חוששת מהיום הראשון בגן? כל הטיפים שיעזרו לילדך להסתגל בקלות.

היום הראשון בגן, כולנו מתרגשים, אבל גם חוששים. איך יתנהג הילד? האם יסתגל במהרה ? או שאולי יבכה? האם יסרב להיפרד מאיתנו? או שאולי לא יזוז ממקומו?  כיצד להתנהג עם ילדך ,מה נכון ומה לא נכון? כל התשובות לפניכן בכתבה אחת!  
חוששת מהיום הראשון בגן?  כל הטיפים שיעזרו לילדך להסתגל בקלות.

 

לקראת שנת הלימודים הקרבה ובאה , עולה בנו ההתרגשות לקראת כניסתו של ילדינו לגן. אם זאת גם צצות להן חששות טבעיות כיצד ילדנו יסתגל לגן וישתלב בו .

עלינו ההורים להבין שעם כניסת הילד לגן עליו להתמודד עם שני תהליכים מורכבים:

1. פרידה מההורים. 

2. קליטה והסתגלות לסביבה חדשה , מבוגרים, חברים, הרגלים, חוקים, ריחות, טעמים, וקולות חדשים.

כל הורה שהתנסה זוכר את הימים הראשונים של ילדו ומי ששולח את ילדו בפעם הראשונה לגן יתנסה, יחווה את הבכי של ילדו, את ההרגשה הכואבת בעת הפרידה, ייראה את הבגדים המיוזעים והפנים הסמוקות של הגננת.

חשוב לזכור, כי זהו שלב התנהגותי נורמטיבי לחלוטין וכי הוא חלק בלתי נפרד מהתפתחותו התקינה של הילד. לכל ילד קצב שונה, כל ילד מבטא קושי בצורה שונה (בכי, הצמדות להורה, הסתגרות, שקט מוגזם, סירוב לאכול, רגרסיה שליטה בצרכים)

יש לייחס את הקשיים לגורמים הקשורים למאפייני ההתפתחות של הפעוט.  קשיי פרידה, עקב תחושת אי וודאות שההורים ישובו לקחת אותו הבייתה, ניסיון קודם פרידה ממהורים, הבדלי אופי בין הילדים ועצב כן ואמיתי עקב פרידה מההורה שהוא מקור הביטחון העיקרי של הילד בשלב זה בחיים.

בנוסף, אתם ההורים עשויים להשפיע על הפרידה במודע ושלא במודע כמו: ניסיונות חוזרים "להיעלם" כדי להימנע מבכי בעת הפרידה, העברת תחושות חרדה והססנות מפני הפרידה.

זכרו שצוות הגן מקצועי ורגיש להוביל את הילדים לעגון בבטחה בגן ולהעביר את תקופת ההסתגלות על הצד הטוב ביותר. הסתגלות מוצלחת מותנית בשיתוף פעולה שלכם ההורים והצוות.

אז מה עושים? כיצד נעזור לילד להסתגל למסגרת הגן?

- בהתחלה נפרדים לזמן קצר שבהדרגה מתרחב לפרקי זמן ארוכים יותר.

- דברו עם הילד שיישאר בגן עם חברים חדשים וגננות חדשות תוך ציון שמם- הדבר מעביר ביטחון בילד. (יש שם לכל וכתובת לכל דבר בגן)

- ספרו לילד שאחרי זמן מוגדר אתם חוזרים לקחת אתו- עמידה בהבטחה! אמרו- "אמא תבוא לקחת בצהריים" או "אבא יבוא לקחת אחרי ארוחת הבוקר"

- לא נעלמים!!!! ושוב- לא נעלמים!! אלא, נפרדים מהילד גם אם הדבר כרוך בבכי קורע לב.

- להתריע זמן קצר לפני הפרידה "אני נותנת לך נשיקה וחיבוק ואז אני  הולכת " יש לתת תוקף לאמירה מבלי לפתח משא ומתן ושדר שלי אי החלטיות.

- לא לשגע את הילד בפרידות קצרות ומהוססות, הילד קולט את ההססנות, ואז הוא מתקשה עוד יותר להיפרד.

- ניתן להקל על ידי הבאת חפץ שהילד קשור אליו, המביע אליו משהו מוכר ובטוח.

יש להבין שההסתגלות היא בדרך כלל הדרגתית ולכן בימים הראשונים יש לקצר את שהות הילד בגן במידה והוא מתקשה מאוד להישאר!

זכרו, מרבית הילדים מצליחים להתגבר על מכשולי ההתחלה ויוצרים קשר חיובי ואהוב עם הצוות החינוכי, לומדים ונהנים.

נתחיל בחיוך וברגל ימין את השנה אם נתכונן לקשיים ונתמודד איתם בתבונה.

 

הכתבה נכתבה על ידי אילנה זיצר, מנהלת הגן הקסום שבמושב אודים.

הכותבת הינה גננת מוסמכת , בעלת 22 שנות נסיון ומנהלת  את "הגן הקסום"- גן ילדים קסום, המעניק  תחושת שייכות, מסוגלות, ביטחון והמון אהבה לאדם ולטבע.

 

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות

תגובות

הוסיפי תגובה

    יש לך הזדמנות להיות הראשונה לכתוב תגובה!

כתבות נוספות שכדאי לך לקרוא:

;