוזר לו לצאת ממצבים לא נוחים וממצוקות עובריות. לא פלא הוא שבלידות פעילות אחוז המצוקות העובריות נמוך מאשר בלידות אפידוראליות במיטה. עצם התנועה משחררת את התינוק ממצבים בעייתיים.
4. בכדי שתתקיים לידה צריכים להתקיים שני פרמטרים, פתיחה מלאה וירידה של העובר במורד האגן, בספינות. מה שעוזר לתינוק לרדת בספינות הם הצירים והתנועתיות. ככל שתתנועעי יותר כך תעזרי לתינוק שלך לרדת במורד האגן ולקדם את הלידה לכיוון טוב יותר. אחת הבעיות בלידות אפידוראליות, זו העובדה שאת שוכבת במיטה, הפתיחה מתקדמת אבל בגלל שאין תנועתיות ובגלל שמרכז הכובד אינו כלפי מטה, התינוק נשאר תקוע למעלה, ולכן חשוב מאד לשמור על תנועתיות גם בלידה אפידוראלית.

נשימות - חשוב חשוב לנשום בלידה, נשימות עמוקות וארוכות. לנשימה בלידה יתרונות רבים:
1. כאשר את נושמת, את מכניסה חמצן הן לריאות שלך, והן לתינוק שלך. תינוק שמקבל מנת חמצן יפה מתאושש ומרגיש טוב, וזו מתנה נפלאה לתינוק שלך במהלך הלידה. אל תשכחי שגם הוא ביחד איתך עובר תהליך לא פשוט של לידה. תני לו את המתנה הזו.
2. הרחם הוא שריר, ושריר מכווץ ללא חמצן כואב יותר. בעצם הנשימה שאת נושמת את מחדירה חמצן גם אל שריר הרחם, וכך באופן עקיף מקילה לעצמך מעט אל הכאב.
3. כמו בתנועתיות כך גם כאן, בעצם העובדה שאת נושמת, את מתרכזת במשהו אחר וזה מסיח את דעתך מעט מכאבי הצירים.

תמיכה - בתהליך הלידה משתתפים הורמונים רבים. ההורמון המשמעותי ביותר בלידה ושהוא מבורך מבחינתינו הוא הורמון האוקסיטוצין. זהו ההורמון שמופרש לנו בגוף וגורם להתכווצות הרחם ולצירים.
הורמון נוסף שמשתתף בלידה והוא בלתי נמנע, הוא הורמון האדרנלין (הסטרס), סטרס קיים בלידה בכל מקרה, יש צירים, יש כאב, יש חשש ופחד מהכאב, יש סביבה של בית חולים, אבל יחד עם זאת, שימו לכם למטרה לנטרל אותו עד כמה שאפשר, ולמה? מכיוון שהפרשת האדרנלין מפריעה להפרשת האוקסיטוצין, ותפקידינו למגר אותו מחדר הלידה עד כמה שאפשר.
למלווים שאיתכן בחדר הלידה תפקיד חשוב מאד במיגור הסטרס, התמיכה שלהם וההתנהגות שלהם בחדר הלידה יכולה להשפיע עליכן מאד במהלך הלידה.
חשוב לנתב את התמיכה למקום המעצים והמחזק.
תמיכה מילולית ופיזית שתתן לכן הרבה כוח, ותאמין ביכולות שלכן ושל הגוף שלכן ללדת, תעצים אתכן ותגרום להגברת האוקסיטוצין ולקידום הלידה.

אז בנות יקרות, קבלו ממני מ.ת.נ.ת לידה ושתהיה לכולכן, לידה קלה ומעצימה.קצת עלי:
 
דפי
במקצועי (ויש כאלה שאומרים שזה תחביב שלי, כי אני ממש אבל ממש אוהבת את מה שאני עושה):
  • יועצת שינה
  • מדריכת תנועה לגיל הרך
  • מדריכת עיסוי תינוקות ובייבי יוגה
  • מנהלת את הבית של דפי שיש בו שפע של חוגים כייפים שמשלבים בתוכם כיף והתפתחות
  • דולה פוסטפארטום - ליווי אמהות אחרי לידה
  • מדריכת הכנה ללידה
  • ובעלת גן עם אמא במודיעין
המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
 
 
המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;