האם יש דבר כזה "חינוך נכון"?

השאלה שבכותרת מעסיקה כל הורה אחראי. האם אני מחנך את ילדי היטב? האם יש דרך "נכונה" שאנחנו, ההורים, לא למדנו עליה בבית הספר?
האם יש דבר כזה "חינוך נכון"?
 השאלה שבכותרת מעסיקה כל הורה אחראי. האם אני מחנך את ילדי היטב? האם יש דרך "נכונה" שאנחנו, ההורים, לא למדנו עליה בבית הספר? כל הורה עבר מסלול משלו בדרכו אל ההורות. חלק מההורים רוצים לחקות את אופן החינוך שקיבלו בילדותם, למרות שהעולם השתנה ודילמות חדשות עומדות בפניהם. מן הצד השני ניתן למצוא הורים שדוחים את דרכו של הדור הקודם מכל וכל ומעוניינים להעניק לצאצאיהם חוויה שונה לחלוטין. כך או אחרת, הורים רבים מרגישים שדווקא בתחום החשוב והמאתגר של ההורות הם ניצבים לבדם ונדרשים לקבוע את המסלול בכוחות עצמם.

זוהי אכן שאלה מעניינת. אנו חיים בחברה אשר דורשת מן המורים ללמוד לימודי חינוך במוסד אקדמי כדי לקבל הסמכות מסודרות. מטפלות וגננות נדרשות לפעול בשקיפות ובמקצוענות תחת רישוי מתאים. הרופא שמטפל בילדינו עובר מסלול מפרך של הכשרה מעמיקה לפני שהוא זוכה לגעת בתינוק הראשון. ההורים עצמם יעברו במקרים רבים קורס הכנה ללידה. בטיפת חלב יסייעו להורים המותשים למצוא את דרכם בנבכי הטיפול הפיזי בתינוק הפעוט. אבל במסלול הארוך, הקשה והמבלבל של חינוך הילדים ? ההורה ניצב לבדו. ללא תכנית הכשרה, בלי רישיונות או הסמכה, ללא דרישות ברורות מצד המדינה והחברה. בפועל, כאשר הדברים מגיעים להורות 'איש באמונתו יחיה', וכל אדם רשאי לברוא את דרכו כרצונו.

הגישה הנכונה ביותר ? האם קיימת כזו?

לגישה זו יתרונות רבים, ומאחוריה עומד ההיבט המרכזי של החיים בדמוקרטיה, אשר מאפשרת לאדם לערוך את בחירותיו האישיות בלי כל סינון ובקרה מטעם הרשויות. בביתנו הפרטי ומול ילדינו ? אנו חופשיים לפעול לפי אמונתנו. מן הצד השני גישה זו אכן משאירה את ההורה 'לבד במערכה' כאשר הוא מנסה לקבוע את אופן החינוך הנכון לילדיו. מהם הקווים שאמורים להנחות אותנו, ההורים, בבואנו לחנך את ילדינו?

בהחלט ניתן לטעון שאין דרך אחת 'נכונה' כשם שאין מסלול אחד ויחיד אל האושר ואל ההגשמה העצמית. החלומות שלנו שונים, השאיפות שלנו שונות, ולכן צורות חינוך שונות עשויות להיות מושלמות עבורנו אפילו אם הן מנוגדות לחלוטין. כאשר ההורים שלמים עם דרכם ומגדלים את ילדיהם בחום ואהבה, תוך סיפוק צרכיהם הפיזיים והרגשיים ? סביר להניח שהאינטואיציה שלהם תנחה אותם אל הדרך הנכונה עבור המשפחה הפרטית שלהם. ניסוי וטעייה הם לגיטימיים לחלוטין ויש לשאוף לתהליך מתמיד של בקרה עצמית. כדאי להגיע תיאום מיטבי בין הדמויות המשמעותיות בחיי הילד.

מן הצד השני, ניתן בהחלט לדבר על קווים אדומים. חוקי המדינה יתערבו במקרים קיצוניים של הכאה, הזנחה והתעללות רגשית. בהקשר שאינו פלילי מקובל להניח שנוקשות קיצונית, התפרצויות זעם תכופות, הפחדה ועונשים הם בבחינת 'אל תעשה'. הורים שמגיעים למצבים כאלה צריכים לפנות לעזרה מקצועית לאלתר. באופן דומה, כאשר משליכים על הילדים את הכישלונות שלנו, את הפחדים והחרדות שלנו ? אין מדובר בחינוך מיטבי. חינוך בצורתו האופטימאלית חייב להתמקד בטובת הילד עצמו ולהתחשב ביכולותיו, ברצונותיו ובצרכיו. 
המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
 
 
המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;

הצטרפי לקבוצות הוואטסאפ הייחודיות של אמא4אמא בחינם,וקבלי הטבות מפנקות ומוצרים ייחודים מתנת מגוון מותגים עבור אמהות והריון במיוחד בשבילך

X

בלחיצה על כפתור השליחה אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתקנון האתר ולתנאי השימוש
האתר מיועד לנשים בלבד.