לא רק קמטוטים! תופעות עור המתרחשות בעור פנינו שכדאי שתכירו

לא רק קמטוטים! תופעות עור המתרחשות בעור פנינו שכדאי שתכירו

אומרים שלכל גיל יש את היופי שלו, אך כאשר מדובר בעור פנינו, הגיל לא עושה חיים קלים לעור הפנים של אף אחת! אם בגילאים צעירים אתן נהנות מעור פנים מתוח ומחמיא באופן טבעי, הדבר עלול להשתנות בדרך כלל לקראת שנות ה-30 וה-40 לחיינו. אז מה הן תופעות העור שחשוב שתכירו?

 

אדמומיות ופצעונים בעור הפנים

אדמומיות ופצעונים המופיעים בעשור השלישי והרביעי הינם תופעה מוכרת ומתסכלת ביותר. פצעי אקנה המופיעים בהריון או לאחר הפסקת גלולות יכולים להצביע לעיתים על בעיות רקע הורמונליות. מנגד, אדמומיות ופצעים טורדניים שאינם מפסיקים לצוץ יכולים להצביע גם על הפרעת העור רוזציאה. שתי ההפרעות עשויות להיות מבלבלות מאד, במיוחד כאשר ניגשתם לרופא אשר ציין כי בעורכם “אקנה רוזציאה”.

אז כדאי שתכירו את “תסמונת הפנים האדומות” המכונה גם בשם מחלת הרוזציאה ומתאפיינת בהסמקות חוזרות ונשנות או אדמומיות קבועה בפנים אליה נלווים נלווים לעיתים נימי דם ופצעונים דמויי אקנה. תחושת בעירה פנימית, גלי חום, צריבה, עקצוצים ואפילו יובש בעור הפנים הם רק חלק קטן מסימפטומים נוספים. רוזציאה שכיחה בעיקר בגון עור הבהיר ולמרות שניתן לאבחנה בגילאי 30 ואילך ניתן לראותה גם בגילאים צעירים יותר.

חשוב להבין כי בשל התסמינים הדומים, לעיתים מאבחנים בשוגג רוזציאה כאקנה הורמונלי או אקנה בעור הבוגר ולכן שימוש והתאמה לא נכונה של תכשירים קוסמטיים, עלולים לייבש, לגרות ולהחמיר עוד יותר את הסימפטומים האופיינים!

 

 

 

דרכי טיפול וטיפים

רוזציאה הינה הפרעת עור פרוגרסיבית, כך שעיכוב בטיפול עלול להחמיר עם הזמן את הסימפטומים. אודם ואפילו פצעונים שהופיעו על לחי אחת עלולים להתפשט ללחי שנייה ולאזורים נוספים . על כן, יש צורך לפנות בהקדם לאיש מקצוע המתמחים באבחון ובטיפול של מחלה זאת.

הטיפול הינו טיפול מערכתי המותאם לכל הסימפטומים הקליניים והמתבסס על פרוצדורות אסתטיות, תכשירים קוסמטים ייעודיים וטיפול תרופתי על פי רב.

חשוב לזכור כי הגורם המדויק למחלת הרוזציאה אינו ידוע, אבל קיימים הרגלים יומיומיים היכולים להחמיר את הסימפטומים האופייניים. על כן, מומלץ להימנע מצריכה מוגברת של אלכוהול ומחשיפה לא מבוקרת לשמש

בלוטות חלב מוגדלות . מתוך מגוון בעיות העור האסתטיות, לבטח מוכרת לכן התופעה של מרקם עור גבשושי ולא אחיד. אתן מורחות שכבות של מייק אפ או קונסילר ולמרות זאת, העור נותר גבשושי עם בליטות קטנטנות ומראה לא אחיד.

בלוטות חלב מוגדלות ובשפה רפואית, (Sebaceus Hyperplasia) הינן נגעי עור שפירים של בלוטות החלב, הנראים על פני העור כנבוסים או בליטות מורמות או שטוחות בגון צהבהב, לבן ואף בצבע העור. בלוטות החלב – שתפקידן להפריש תערובת של חומרים שומניים לתעלת זקיק השערה, הן אחראיות בעצם לעורנו השמנוני. התופעה שכיחה ביותר בקרב נשים בגיל הבוגר עם עור שמן או היסטוריה של עור שמן ואקנתי אך גם בקרב נשים צעירות יותר עם נטייה גנטית והיסטוריה משפחתית.

לידיעה כללית , בלוטות החלב מצויות באותה תעלה של זקיק השערה. למעשה, קצב התחדשות איטי של תאי העור בעור הבוגר ותהליך התקרנות והתחדשות לא תקין של תאי דופן זקיק השערה, מביא עימו להנשלת תאים בצורת אשכולות ולא כיחידים והתוצאה – סתימת פתח התעלה ועמה בלוטת חלב מוגדלת והתקשות החלב בבלוטה! שימו לב, כי אין המדובר בנקודות שומן לבנות המכונות “מליומים” והמצטברות בדרך כלל סביב אזור העיניים, העפעף התחתון או אזור הלחיים העליונות.

נשים רבות אינן מודעות לכך כי בלוטות החלב, עלולות להרחיב עד מאד את נקבוביות העור, לגדול עם הזמן ולבלוט עד מאד. בלוטות אלו כמעט ואינן ניתנות לניקוז עם מחט רגילה הנמצאת בשימוש בקרב קוסמטיקאיות, מפאת התקשות החלב בבלוטה .על כן, חשוב להבין כי קדימות באבחון ובטיפול יחסכו לכן הרבה שנים של דאגה.

דרכי טיפול וטיפים

טיפול בטכנולוגיית גלי רדיו באמצעות מחט דקיקה, המחממת ומרככת את החלב שהתקשה מאפשרת את ניקוזו בצורה קלה, מהירה ובטוחה ללא כל תופעות לוואי וללא סכנת הצטלקויות.

מנגד, בחירה נכונה של פילינג להתחדשות העור ושימוש ארוך טווח בו, יכולים למנוע סתימה של פקקי החלב ולהיטיב עם מראה העור.

גרד, יובש חספוס ונשירת ריסים

לרובנו ידועה חשיבותו של קרם הלחות אך מה כאשר אתם סובלים מיובש, חספוס ואפילו גרד מתמשך בעור. ניסיתם מגוון תכשירי לחות, מסיכות ורקיחות אך כלום לא עזר או שרק היטיב לתקופה מסויימת. מרקם העור נותר יבש, מחוספס ובעיקר מגרד!

הכירו את טפיל הדמודקס מייטס – הטפיל המתגנב מנקבוביות עורנו בעת שנתנו, לצורך עשיית סקס והזדווגות והאחראי בעצם לרב צרותינו. לידיעה כללית, דמודקס מייטס הינו יצור מיקרוסקופי הנראה כמעין עכביש קטן מימדים בעל 8 רגליים. שני מינים שלו חיים באופן טבעי על עורם של בני האדם וליתר דיוק בזקיקי השערות ובצינורית בלוטת החלב. טפיל הדמודקס שכיח באזורים בהם קיים ריבוי בלוטות החלב קרי, פנים, סנטר, אף לחיים, גבות וריסים ובעצם הוא ניזון מקשקשי העור ובלוטות החלב.

 

אז מה בעצם חשוב שנדע? אחוז ניכר של האוכלוסייה נושא על עורו טפיל זה ללא פתולוגיות מיוחדות, אולם היחלשות המערכת החיסונית של העור מסיבות מסוימות, לצד ליקוי במחסום ההגנה שלו, שינויים הורמונליים, סטרס ואפילו הריון עלולים לגרום להתרבות ניכרת של הטפיל ולתופעות ידועות של גרד מתמשך בעור, חספוס, יובש, קשקשת, עקצוצים, אדמומיות מפושטת, פצעונים קטנים הנראים לעיתים כמעין תפרחת ובמקרים מסויימים נשירת ריסים. כמו כן, הטפיל עלול לגרום להחרפה של הפרעת העור רוזציאה ואפילו אקנה!

 

דרכי טיפול וטיפים

הטיפול בדרך כלל נעשה ע”י תכשיר רפואי אנטי פרזיטרי (אנטי טפילי). במקרים אקוטיים תינתן אנטיביוטיקה במתן פומי (טפול סיסטמי בליעתי) לתקופת זמן קצרה. להצלחת הטיפול יש לשלב פרוצדורות אסתטיות לניקוז בלוטות חלב ולפתיחתן במידה וקיימים פקקי חלב. בנוסף, מומלץ להימנע משמוש בתכשירים המכילים שמן קוקוס ומיני שמנים העלולים להחמיר עוד יותר את מצב העור ומנגד, מומלץ להשתמש בתכשירים המכילים שמן עץ התה המכיל מרכיבים אנטי דלקתיים המקל ומיטיב במצבים בהם קיים שגשוג של טפיל זה בעור.

נימי דם והמנגיומות

הם מוכרים לכם כנימי דם קטנטנים ודקיקים בעור הפנים. מתיחה קלה של העור עם קצות האצבעות עלולה לחשוף מעין “מפת דרכים” של פסים אדומים המקנה לעור לא פעם מראה אדמומי.

נימי דם מורחבים הידועים גם בשם קופרוז ובנוסף, נקודות אדומות באזור הפנים ואזורי גוף נוספים המכונות המנגיומות, הינם תופעה שכיחה המצביעה על הפרעה אסתטית בעיקרה. המנגיומות אלו גידולים שפירים של כלי דם המתרבים עם הגיל ושכיחים בפנים, צוואר חזה וגוף. גורמים גנטיים, חשיפה לשמש, שינויים הורמונלים ובעיקר מריחה ממושכת של סטרואידים – עלולים להאיץ את היווצרותם של נימי הדם בעור.

דרכי טיפול וטיפים

אם גם אתן נמנות על אותן נשים הסובלות מתופעה זו, החדשות הטובות הן שכיום קיימות שיטות טיפול יעילות ובטוחות הכרוכות בהליך טיפולי קצר ויעיל. טכנולוגיות מסוג קרן ליזר או IPL ואפילו טכנולוגיה העושה שימוש בגלי רדיו והידועה בשם “תרמוקואגולציה ” נחשבות שיטות טיפול פופולריות ביותר.

שימו לב כי שימוש במייק אפ שלא ניתן להסירו בנקל (בד”כ מייק אפ מוצק, )עלול להחמיר או להאיץ את היווצרותם של נימי הדם וכמובן מומלץ השימוש במסנן קרינה בעת חשיפה לשמש.

 

 קצת עלי:

יפית

יפית כהן –

בעלת קליניקה המתמחה בטיפול בהפרעת העור רוזציאה, הנגרמת בין היתר ממצבים של שגשוג חריג של טפיל הדמודקס

ובנוסף, טיפולים באקנה, נימי דם ואדמומיות בפנים עם התמקצעות בעור רגיש.

מרצה בכנסים מקצועיים בתחום האבחון והטיפול ברוזציאה.

www.yafitcohen.co.il

yc.cosmetics@gmail.com

קבוצת תמיכה ברוזציאה בפייסבוק: https://bit.ly/2OMByQw/

 

כתיבת תגובה