אז למה את בוכה? הרגע לו חיכית תשעה חודשים הגיע. ההיריון הסתיים, גם הלידה מאחורייך והיצור החדש והמתוק מונח בזרועותייך. אז איך זה שאת בוכה עכשיו?  
דיכאון אחרי לידה: אז למה את בוכה?

 מה זה דכדוך?

דכדוך הוא מערבולת של תחושות  לא נעימות השוטפות את היולדת כמה ימים לאחר הלידה. הוא מאופיין בעצב, רגישות יתר, מצב רוח ירוד, נטייה לבכי, תשישות, אי שקט, דאגנות, בלבול, נדודי שינה, ירידה בתיאבון, וגם תחושת אשמה על עצם התחושות האלה, ברגעים שאמורים להיות שמחים כל כך.

 

למה זה קורה?

עשרים וארבע שעות אחרי הלידה מתרחשים בגוף שינויים כימיים קיצוניים. הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון שעלו בחדות במהלך ההיריון - יורדים עם הלידה. ביומיים שאחרי כמות ההורמונים צונחת חזרה לשיעור שלפני ההיריון, צניחה שגוררת עמה תנודות חדות במצב הרוח. המתח הנפשי והתשישות הנלווים ללידה ולטיפול בילד, כמו גם מיעוט שעות שינה ותזונה לא מספקת, תורמים אף הם לתחושה העגמומית.

 

מה עושים?

מדברים על זה ויפה שעה אחת קודם. אין כמו רפואה מונעת. המודעות לדכדוך, הידיעה שהוא שם, נורמלי וזמני, מורידה את המתח הכרוך בו ואת תחושת האשמה. שיחה היא כנראה הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה. מוותרים על פנטזיית הוונדרוומן ומבקשים עזרה בדברים ספציפיים. אישה אחת צריכה עזרה בטיפול בתינוק, אחרת עם הכביסה והניקיונות ושלישית זקוקה לזמן לעצמה. אומרים "קשה לי", יוצאים מהבית, נפגשים עם אמהות טריות נוספות שמן הסתם חוו או חוות אף הן ברגעים אלה את אותה תחושה. עצם הידיעה שהמצב הזה נורמלי, שאת לא לבד, כבר משפרת את מצב הרוח. גם הידיעה שהמצב המבאס זמני וחולף תוך שבועיים שלושה, עושה את שלה. הפורומים הרבים באינטרנט מהווים אף הם פלטפורמה טובה לפריקה ושיתוף, אם כי עדיף לצאת מהלבד שבבית ולפגוש את העזרה הזאת באוויר הפתוח.

 

 

דיכאון לאחר לידה

אבל בחלק מהיולדות הדכדוך לא נעלם לגמרי או שהוא מתפוגג ופתאום מתפרץ ביתר שאת כדיכאון. הסימפטומים של הדכדוך מחריפים ומתלווה אליהם צונאמי של תחושות קשות כמו עצב, בדידות, תשישות וירידה בחיונית המלווה לרוב בבכי. למעשה, דיכאון אחרי לידה הוא הסיבוך השכיח ביותר בלידה. בעולם מדובר על בין 15-20 אחוז מהיולדות, ואילו מחקר שערכו בארץ הפסיכולוג ד"ר סמי חמדן ודנה לירן, בוגרת תואר שני בחוג לנוירופסיכולוגיה שיקומית, העלה כי רבע מהיולדות בארץ סובלות מדיכאון לאחר לידה.

 

מה זה?

דיכאון כזה יכול לכלול תחושות כמו עצב, יאוש, תסכול, ריקנות, תשישות, חרדה, חוסר אונים ובבכי, בדיכאון יש  ירידה ביכולת ליהנות. דיכאון יכול לכלול גם תסמינים כמו שינויים בתאבון ובשינה, בדרך כלל ירידה בשניהם, וכן ירידה בריכוז כתוצאה מעייפות טבעית שאחרי הלידה. לדיכאון יכולות להתלוות גם תחושות חרדה מוגברת או התקפי פניקה, תחושות כעס המופנות כלפי אחרים, חוסר חשק מיני. נשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה עלולות לפחד להישאר לבד עם התינוק, לדאוג באופן מופרז או להפך - לגלות בתינוק עניין מועט. במצבי קיצון של הדיכאון הן עלולות לסבול ממחשבות אובדניות ומרצון לפגוע בעצמן או בתינוק. דיכאון לאחר לידה יכול להופיע בכל שלב בשנה שלאחר הלידה ועלול להימשך חודשים רבים אם אינו מטופל.

 

למה זה קורה?

הסיבות לדיכאון אחרי לידה אינן ברורות. בעבר קשרו מחקרים דיכאון לסיבות כמו שינויים הורמונליים ומחסור בוויטמינים, אולם מחקרים מצביעים שאין בהכרח קשר בין שינוי הורמונלי לדיכאון ואכן טיפול בהורמונים לא תמיד עוזר. מה גם שגברים סובלים אף הם משיעור גבוה של דיכאון אחרי לידה, והרי אצלם אין שינוי הורמונלי.

 

הגישה המקובלת היום היא כי דיכאון לאחר לידה הוא תוצר נורמלי של השינויים הדרסטיים שחווה אישה בעקבות הצטרפות התינוק למשפחה. אף אחד לא הכין אותה לחיים שאחרי הלידה ולהתמודדויות היומיומיות הנלוות לשינוי הגדול. המצב החדש יכול להביא איתו מתח נפשי גדול עם המעבר מסטטוס של אישה חופשיה לאמא שחיי אדם תלויים בה, הוא מעורר שאלות של זהות ויכול ליצור שינויים בזוגיות. עם התרחבות המשפחה נוצרים תפקידים חדשים בבית, שגוררים לא מעט קונפליקטים.

גורמים נוספים, כמו שינה מועטה, בידוד חברתי, בעיות בזוגיות, ענייני בריאות של האם או התינוק, תינוק בעל צרכים מיוחדים או גורמי מתח אחרים, עלולים להחריף מצבים של דיכאון. ככלל, ככל שיש קושי גדול יותר להסתגלות למצב החדש, ככה עולה הסיכון ללקוחות בדיכאון.

 

מה עושים?

מדברים, משתפים, ישנים  ומבקשים עזרה מסביבה הקרובה. גם בדיכאון, כמו בדכדוך, עצם העובדה שמתחילים לדבר על זה, מורידה את רמת המצוקה. התמיכה שיש ליולדת אחרי הלידה משפיעה על אופן ההסתגלות שלה לחייה החדשים ולהתפתחות דכדוך או דיכאון. לתחושות הקשות שחווה האישה בתקופה שמצופה ממנה להיות מאושרת מתווספת תחושת אשמה ואף ובושה, שבחלק מהמקרים עלולה לגרום לאישה להסתיר את הדיכאון ובכך למנוע מעצמה את הטיפול ולמנוע מהסובבים אותה להגיש עזרה. מאפיין נוסף המקשה על הטיפול הוא הסימפטומים של הדיכאון, שחלקם דומים לאלה של הדכדוך ואחרים יכולים להיות קשורים לתקופה שלאחר הלידה ולא להיות מאובחנים כסימפטום של דיכאון.

 

למרבה הצער, למרות המודעות הגוברת, עדיין קיימת בושה סביב הנושא שמובילה לקשר שתיקה שרק מחריף את המצב.

חשוב לדעת שניתן לטפל בדיכאון שלאחר לידה. לטיפול, בין אם התנהגותי ובין אם תרופתי, לוקח כמה שבועות להתחיל להשפיע, וככל שפונים מהר יותר לטיפול, ככה סובלים פחות. הטיפול הוא על פי רוב התנהגותי - שיחות עם אנשי מקצוע, המאפשרות להביע תחושות ומחשבות מורכבות. כשמסוגלים להביע את את התחושות, אפשר לעבד אותן ולהסתגל טוב יותר למצב החדש. כחלק מהתהליך יינתן לעתים טיפול תרופתי מתאים. כיום קיימות בשוק תרופות אנטי דיכאוניות שניתן ליטול אותן גם בהנקה.

 

באופן לא מפתיע הצביעו ממצאי המחקר של ד"ר חמדן ולירן  על מִתאם בין קשיי שינה לדיכאון לאחר הלידה: "ראינו השפעה ישירה בין קשיי שינה לבין הסיכון המוגבר לדיכאון שלאחר לידה", הסבירו יוזמי המחקר. "נשים שדיווחו על יותר קשיי שינה, היו בסיכון גבוה יותר לדיכאון שלאחר לידה". כשהתינוק נרדם, נסי להתעלם מערימות הכביסה והכלים, ופשוט היכנסי למיטה. כשצריך, בקשי מחברה או בן משפחה שיבואו להיות עם התינוק והשלימי שעות.

 

את לא לבד במערבולת הזאת ואת יודעת עכשיו שיש לה הרבה פתרונות. דברי עם חברה, צאי מהבית, תקבעי פגישה עם מתנדבת באחת העמותות באזור מגורייך והיכנסי למיטה. עוד מעט יהיה הרבה יותר טוב.

 

שושי רפפורט, אמא, עיתונאית, קולעת ורצה למרחקים קצרים
לאתר של שושי הקליקו בא לי עריסה מעוצבת לתינוק

 

בוקסה: לאן פונים

עמותות התנדבויות והתארגנויות קהילתיות המציעות עזרה ותמיכה לאמהות טריות

"אם לאם בקהילה חולון"

נס ציונה - "יד ליולדת"

בפריסה ארצית - "אם לאם"

בפריסה ארצית - אמאל'ה אמאל'ה

"ניצה"- רשת תמיכה לאם ולמשפחה

"אם לדרך" בכפר סבא

 

בכל בתי החולים קיימות מרפאות שמטפלות בנפש העדינה שלנו

מרפאת "חווה" בית חולים "תל השומר"

בית חולים "איכילוב" בתל אביב

בית חולים רמב"ם

מרפאה לבריאות הנפש של האישה - קופ"ח "מכבי" - ראשון לציון

מרפאה לבריאות הנפש של האישה - שירותי בריאות כללית - תל אביב

מרפאה לבריאות הנפש של האישה - מרכז בריאות הנפש - באר שבע

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;