כל מה שאת חייבת לדעת לגבי מה מותר לאכול בהריון

מה מותר לאכול בהריון - כאן תמצאי את הדברים החשובים ביותר על מה מותר לאכול בהריון

שמנת חמוצה? שמנת מתוקה? סודוך? מלבי? שווארמה?פלאפל?חומוס? מקדונלד?

מה מותר ומה אסור לאכול בהריון?

 

 


המדריך המלא: כל מה שמותר ואסור לעשות בהריון
באמת צריך להוציא את החתול מהבית? עד איזה שבוע מותר לטוס? ולמה אסור לאכול גם סושי צמחוני? בתקופת ההריון עולות שלל שאלות ותהיות הנוגעות למה אסור ומה מותר. שאלנו את המומחים - וחזרנו עם כל התשובות

נכון, הריון הוא לא מחלה, אבל אורח החיים המודרני דורש לנקוט במשנה זהירות כדי לשמור גם עליך וגם על העובר המתפתח ברחם. פעילויות רבות עלולות לסכן אותו ואותך, לגרום ללידה מוקדמת ולעורר שלל סיבוכים - ולכן עדיף להימנע מהן למשך תשעה חודשים.


בסיוע הגינקולוג פרופ' אייל שיינר מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, אספנו את השאלות שמטרידות כמעט כל אישה בהריון ובדקנו מה נכון לעשות, על פי המקובל בישראל ובמדינות המערב. חשוב להדגיש כי הספרות הרפואית אינה קובעת חד משמעית מה מותר ומה אסור. הבאנו כאן את הגישות המקובלות כיום, ונזכיר כי כל מקרה הא ייחודי ולכן מומלץ להיוועץ ברופא המטפל לגבי כל שאלה או ספק. כל המידע מתייחס להריון תקין ולנשים בריאות.קפה
מותר או אסור: אין מניעה משתיית קפה לא מוגזמת (כוס אחת עד שלוש ביום) לאורך כל ההריון.
כמה מותר: צריכה מוגברת של קפאין בכמות של חמש כוסות ויותר (בערך 500 מיליגרם או יותר של קפאין) עשויה להזיק.
האם קפה נטול קפאין מותר: כן.
מה הסכנות: צריכה גבוהה של קפאין במהלך ההריון נמצאה כקשורה להפלות ומשקל
לידה נמוך של העובר.
מדריך
אילו תרופות מותרות בהריון, ומאיזה להימנע?
ד"ר איתי גל
בחילות, דלקות, כאבים, דיכאון, אסתמה ושאר צרות לא פוסחים על נשים הרות. הבעיה היא שתרופות רבות אסור או לא מומלץ לקחת בתקופת ההריון. אז מה אסור ומה אפשר לקחת במקום?
לכתבה המלאה

ממתיקים מלאכותיים
מותר או אסור: אין מחקר ברור שהראה כי ממתיקים מלאכותיים מזיקים. יחד עם זאת, לא נעשו מחקרים על בני אדם אלא על חיות. לפיכך אין איסור מוחלט.
כמה מותר ביום: עדיף לא לצרוך יותר מדי כי אין ספק שלא מדובר במרכיב מזון בריא.
מה הסכנות: כאמור, לא נמצא נזק במחקרים מצריכת ממתיקים מלאכותיים בהריון אך אין ספק כי עדיף לצמצם למינימום את צריכתם.

סושי
מותר או אסור: אסור לאכול סושי בהריון בשל החשש מאכילת מזון לא מבושל.
למי אסור: לכולן, ואפילו לא סושי צמחוני, כיוון שבמהלך ההכנה נעשה שימוש באותם כלי חיתוך ומגשים שחתכו עליהם בשר דג לא מבושל. אגב, לאחרונה החליטו בסושיות רבות שלא לוותר על נשים הרות והן מציעות מטבח שכולל משטחי עבודה נפרדים וסכינים שלא נגעו בדג חי. אבל אלו מקומות יוצאים מן הכלל ותמיד יש לברר אם אכן קיימת הקפדה כזו. הכנת סושי צמחוני בבית מותרת.
מה הסיכון: זיהום לאם ולילוד מחיידקי ליסטריה וסלמונלה, שכבר נמצאו בעבר במספר מסעדות סושי.

ארוחות במסעדות
מאכלים אסורים בהריון: כאמור, יש להמנע מסושי אך גם מדגים מסויימים כדג חרב, כריש, קינג מקרל, סרטנים וצדפות, המכילים רמות מסוכנות של כספית. יש להימנע מבשר נא או מבושל חלקית, כגון סטייק מדיום-רייר או קרפצ'יו. כמו כן רצוי להימנע ממוצרים המכילים ביצים לא מבושלות, מבושלות למחצה או לא מפוסטרות, כגון קרם פטיסייר, רטבים לסלטים מסויימים, ביצת עין, ביצה רכה ומיונז ביתי, בשל חשש מהימצאות חיידק הסלמונלה.
מה הסכנות: זיהום מזון (ליסטריה, סלמונלה) והרעלות מזון למיניהן. המזהמים המסוכנים ביותר לנשים הרות הם החיידק ליסטריה והטפיל טוקסופלזמה גונדי. גם חיידקי הסלמונלה וחיידקי האי-קולי עלולים לגרום בהריון למחלות בדרגת חומרה גבוהה, בהשוואה לנשים שאינן הרות.

צבעי מאכל
מותר או אסור: עדיף להימנע.
כמה מותר: כמה שפחות.
מה הסכנות: ישנם צבעי מאכל על בסיס נפט או פחם. הם לא בריאים לא רק בהריון, אבל אין ספק שדווקא בתקופה רגישה כמו זו אין להם מקום. מספר דוגמאות: צבע מאכל E120 הינו אדמדם, ונמצא במשקאות חריפים ותערובות ממתקים. הוא עלול לגרום לתופעות אלרגיה ולכן לא מומלץ לנשים בהריון וילדים. גם E122, סגול-אדום הנפוץ באירופה ונמצא לעתים באבקות מרק, ג'לי פטל, משקאות בטעם תות, ריבות תות ופטל, בשל החשש כי הוא מסרטן, ובכל אופן לא מומלץ בהריון.

גבינות לא מפוסטרות
מותר או אסור: מוצרי חלב לא מפוסטרים, ובכלל זה חלב וגבינות וכן גבינות בשלות דוגמת ברי, קממבר, רוקפור וגבינה כחולה, אסורים בהיריון. מותרות רק גבינות מפוסטרות.
למי אסור: לכולן.
מה הסכנות: זיהומים שונים, כמו בליסטריוזיס, מחלה הגורמת להפלות וללידות מוקדמות.פעילות גופנית הינה מבורכת בהריון! ארגון המיילדים והגניקולוגים האמריקני המליץ על 30 דקות של פעילות גופנית מתונה על בסיס יום-יומי לנשים הרות שאינן בסיכון או 150 דקות שבועיות של פעילות אירובית מתונה. מחקרים הראו כי פעילות גופנית מפחיתה סיבוכי הריון בכלל וסוכרת הריונית בפרט. יש לזכור כי ככלל, רוב ההפלות מתרחשות בטרימסטר הראשון, ולכן מומלץ להפחית את הפעילות הגופנית ל- 65%-60% מהיכולת המרבית. הטרימסטר השני הוא הנוח ביותר לביצוע פעילות גופנית. הטרימסטר השלישי הוא הקשה ביותר לביצוע פעילות גופנית בשל גדילת הרחם.

ריצה
מותר או אסור: תלוי בכושר. אין מניעה, אבל רק אם נהגת לרוץ לפני ההריון.
מתי אסור: בתחילת ההריון אם הבחילות וההקאות יקשו עלייך. היי קשובה לגוף.
עד איזה דופק מותר: היי קשובה לגופך. בהריון יש תחושת עייפות שמטרתה לשמור על אנרגיה לעובר.
מה הסכנות: קיימת סכנה של מאמץ יתר וסכנת נפילות. כמו כן חשוב לשים לב שטמפרטורת הגוף במהלך הפעילות לא תעלה מעל 38 מעלות. בשל חשש מעליית דופק מהותית, ההמלצה הינה לשלב פעילות גופנית של 75% מהיכולת המרבית האירובית. בנוסף יש להימנע ממצבי התייבשות, ולכן לא מומלץ לרוץ בחוץ בחודשי הקיץ החמים.

אירובי
מותר או אסור: מותר במידה ותלוי בכושר הראשוני: ההמלצה היא להתחיל בפעילות אירובית קלה ולא מעבר לפעילות שעשית לפני ההריון.
מתי אסור: כאשר יש התוויה למנוחה, כמו חשש מלידה מוקדמת. יש המלצה לא לעבור דופק של 140, אבל כמובן שכל אישה שונה מרעותה ובכושר גופני שונה ולכן מקובל היום להקפיד על דופק של עד 75% מהיכולת האירובית.
מה הסכנות: עלייה מהותית בדופק שעלולה לגרום לצירים מוקדמים, עליית חום הגוף והתייבשות.

כפיפות בטן
מותר או אסור: אין מניעה גורפת. כעיקרון, אין הרבה תועלת בהריון לכפיפות בטן ובהתאם רוב הרופאים אינם ממליצים זאת. שרירי הבטן ממילא עוברים מתיחה גדולה במהלך ההריון, כך שהנסיון לחזק אותם מיותר. בכל מקרה, מומלץ לקבל הדרכה ממדריך כושר לפני שעושים זאת.
מתי אסור: כפיפות בטן מעלות את הלחץ התוך בטני, ולכן אינן מומלצות במקרים של הרניה טבורית, שעלולולה לגרור כליאת מעי וחסימת מעי.
מה הסכנות: מאמץ יתר, החמרת הרניה טבורית אם קיימת.

סושי. אם אוכלים - אז רק בבית (צילום: shutterstock)
סושי. אם אוכלים - אז רק בבית (צילום: shutterstock)

פילאטיס
מותר או אסור: מותר בהריון ולאחריו, בתנאי שלא מדובר בהריון בסיכון. פילאטיס עוזר בחיזוק הגב ומונע כאבי גב.
למי אסור: תנוחות הפוכות (כשהגוף בכיוון הפוך לכדור הארץ) בדרך כלל אסורות. כמו כן יש לבצע מתיחות מתונות בלבד. חשוב לזכור שבמהלך ההריון שכיבה על הבטן לעתים אינה נוחה. הפילאטיס אסור במצבי הריון בסיכון.

שחייה
מותר או אסור: מותר לאורך כל ההריון, בכל הסגנונות.
מתי אסור: כאשר יש חשש מלידה מוקדמת, דימומים וצירים.
מה הסכנות: בעיקרון אין סכנות. כמובן שיש להיזהר משתיית מי הבריכה.

ים
מותר או אסור: לאורך כל ההריון מותר, כולל ים המלח.
למי אסור: יש להמנע מחשיפה ישירה לשמש והתייבשות, בעיקר בקיץ.
מה הסכנות: בראש ובראשונה סכנת הטביעה, עם ובלי קשר להריון, ובליעת מי ים, שעלולה להיות לא טעימה ולא נעימה.


שיזוף בשמש
מותר או אסור: להימנע.
כמה מותר להיחשף: כמה שפחות ובשום אופן לא שיזוף ישיר.
למי אסור: לכולן, בייחוד לבהירות העור.
מה הסכנות: חשיפה לשמש בהריון עלולה לגרום לחלק מהנשים לכתמי עור על הפנים ("מסיכת הריון"), וכמובן תמיד קיים סיכון מוגבר ללקות בסרטן העור.

שיזוף במיטות שיזוף
מותר או אסור: מומלץ להימנע.
למי אסור: לכולן, בייחוד לבהירות אור.
מה הסכנות: מיטת השיזוף עלולה להעלות את הטמפרטורה של הגוף, ובכך להגביר את הסיכון לעובר ואף לגרום למומים בתחילת ההריון.

צביעת שיער
מותר או אסור: מותר ללא ספק החל מהשליש השני של ההריון.
למי אסור: ייתכן שקיים סיכון מסויים בשליש הראשון להריון. אין עדות מחקרית כי צביעת שיער בזמן ההריון פוגעת בעובר ומיעוט מוחלט מהכימיקלים שמשמשים לצביעת השיער נספגים בגוף האישה. אם את בכל זאת מודאגת, חכי עם צביעת השיער לשליש השני של ההריון, אז העובר כבר איננו פגיע.
באיזו תדירות ממותר לצבוע: מהשליש השני להריון צביעת השיער נחשבת בטוחה. אם יש ספק ניתן תמיד לפנות ליעוץ פרטני לגבי כל חומר וחומר במרכז הייעוץ הטרטולוגיה של משרד הבריאות בימים ראשון עד חמישי בשעות 09:00-15:00 בטלפון -52825.

טיפולים קוסמטיים
מותר או אסור: טיפולים קוסמטיים אינם מסוכנים, ואף להיפך - הם יכולים לשפר את ההרגשה. פינוק תמיד יעיל וחשוב בהריון. בוסף, עור הפנים הופך לעיתים לשמנוני ומלא בפצעים כתוצאה מהשינויים ההורמונליים וטיפול פנים יכול לסייע. אבל חשוב שהטיפול יהיה עדין, כיוון שיש העלייה בנפח הדם ואית גם רגישות גבוהה יותר של העור.
האם יש טיפולים אסורים: עדיף להימנע מטיפולי לייזר. כמו כן ישנם חומרים שאסורים לשימוש בהריון, כמו נגזרות של ויטמין A. לפיכך הקפידי לציין בפני המטפלת שהינך הרה.
מה הסכנות: רגישות עורית שתוביל לנזק לעור. חשיפה לחומרים אסורים כמו רטינואידים עלולה להזיק לעובר ולכן בטיפול באקנה מותר להשתמש רק בתכשירים שאינם שומניים ושאינם מכילים נגזרות של ויטמין A. טיפולים זהירים רגילים אינם מסוכנים כלל.

הסרת שיער לצמיתות
מותר או אסור: אין מניעה מוחלטת מלייזר בהריון - אבל עדיף להימנע.
מה הסכנות: עדיין לא נערך מחקר שהוכיח כי טיפול בלייזר עלול להזיק לעובר או לאמו. אך חשוב לדעת שאזור הערייה גדוש, בעיקר בתקופת ההריון, בכלי דם, ובנוסף יש נטייה לפיגמנטציה. כמו כן, חימום עלול להוות בעיה לעובר ולכן ההמלצה היא לנקוט משנה זהירות במהלך ההריון וגם במשך תקופת ההנקה, ולהמתין עם הסרת השיער. גם לנשים המתעברות באמצע סדרת טיפולי לייזר להסרת שיער מומלץ לדחות את המשך הסדרה עד לאחר הלידה.טיסה
מותר או אסור: ניתן לטוס מתחילת ההריון, אבל השאלה היא עד מתי. התשובה משתנה מחברת תעופה אחת לאחרת ובין חברות הביטוח. בכל אופן, יש להקפיד על רכישת פוליסת ביטוח ורוב החברות לא יבטחו נשים הרות כבר מהשבוע ה-30. בנוסף, מרבית חברות התעופה מסרבות להטיס נשים משבוע 36, מחשש ללידה במטוס. לכן כדאי לברר את כל הפרטים בחברת התעופה לפני שמזמינים כרטיס.
מה הסכנות: טיסה עד השבוע ה-22-24 להריון מסכנת לכל היותר בהפלה, אך מעבר לשבוע ה-24 נדרש ביטוח מיוחד כי זהו שבוע החיות. הסכנות כוללות התפתחות של קרישיות יתר (הריון מגביר קרישיות ממילא), העשויה להוביל לתסחיפים ריאתיים בישיבה ממושכת. לכן לנשים בהריון מומלץ לקום לפחות אחת לשעה לסיבוב קצר במטוס. לנשים בהריון בסיכון, ובעיקר נשים עם עבר של מחלות תסחיפים, כדאי להמנע מטיסות ובוודאי טרנס-אטלנטיות.


עישון פסיבי
מותר או אסור: חשיפה לעישון פסיבי, של בן או בת הזוג, של ההורים או של חברים - אסורה לאורך כל ההריון.
מה הסכנות: ההימנעות מעישון היא אחת ההמלצות החשובות ביותר: מחקרים הוכיחו כי אישה המעשנת בתקופת ההריון פוגעת הן בבריאותה והן בבריאות תינוקה. העישון גורם להפחתת החמצן לעובר ועלול לגרום לנזק לשילייה. נשים שמעשנות במהלך הריונן מעלות את הסיכון להפלות טבעיות, להיפרדות מוקדמת של השלייה, לשלייה המכסה את פתח צוואר הרחם ולדימומים, כמו גם למשקלי לידה נמוכים ועיכוב גדילה. הדבר נכון לעישון פעיל - אך גם פסיבי.

בעלי חיים
מותר או אסור: מותר בהחלט ללטף ולשהות בקרבת בעלי חיים.
מה הסכנות: טוקסופלזמה הוא טפיל שיכול להימצא בקרקע, ובצואת חתולים שנושאים אותו. אישה בהריון שנדבקת בטוקסופלזמה נמצאת בסיכון של 40% להעביר את הזיהום לעובר ולגרום לו פגיעה חמורה. לכן, אם את מגדלת חתולים או נמצאת בקרבתם, היבדקי על מנת לדעת אם נחשפת בעבר לטפיל. אם לא, הרי שיש להמנע ממגע עם צואת החתול. חשוב לציין שהדבר עלול לקרות רק במקרים נדירים, ולמעשה הרבה יותר מסוכן לאכול סטייק נא.
האם צריך לנקוט בפעולות מסויימות אחרי מגע עם בעל חיים: תמיד כדאי לשטוף ידיים, בייחוד אחרי ניקוי ארגז החול של החתול. מומלץ לא לאפשר לבעלי חיים ללקק אותך בפה.

עבודות בגינה
מותר או אסור: מותר ואף רצוי, רק לא בשמש ולא בחום.
האם יש צמחים מסוכנים: יש צמחים שלא כדאי לצרוך בהריון, אבל אין מניעה לגדל אותם בגינה. רשימה חלקית של צמחי מרפא שאסורים לשימוש בהריון כוללת אנג'ליקה, קוהוש שחור וכחול, קומפרי, אצת דונג קואי, סמבוק, חילבה, חותם זהב, שיכרון, שבטבט, שוש (ליקוריץ) לענה (שיבה) לסוגיה, ילקוט רועים, אכילאה.
האם צריך להיזהר מצמחים דוקרים: כן. פרט לכאב מהדקירה, עלול להיגרם זיהום מקומי מקוץ שחדר, שעלול להסתבך לכדי זיהום כללי. ולכן אם אתן מטפלות בצמחים דוקרים - השתמשו בכפפות.

שימוש בשירותים ציבוריים
מותר או אסור: מותר, אבל בזהירות ותוך כדי שמירה על היגיינה.
על מה צריך להקפיד: עדיף להימנע מישיבה ישירה על האסלה.
מה הסכנות: אין סכנה לחלות במחלת מין. הדבקה במחלות מין כמו הרפס, למשל, עלולה לסכן את העובר.

הרמת משאות כבדים
מותר או אסור: עדיף שלא.
מה הסיכונים: עבודה פיזית קשה, שמשלבת עמידה מעל ארבע שעות או עבודה של מעל 40 שעות שבועיות, מגבירה סיכון לירידת מים וללידה מוקדמת (סיכון של פי 1.2).
על מה צריך להקפיד: אם את ממש מתעקשת על הרמת משקולות, הרי ההמלצה היא להוריד עומס לחצי מהיכולת המרבית של לפני ההריון. יש להקפיד על הפסקת הפעילות כאשר מופיע כאב, חשש מצירים, הפרשות חריגות, דימום, כאב במפשעה או סתם תחושה כללית רעה. זיכרי כי כאב גב יכול להיות אחד הסימנים לתחילת צירים או לצירים מוקדמים, לכן יש לשים לב לכאבי גב המתעוררים במהלך פעילות גופנית.

ג'קוזי ואמבטיה חמה
מותר או אסור: מותר, אבל במינון נאות.
מה הסיכונים: ג'קוזי עלול להיות בעייתי בשל השהות הממושכת בטמפרטורה גבוהה.
מתי מותר: רצוי להימנע לאורך השליש הראשון, ובכלל כנראה בהריון עדיף לא להיכנס לג'קוזי המחומם מעל חום הגוף, כלומר מעל 37 מעלות. מחקר שנעשה מצא כי רחצה בג'קוזי בתחילת ההריון לוותה בהכפלת הסיכון להפלות, כנראה בשל הנזק שגרם החום הגבוה. באותו מחקר נמצא גם כי אחוז ההפלות עלה ככל שהשימוש היה תדיר יותר. הסיכון היה גדול במיוחד בשלבי ההריון הראשוניים: למעלה מפי שניים, כאשר השימוש היה בארבעת השבועות הראשונים מתום המחזור האחרון. החוקרים סיכמו שרחצה בג'קוזי או אמבט חם בתחילת ההריון כרוכה בסכנה מוגברת להפלה. לפיכך מומלץ להימנע מג'קוזי ואמבט חם לאורך השליש הראשון להריון לפחות, וכאמור בטמפרטורת מים שאינה עולה על 37 מעלות.

סאונה
מותר או אסור: אין עדות מדעית מוכחת לנזק.
מתי עדיף שלא: בשליש הראשון להריון, בשל רגישות העובר לעליית טמפרטורה, מומלץ שלא להיכנס לסאונה. מעבר לכך אפשרי, רק בזהירות.
מהי הטמפרטורה המותרת: הנושא לא ברור לחלוטין ותלוי במשך השהיה. לא נמאצה עדות לריבוי הפלות או למומים בעוברים שנולדו לאמהות שהשתמשו בסאונה במהלך ההריון. יש לציין שבפילנלנד נהוג ומקובל לבצע סאונה לאורך ההריון. אבל אנחנו חיים בישראל, ועדיף לנקוט במשנה זהירות בטמפרטורה מעל 37 מעלות.
מה הסיכונים: בתחילת הריון חום גבוה עלול להיות גורם סיכון להפלות. יחד עם זאת, אין עדות מחקרים מבוססת שיש סכנה כלשהי בעת כניסה לסאונה במהלך הריון תקין וללא סיבוכים.

עיסויים
מותר או אסור: מותר, אבל לא חזק מדי. בהריון רצוי להתפנק ומסאז' בהחלט יכול לעזור. הספרות הרפואית אינה אוסרת על מסאז', אבל בזמן ההריון העור רגיש ולעתים נוטה לבצקת, ולכן עיסוי חזק מידי עלול להכאיב ואף לגרום לשטפי דם במקרים נדירות. כדאי בכל אופן להימנע מעיסוי הבטן. בנוסף, יש לוודא שהקרם או השמן בו נעשה שימוש בעיסוי אינו מחומם לטמפרטורה הגבוהה מ-37 מעלות.


מין וגינלי
מותר או אסור: אין איסור על יחסי מין בהריון באופן עקרוני והם אינם פוגעים בעובר. ישנם מצבים בהם יש להימנע, על פי הוראת הרופא, כמו למשל שיליית פתח או שילייה נמוכה, או במצבים בהם יש חשד לירידת מים, כאשר קיים דימום או ישנה פתיחה צווארית.
באיזו תדירות מותר: כל תדירות מקובלת.
ממה להיזהר: מפרטנר לא ידוע. כמו כן, חיכוך יתר עלול לגרור כאב בלדן, שכן בהריון יש גודש כלי דם באזור וזה עלול להוביל לחוסר נוחות. כאשר יש לחצים וכאבי גב, דימום או חשד לירידת מים - יש להימנע מיחסי מין ולהגיע לבדיקה. כאשר יש שיליית פתח ההמלצה לרוב תהיה הימנעות מוחלטת מחשש דימום, בשל שילייה שמושרשת על צוואר הרחם.
מה הסכנות: דימום בשילייה נמוכה. ישנו מיתוס הטוען שיחסי מין יכולים להוביל ללידה ולצירים - אבל הוא רק מיתוס. יחסי מין אינם מובילים להתחלת תהליך של לידה.
אילו תנוחות אסורות: באופן עקרוני מה שנוח ורצוי - מקובל.

מין אוראלי
מותר או אסור: מותר.
באיזו תדירות: כל תדירות מקובלת. יש נשים הנרתעות מכך בגלל ריבוי ההפרשות בזמן ההריון, הנגרמות עקב עלייה באספקת הדם לאיברי המין. כאשר יש דימום או דלף מים, יש כמובן להימנע.
מה הסכנות: אסור לנשוף אוויר אל תוך נרתיק האישה כיוון שהאוויר עלול, להגיע דרך הרחם אל העובר.

מין אנאלי
מותר או אסור: אין מניעה.
באיזו תדירות: בתדירות הרצויה.
ממה להיזהר: הנטייה לטחורים מוגברת בהריון, לכן יש לבצע את החדירה לאט ובזהירות.
מה הסכנות: כאב ודימום, בעיקר כאשר יש טחורים, שכאמור שכיחים מאוד בהריון.

אוננות
מותר או אסור: מותר בהחלט.
באיזו תדירות: כל תדירות רצויה אפשרית.
ממה להיזהר: יש להיזהר מאוננות באופן אגרסיבי מדי או עם חיכוך יתר, שעלול להוביל לכאבים. בנוסף, יש להיזהר משימוש במכשור עזר גדול (ויברטור למשל) כאשר יש שיליית פתח.

נשיקות
מותר או אסור: מותר ואף רצוי.
באיזו תדירות: כל תדירות שהיא מקובלת.
ממה להיזהר: אין צורך בזהירות ואין סכנות, אלא כאשר יש נגע הרפס שפתיים פעיל.


ביקור בבית חולים
מותר או אסור: אפשרי במחלקות ה"נקיות", שהן לרוב מחלקות כירורגיות (כירורגיה כללית, אורתופדיה, יולדות). מומלץ להימנע מביקור במחלקות לילדים, מחלקות פנימיות ויחידות לטיפול נמרץ, שם שיעור הזיהומים גבוה. יש להקפיד על שמירת כללי היגיינה רגילים, ועדיף חיטוי ידיים לפני מגע עם מזון ועם היציאה הביתה.
מה הסיכונים: זיהומים שונים.

ביקור במרפאה
מותר או אסור: עדיף להימנע, במיוחד כשבחדר ההמתנה יש חולים משתעלים, מצוננים או חולים. ההמלצה היא

להימנע מביקורים לא נדרשים, והקפדה על חיסון לשפעת עם תחילת מבצע החיסונים באוקטובר.
מה הסיכונים: הדבקה במחלות זיהומיות, כמו שפעת בחורף, שעלולה להיות קטלנית בהריון.

חולה עם אבעבועות רוח
מותר או אסור: יש להתרחק מחולה הסובל מאבעבועות רוח. למזלנו, למעלה מ-90% מהנשים ההרות מחוסנות נגד נגיף הוריסלה הגורם למחלה, עקב חשיפה לאבעבועות רוח בילדות, ולכן במרבית המקרים אין חשש מהדבקה. עם זאת, כדאי תמיד לנקוט במישנה זהירות, משום שבאחוזים בודדים קיימת הדבקה חוזרת. לעומת זאת, שלבקת חוגרת, מחלה הנגרמת על ידי אותו נגיף וגורמת להופעת שלפוחיות כואבות, אינה מסכנת את ההריון או את העובר.
מה הסיכונים: הדבקה בנגיף הוריסלה, הפוגע בעובר.
מה לעשות במקרה של חשיפה: נשים שלא חוסנו בעבר נגד הנגיף צריכות לדווח מיד לרופא המטפל. אם לא ברור אם הייתה חשיפה בעבר, מבצעים בדיקת דם כדי לקבוע האם האישה ההרה מחוסנת תוך 96 שעות מרגע החשיפה.

אדם עם חום גבוה
מותר או אסור: ככלל עדיף להימנע מקרבה לאדם הסובל מחום גבוה. מומלץ לשמור על היגיינה כללית הכוללת רחצת ידיים, ולא לנשק את החולה או לאכול מאותם כלים. כדאי לשמור על בית מאוורר.

ייעוץ מקצועי: פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ד', המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.
שתפי ברשתות חברתיות
;

הודעות בפורום בנושא מה מותר לאכול בהריון:

  מותר לאכול אסור לאכול אני משתגעת !!


  היי , אני חדשה בכל העניין וזה הריון ראשון ואני ממש בתחילתו .
  נהיה לי מנהג לבדוק באינטרנט אם מותר או אסור לאכול כל דבר לפני שאני אוכלת אותו
  ובואו נגיד ש80% מהדברים היו עליהם סקרים כאלה ואחרים שלא טוב ...
  לחצי להמשך

  מותר לאכול סלט שיש בו נבטים ופטריות בלי לאכול את הנבטים והפטריות?

  בנות מה מותר לאכול ומה אסור לאכול בזמן הריון?

  בנות מותר לאכול טונה? מן הסתם זה קופסת שימורים אבל מותר או לא?

  היי בנות שאלה האם מותר בהריון לאכול גבינת פטה כבשים? ובנוסף


  אפשר לאכול רוטב פסטו?
  והאם
  מותר לאכול נבטים?
  אשמח לתשובה

  האם מותר לאכול סודוך בהריון??


  אני יודעת שאסור לאכול פסטרמה אבל הבנתי שאם מחממים אותה אז זה בסדר..
  אז השאלה היא
  האם מותר לי לאכול טוסט נקניק? |thinking|

  שאלות על מה מותר לאכול


  1. מיונז קנוי מותר?

  2. איזה דגים מותר? חייב? (יש לי בחילות מאוכל מבושל)

  מותר בהריון לאכול מיונז תלמה -להכין סלט תפוחי אדמה מזה?


  והאם מותר לאכול גבינות פטה,בולגרית,בולגרית צאן במשקל במעדניה מהסופר???
  תודה

  מותר או אסור לאכול דגים?|pingi4|


  עוד לא מצאתי תשובה חד משמעית האם מותר לאכול דגים או לא?
  מצד אחד מכילים אומגה 3 שחיוני מאוד להתפתחות העובר מצד שני קראתי שמסוכן כי מכילים כספית. עד עכשיו נמנעתי מדגים למרות שאני מאוד אוהבת. היום חד פעמית ... לחצי להמשך

  בנות מותר לאכול אוכל שבושל ביין??


  בעלי מכין מרק בצל עם יין, מותר לאכול את זה נכון? כי האלכוהול מתאדה בבישול.

  היום סקירה מורחבתתתת !!! התרגשותתתת צריך לאכול או לא לאכול או משהו לפני ? בזמן?

  בננות!! מי באה לאכול?? ומה אתן הולכות לאכול?? |pasta-eating||pasta-eating|

  חשקים בהריון: רק אני יכולה לאכול סושי ו אז לאכול עוגת שוקולד עם אגוזים

  לפי מה את אומרת שהיא צריכה לאכול 150? הקטן שלי ממש אוהב לאכול
  ובייעוץ הנקה הטלפוני שקיבלתי אמרו לי לתת לו לא יותר מ110 לארוחה. והוא רוצה עוד! או שרעב כבר אחרי שעתיים

  מה אסור לאכול בזמן הריון? ומה מומלץ לאכול ? עזרה|pasta-eating||thinking|

  דיכאון. אני לא מפסיקה לאכול וכל הזמן חושבת מה עוד לאכול.

  ממתי חייבים לאכול ביצים? איך משכנעים ילד לאכול ביצה?

  כתבה על מה לאכול/לא לאכול בהריון


  http://www.israelhayom.co.il/article/251517

  היי בנות! טסה מחר לסופש עם בעלי בכרתים |inlove| יש לכן דגשים לגבי מה מותר אסור לאכול


  ומה מותר ואסור לעשות?

  תודה!!

  האם מותר לאכול גבינה בולגרית מפוסטרת


  אכלתי היום של חברת גד במסעדה...
  מישהי יודעת האם מותר?

  מותר לאכול פסטרמה?


  בא לי ואני כבר לא זוכרת אם מותר או לא

  היי בנות האם מותר לאכול פנקייק???


  אנחנו בבית מלון ואני פשוט מתגרה מכל העוגות והטעמים ומפנקייק עשוי מחלב שזה בכלל טעים ברמות. ואני לא יודעת זה הרי עשוי מביצים... האם מותר?אוף זה ממש מגרה |pleaseee|

  האם מותר לאכול פנקייק


  היי בנות

  שאלה,
  האם מותר להכין ולאכול פנקייק?
  לא יודעת זה ניראה כזה חי
  לא מבושל מספיק.
  האם זה יכול לעשות נזק?

  נטילת כדור ברזל "פרנטל" האם מותר לאכול אחרי..


  האם מותר לאכולי אחרי הכדור דברי חלב???

  בנות מותר לאכול גלידה? כזו מגלידרייה ולא מקופסה...


  ומה לגבי נאצ׳וס עם רטבים???
  בא לי לנשנש בקולנוע היום ואני חוששת אם מותר או לא...
  MUM

  מישהי יודעת איזה גבינות כן מוצר לאכול?והאם מותר להשתמש בשמפו קרטין לשיער?


  והאם מותר לצבוע את השיער בצבע ללא אמוניה?
  תודה לעונות!!!

  האם מותר לאכול דג מעושן...? (לא סלומון) |thinking|


  נגיד מקרל מעושן...?

  בעלי קנה ממעדניה וזה נראה סופר טעים ולא בטוחה אם מותר לי או לא...

  האם מותר בהריון לאכול עוגת גבינה אפויה


  בא לי עוגת גבינה וחברה אמרה לי שאסור בגלל הביצים אבל זה אפוי... והיא אמרה כי מקציפים משהו...
  פליז עזרה ממש בא לי האם
  מותר בהריון (תכף שבוע 14 )

  מותר לאכול גבינת עיזים אפויה? (בקיש למשל?)


  אפיתי קיש בטטה עם גבינת עיזים (לפחות 40 דק)
  ופתאום נזכרתי שלא בטוח שמותר לי..
  מישהי יודעת אם מותר?
  תודה וחג שמח וטעים

  חייבת לדעת אחת ולתמיד אם מותר לאכול פסטרמה |nowww|


  בכל מקום רשום משהו אחר ואני מתה על פסטרמה . מותר או אסור? |thinking|

  האם מותר לאכול רטבים קנויים שרשום שהם מכילים חלמון ביצה?


  למשל רוטב שום או אלף האיים... קנוי מהסופר, לא כתוב שזה מפוסטר...
  האם מותר להשתמש בזה?

  אז מותר לאכול חומוס בחומוסיה? אני יודעת שהם מכינים את זה שם אבל


  לא יודעת עד כמה המקום נקי כי לא ממש מכירה... אז מה דעתכן? לאכול או לא?|thinking|

  בנות מותר לאכול מרנג? נשיקות?


  ועוד שאלה - אתן אוכלות בחוץ? אני אוכלת משהו כמו פעמיים בשבוע במסעדה/בית קפה. וכמובן שבאירועים חתונות ואצל חברים/משפחה שאנחנו מוזמנים. איך אפשר להסתדר עם לאכול רק בבית? ועם כל מה שהיה עכשיו בחדשות גם במוצרים ... לחצי להמשך

  שאלה על העמסת סוכר.. מי שיודעת מה מותר לאכול לפני


  יש לי תור ב 11 וחצי להעמסה של 50.. אני יודעת שמותר לאכול משהו קל לפני כמו סנדוויץ קטן, אבל אפשר גם נס? עוגה? חח או שלא רצוי?

  בנות שאלה האם מותר לאכול המבורגר של זוגלובק הקפוא שמטגנים? ובנוסף


  האם ניתן לאכול מיונז???

  מותר לאכול גבינת פטה עיזים של גד?


  היא מגיעה בניילון סגור (לא מושרת במים) ורשום עליה שהיא מחלב עיזים מפוסטר. מה אתן אומרות?
  אני מתה על גבינת פטה ומנסה למצוא אחת שאוכל לאכול.
;