את בהריון וקיבלת מכתב פיטורין? מה עושים?

את בהריון וקיבלת מכתב פיטורין? מה עושים?

המעסיק לא רשאי לפטר אותך בתקופת ההריון כפי שהוא רשאי לפטר עובדים בשגרה. עליו להגיש בקשה מיוחדת לממונה על הסדרה ואכיפה של חוקי העבודה במשרד הכלכלה והמסחר לקבלת היתר לפיטורייך.

 

 

המעסיק לא רשאי לפטר אותך בתקופת ההריון כפי שהוא רשאי לפטר עובדים בשגרה. עליו להגיש בקשה מיוחדת לממונה על הסדרה ואכיפה של חוקי העבודה במשרד הכלכלה והמסחר לקבלת היתר לפיטורייך.

במסגרת הגשת הבקשה להיתר פיטורים עליו לפרט את העילות המיוחדות בגינן נדרש ההיתר לפטר אותך למרות היותך בהריון. העילות קשורות בדרך כלל לניהול העסק, פירוק או פשיטת רגל, מכירה, לצעדי התייעלות ותפקוד לקוי שלך כעובדת. לכל עילה עליו לצרף נימוקים מפורטים בכתב התומכים בגרסתו.

את רשאית לפי הנוהל הקיים להגיב בכתב לטענות המעסיק. תגובתך צריכה להיות מנומקת ומגובה בהמלצות, מסמכים, חוות דעת, דוחות וכל תיעוד אחר שיש בו לסתור את נימוקי העילה המועלים על ידי המעסיק המבקש לפטר אותך.

תגובתך הכתובה נשלחת לממונה במשרד הכלכלה. תיקבע לך פגישה עם המעסיק. את רשאית לשכור עורך דין שייצג אותך. הממונה רשאי למנוע נוכחותו של עורך הדין במהלך הדיון.
את יכולה להעלות על הכתב את כל מה שנבצר ממך להעלות בעל פה במסגרת השימוע ואין סיבה לחשוש, שהטיעונים הכתובים יקבלו יחס לא הוגן בהשוואה לטיעונים בעל פה בנוכחות עורך דין או נציג של הוועד.
הממונה תשמע גם את טענות המעסיק שיוזמן לפגישה אף הוא.

תוך חודש ימים הממונה יקבל החלטה אם להתיר את הפיטורים שלך או לא. אם הממונה יגיע למסקנה שהבקשה לפיטורייך קשורה רק בעובדת היותך בהריון, סביר להניח שהממונה ידחה את בקשת המעסיק.

לעומת זאת, אם אחת מהעילות המנויות לבקשת ההיתר לפיטורים תימצא כלא קשורה כלל להריון אלא תתברר כעניינית, רלבנטית ולא קנטרנית (למשל צמצומים בכ”א או העובדה שאת לא עובדת יעילה והיו תלונות על עבודתך גם קודם להריון או שהמעסיק כלל לא ידע שאת בהריון בזמן שהיה מעונין לפטר אותך) יתכן ויתקבל האישור לפטר אותך. גם אז עומדת בפנייך האופציה לערער על ההחלטה בפני בית הדין לעבודה תוך 45 יום.

במידה ונכנסת להריון עוד בטרם חלפו 6 חודשים מתחילת עבודתך לא תוכלי ליהנות מההגנה של סעיף 9 לחוק עבודת נשים האוסר על המעסיק לפטר אותך ללא קבלת היתר מיוחד מהשר הממונה.

עם זאת, את יכולה להיעזר בהוראת סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות שוות בעבודה האוסרת על אפליית עובדים בין היתר בגין הריון /טיפולי פוריות בכל אחת מנקודות הזמן בהם מועסקים.

ללא קשר לבקשה של המעסיק להיתר מיוחד, אם פוטרת בהיותך בהריון לאחר שעבדת למעלה מחצי שנה או פחות את רשאית להקדים את המעסיק ולפעול כך:

1. להגיש תלונה נגד המעסיק ליחידה לאכיפה במשרד הכלכלה
2. להגיש תביעה לבית הדין לעבודה לקבלת פיצויי פיטורים
3. להודיע לממונה במשרד הכלכלה על הפיטורים שלך בתקופת הריונך ובניגוד לחוק
4. לשכור שירותיה של עורכת דין לעבודה המתמחה בדיני נשים בטרם נקיטת כל הפעולות הללו.

חשוב לך לדעת ולזכור שבסיומו של כל הליך משפטי תתקבל הכרעה שלא בהכרח תחייב את המעסיק להחזיר אותך לעבודה.

יתכנו מקרים בהם תתקבל פשרה שתוצע על ידי בית הדין להעביר אותך למשרה אחרת באותה חברה, או לסניף אחר ואפילו הסכם של עבודה מהבית, הכל תלוי בסוג העסק ועד כמה הפשרה המוצעת ישימה עבורך. בסופה של כל פשרה יש מחיר שעלייך לשלם. המחיר עלול להיות קשור למוניטין המקצועי שלך, לרמת השכר, לתנאים הנלווים ולמעמד הכללי שלך בתוך החברה היום ובעתיד לבוא.

אם בית הדין ישתכנע שהפיטורין קשורים להריון והמעסיק לא פעל כמתחייב מהוראות החוק, הוא עשוי לפסוק לך פיצויים בגין עוגמת נפש, אובדן הכנסה, פיטורים ללא עריכת שימוע וללא מתן הודעת מוקדמת ועוד זכויות נלוות לפי הנסיבות כמו פגיעה בהפרשות לפנסיה וקופת גמל .

בתי הדין פוסקים בדרך כלל פיצויים לטובת העובדת ההרה למעט מקרים חריגים בהם העובדת היתה עובדת גרועה .

הערה חשובה – את לא חייבת להודיע למעסיק על הריונך אלא בחודש החמישי להריונך וזאת מ- 2 סיבות:

1. בחודש זה כבר הבטן בולטת וממילא ידעו שאת בהריון אבל בנתיים תספיקי לצבור וותק של חצי שנה ולהכנס לתחולת החוק עבודת נשים.

2. המעסיק חייב לדעת שאת בהריון כדי שלא תעבדי שעות נוספות, או בעבודות מסוכנות.

 

לפרטים נוספים, ניתן לפנות למשרדי .
 
קצת עלי:
 
 
ליאור
 
 
 

שמי ליאור ואני מתמחה בנשים אשר הוטרדו מינית

מופלות על רקע הורות ומין וטיפולי פוריות

וגם נשים בהריון

 

כתיבת תגובה