תנועתיות הזרע | מוטיליות של הזרע

תנועתיות זרע | מוטיליות של זרע

תנועתיות הזרע | מוטיליות של הזרע - תנועתיות (מוטיליות) של זרע מוגדרת באחוזים ומשקפת את רמת התנועה של תאי הזרע בתוך נוזל הזרע.

תנועתיות זרע | מוטיליות של זרע

תנועתיות (מוטיליות) של זרע נמדדת בתוך בדיקת זקע ומוגדרת באחוזים ומשקפת את רמת התנועה של תאי הזרע בתוך נוזל הזרע.
חשוב לציין שככל שעובר זמן מרגע קבלת דגימת הזרע, רמת התנועתיות יורדת.
תנועתיות של 60% או 8 מליון תאי זרע בתנועה, כשעה לאחר מתן הדגימה, נחשבת לתנועתיות טובה.
לגבר יכולה להיות ספירת זרע טובה, של מעל 20 מליון תאי זרע, אך עדיין יכולה להיות איכות זרע נמוכה בגלל שמעט מהזרעים בתנועה.
לעומת זאת, אם ספירת הזרע היא מאוד גבוהה, אז תנועתיות זרע של מתחת ל-60% לא משנה, כי עדיין יכול להיות שבאופן יחסי יש יותר מ-8 מליון תאי זרע בתנועה.
מדד תנועת הזרע מחולקת לארבע רמות:
רמה 4 – זרע מהיר – זרע עם תנועתיות פרוגרסיבית  זרעים אלה הם החזקים ביותר ושוחים בקו ישר.
רמה 3 – מוטיליות לא לינארית – זרעים אלה גם נעים קדימה אך נוטים לנוע בצורה מפותלת ולא ישרה.
רמה 2 – מוטיליות לא פרוגרסיבית – זרעים אלה לא שוחים קדימה, למרות שהם מזיזים את הזנבות שלהם.
רמה 1 – זרעונים שלא זזים כלל.

 

חשוב לקרוא

איך נמדדת איכות הזרע

הקשר בין פרופסיה לאיכות הזרע

מה בודקים בבדיקת זרע

וריקוצלה - הסיבה השכיחה לספירת זרע נמוכה

 

המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או רפואי ו/או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.

שאלות ותשובות בנושא תנועתיות הזרע | מוטיליות של הזרע:

  נוינוי

  תודה רבה על תגובתך האיכפתית. הנתונים של הזרע היו טובים והייתה תנועתיות של למעלה מ90%...

  היום אכן פסקו ההפרשות, אך לפני כמה שעות התחילו כאבים חזקים בצג ימין בבטן התחתונה. אני אחרי גונאל אף. האם כאבים כל כך חזקים יכולים להיות כתוצאה מביוץ?

  ♥ ❤ ♥ שושה ♥ ❤ ♥

  תנועתיות זרע נמוכה|sad| כנסו פליזז

  אפשר להכנס טבעי עם בעיה כזאת?? ואם לא איזה טיפול נותנים?? לי יצא בבדיקות דם ההורמונאליות LH 17 אין לי מושג מה זה אומר מישהי יודעת? ( עשיתי ביום החמישי למחזור)

  חדשה חדשה

  את צריכה לפנות לרופא נשים שידריך אותך בעקרון נראה לי

  שבתנועתיות נמוכה של זרע עושים הפריות

  וייסי

  לדעתי עושים הזרעה

  עוזרים לזרע להגיע לביצית. ולגבי אם אפשרי טבעי... כמובן אפשרי כי סה"כ צריך זרע אחד שיגיע לביצית אבל זה יכול להיות בחודש הבא וגם יכול לקחת חצי שנה. תלוי כמה את רוצה לחכות.

  מורי

  כנסי מאמי

  ממש ממש ממש אין מה לדאוג גם אצלנו זה ככה, אומנם שאר הערכים מצויינים ברוך השם וכבר נקלטנו לפני כמעט שנה אבל זה לא אומר שום דבר אני עובדת עם רופאים והתייעצתי עם כל מי שצריך שאמר לי חד משמעית- צריך זרע אחד וביצית אחת, נפלטים כל כךךךךך הרבה שאין סיכוי שאחד לא יגיע. אם זה הערך היחיד שקצת הדאיג אותכם- אתם יכולים להיות סופר רגועים!!!!

  בוטן חדש

  אבל אני גם לא מרגישה שום תנועתיות

  יש לי שקיפות רק בשבוע הבא ולא נבדקתי כבר 3 שבועות. קצת מלחיץ...

  בובית

  לא אמורה להיות לך תנועתיות בשלב הזה

  מרגישים תנועות סביב שבוע 20

  אפרתי

  יש נפח ויש כמות ,יש תנועתיות ויש מורפולוגיה

  בודקים את זה לפי כמות לנפח (בסמק). אם למשל יש לו 36 מיליון ל1 סמק ויש לו 0.6 אז יש לו בערך 20 מיליון שגם זה נחשב תקין (מעל 15 מיליון לסמק זה תקין).

  Noy F

  אני בהיריון ראשון ובשבוע שלך בהחלט הרגשתי תנועתיות

  זה היה יותר כמו בועות (קצת מזכיר גזים לא להתבלבל...) ובכלל בשבוע 18 כבר התחלתי להרגיש ממש פרפורים ובעיטות עדינות ומרגישה אותה כמעט כל יום (בעיקר כשאני אוכלת, ולא משנה אם זה שוקולד או פרוסה עם גבינה..)

  Irkush

  תנועתיות ומקלחת!

  אל תשכבי! ואם יש מישהו שיכול לעשות לך קצת עיסוי בגב בעיקר בזמן ציר אז תבקשי וזה יקל עליך. לידה קלה!!!

  מאיה

  שאלה לבנות שעברו תהליך בנק הזרע

  מאיזה בנק קניתם זרע ומה עלות? האם הייתן ממליצות לנשים נוספות לעבור באותו בנק זרע לעבור תהליך? אצל מי עברתם הזרעה/IVF ותוך כמה זמן נקלטתן להריון? האם עברתם טיפולים בבנק הזרע או במרכז רפואי אחר? קראתי כאן בפורום שיש נשים שעברו פעמיים הזרע באותו חודש האם הייתן ממליצות על הרופא, אם כן אשמח לשמוע שם. שואלת עבור חברה שרוצה מאוד לעבור את התהליך, אשמח לתשובות, תודה

  מאיה

  בנות?? אשמח לתשובות

  סתיו❤️

  את לא מאמינה באהבה את בת 22 אם את רוצה להביא ילד לבד יש בנק הזרע בשביל זה

  למה להביא בצורה כזאת שהילד יגדל עם מטען והאבא לא יכיר בו למה לעשות את זה בדרך הזאת. יש בנק הזרע אם רצית ילד לבד וזה מקובל אבל למה ככה לא ניסית למצוא אהבה למצוא בעל להקים משפחה את בת 22 אז את לא יכולה להגיד שניסית וגם אם את לא רוצה חתונה ובדרך הרגילה אז יש בנק הזרע

  יולי

  כי הזרע צריך להיות בתוכך במהלך הביוץ...

  כדי שתהיה הפריה הזרע כבר צריך להיות בגוף במהלך הביוץ ומאחר שהזרע יכול להיות עד 5 ימים בגוף אז צריך לשכב בימים שקודמים לביוץ ובכל זמן שלפני הביוץ אם הזרע נכנס לגוף אחרי הביוץ אז לא תהיה הפריה

  קארין+ 3 נסיכות

  זה שאת יושבת עם הרגליים למעלה זה לא אומר שכל הזרע ניכנס לבפנים זה הגיוני שחלק , כנסי

  מהזרע יצא קצת החוצה חוץ מזה הזרע שנכנס לבפנים מספיק כדי שתוכלי להיכנס להריון לא חובה שכל הזרע יכנס כדי להיקלט. אני ניכנסתי להריון מבלי להרים את הרגליים למעלה ואפילו שטפתי את המקום מהזרע, אם צריך להיקלט ניקלטים אפילו מטיפה אחת קטנה.

  תמי

  בכל תלוי באיכות הזרע.

  אם איכות הזרע טובה אז אין מניעה ליום אחרי יום.

  Bubi

  לא מומלץ לעשות כל יום כי יש דילול של הזרע..

  יום כן יום לא זה מספיק מצוין, כי הזרע נשאר שם לפחות 48 שעות ככה שגם אם ביום שאתם שוכבים לא בייצת ומחר כן, אז הוא יחכה לביצית.. |moneyeyes| העיקר שתהנו..

  סתיו❤️

  התפקיד של ההפרשות האלו הוא להדביק אליהם את הזרע

  ולקחת אותו לחכות לביצית בגלל זה הזרע יכול לשרוד בגוף כמה ימים עד שהביצית תגיע. זה שאין הפרשות לא אומר שלא יהיה ביוץ אין קשר

  דנה

  בכל פעם יוצאים מליונים ואת צריכה 1 מה גם שעם הסרע יש את נוזל הזרע

  בכל אופן אין לך מה לדאוג ואת לא צריכה לשכב עם הרגלים למעלה הכל תלוי בתזמון ואיכות הזרע והביצית.. וכמובן המון מזל

  סתיו❤️

  גם אם תיזמנם לפי 33-37 זה מעולה כי הזרע נשאר בגוף אז גם אם

  הביוץ היה יום יומיים אחרי אז הזרע בגוף מחכה לביצית וזה בסדר גמור . בשורות טובות החודש יפתי

  מחכה ומצפה.....

  היי בנות שאלה לגבי הזרע

  אני ובעלי מנסים להקלט להריון אנחנו מנסים להיות כל יום ביחד לאחר הטבילה הזרע שלו טוב בספירה והכל השאלה היא האם לאחר שהוא גמר בפנים אני לא יכולה לקום לשירותים? אני לא רוצה להשאיר את זה ככה גם בלי לנקות כי שמעתי שעושה לפעמים דלקות וצריבה. אז כמה זמן להשאיר ליתר בטחון ?

  ילדה קטנה...נפש עמוקה

  "תרופת סבתא" זה לשכב חצי שעה עם רגליים למעלה...ורק אח"כ לשטוף

  אומרים שככה גם אם שטפת עדיין נשאר משהו שיכול לתפוס את הביוץ... וכמובן לבדוק שאת לא מבייצת בימים שאת אסורה...שלא תפסידו

  תודה לאלוקים על הכל

  חצי שעה זה המון המון זמן. מספיק לפי דעתי דקה שתיים לשכב רגיל ואז לקום ולשטוף.

  פיל ורוד

  בהחלט מספיק דקה שתיים

  דובשניה

  נוזל הזרע . יש בו פרוסטגלנדינים כמו בזרוז עם גלולה

  נוזל הזרע . יש בו פרוסטגלנדינים כמו בזרוז עם גלולה לנרתיק אבל בכמות קטנה

  אפרוחית + 1

  כמו שכתבו- הזרע יהיה יותר חזק

  תחשבי שמבחינה יהודית, מי ששומרת טהרת המשפחה אז היא נידה במשך 14 יום (7 ימי מחזור ואז עוד 7 ימי טהרה), זה יוצא שהיא טובלת בדיוק בליל ביוץ! (כמובן שיש בנות שזמן הווסת שלהן יותר קצרה שזה 5 ימים אפילו.. אבל הרוב זה 7 ימים. וכמובן שיש כאלו שיש להן ביוץ מאוחר שהוא יוצא אחרי יותר מ14 יום, אבל המחזור סדיר שגם הרופאים הולכים לפיו הוא של 28 יום, זה אומר 14 יום אחרי הווסת יש ביוץ). מדהים הטהרה לא? בדיוק בזמן ביוץ האשה טובלת! וזה אחרי 14 יום שלא היו ביחד! ככה בעצם גם הזרע יותר חזק והסיכוי להריון גדל(: כמובן שאם את לא יודעת בוודאות מתי הביוץ שלך- אז כדאי להתחיל כבר 3 ימים לפני לקיים יחסים או כל יום, או יום כן יום לא.. וגם יום אחרי הביוץ. בהצלחה!

  ♥ ❤ ♥ שושה ♥ ❤ ♥

  לכל המאותגרות פוריות מצאתי משהו בגוגל בשבילכן

  מילון שימושי לפורום "מנסים להרות" – לגזור ולשמור באהבה לכולן מעתליה3 E2 ראה אסטרדיול. FSH – הורמון גירוי הזקיקים (follicle stimulating hormone). הורמון חיוני לתהליך התפתחות הזקיקים ולקיומו של ביוץ. רמות תקינות: 2.5-10.2 IU/I בשלב הזקיק ובין 1.5-9.1 IU/I בשלב הלוטאלי . IUI ראה הזרעה. IVF ראה הפרייה חוץ גופית. LH – הורמון ההצהבה (luteinizing hormone). הורמון האחראי להפרשת האסטרדיול, דבר שהופך אותו לחיוני לתהליך התפתחות הזקיקים ולביוץ. ערכים תקינים: 1.9-12.5 IU/I בשלב הזקיק, 0.5-16.9 IU/I בשלב הלוטאלי. TSH – הורמון בלוטת התריס (thyroid stimulating hormone). אין לו קשר ישיר לפריון, אבל חוסר-איזון של בלוט התריס עלול לפגוע בפוריות ולכן הוא נבדק באופן שגרתי כחלק מהפרופיל ההורמונלי. ערכים תקינים: 0.35-5.5 mIU/I. ZIFT – ראשי תיבות של Zygote Intrafallopian Transfer. מדובר בטיפול IVF, שהעוברים שנוצרים בו מוחזרים לחצוצרות (אזור ההפרייה ה"טבעי") במקום לחלל הרחם. אוביטרל (Ovitrelle) – זריקה תת-עורית לגרימת ותזמון ביוץ. ניתנת כשהרופא מעוניין לוודא שיתרחש ביוץ, או כשיש צורך לתזמן את הביוץ במדויק כדי לסנכרן אותו עם פרוצדורה אחרת (למשל הזרעה). הזריקה מכילה את הורמון ההריון, ולכן יש לחכות לפחות 12 יממות אחרי קבלתה לפני שמבצעים בדיקת הריון, כדי לוודא שהחומר התנקה מהגוף ושתשובה חיובית היא "אמיתית". איקקלומין – תרופה להשראת ביוץ, מהותיקות הקיימות בשוק. ניתנת בד"כ במינון של כדור או שניים ליום החל מהיום ה-3 או ה-5 למחזור, למשך 5 ימים. עלולה לגרום לתופעות לוואי כמו קוצר נשימה, שיבושים בראייה, ופגיעה ברירית הרחם. כמו כן, התרופה אינה אפקטיבית עבור כל אישה, ולכן אינה בהכרח גורמת לביוץ. מכל הסיבות האלה יש להקפיד וללוות את הטיפול במעקב זקיקים. אסטרדיול (E2) – ההורמון האחראי לגדילת רירית הרחם והזקיקים. ערכים תקינים: 40-606 pmol/L בשלב הזקיק, 536-1930 לקראת הביוץ, ו- 121-719pmol/L בשלב הלוטאלי. הערכים לקראת ביוץ המושג ע"י טיפול הורמונלי יכולים להגיע ל-4000 ויותר. ערכים גבוהים במיוחד יכולים להיות קשורים לגירוי יתר. אסטרופם – ראה פרוגינובה. ארגסט – כדורי פרוגסטרון שניטלים בד"כ למשך 5 ימים. תרופה זו ניתנת במקרה שאישה לא בייצה, ולכן כנראה גם לא תקבל את הוסת (ראה גופיף צהוב). פועלת ע"י חיקוי התהליך הטבעי של עליית רמת הפרוגסטרון בעקבות הביוץ, כאשר הפסקת התרופה מביאה לירידת הרמה בדומה למה שקורה לאחר הביוץ. בד"כ מקובל לעשות בדיקת דם לפרוגסטרון לפני התחלת נטילת התרופה, כדי לוודא שאין מחזור כי האישה לא בייצה, ולא כי הביוץ התאחר. הוסת אמורה להופיע 3-10 ימים לאחר הפסקת הכדורים. אצל נשים שאינן מבייצות כלל, נטילת פרוגסטרון והפסקתו היא הדרך היחידה להביא להופעת הוסת. בדיקת זרע - אנליזה של דגימת זרע שמוסר גבר (לאחר התנזרות של כ-3 ימים מיחסי מין) שמשמשת להערכת תקינות תאי הזרע. בבדיקה נבדקים כמה פרמטרים – ריכוז, נזילות, תנועתיות, מורפולוגיה, חיות (כמה תאים נשארים פעילים אחרי שעה וכד') ועוד. בדיקת זרע הינה מחויבת המציאות לפני כל טיפול הורמונלי (גם איקקלומין!) זוגות שנמצאה אצלם בעיה משמעותית בזרע הם מועמדים להזרעה, ובמקרים חמורים יותר להפרייה חוץ גופית עם או בלי מיקרומניפולציה. בטא (β-HCG) – הורמון שהימצאותו בדם/בשתן מעידה על קיום הריון. מתחיל להיות מופרש למחזור הדם של האם בד"כ כ-10 ימים אחרי ההפרייה, וזו הסיבה שאין טעם לעשות בדיקת דם לפחות 12 יום אחרי הביוץ. במעבדות בד"כ יש הבחנה בין בדיקת הריון "כמותית" ו"איכותית" (כן/לא). בדיקות איכותיות נותנות לפעמים תשובות כמו "גדול מ-25" (חיובי) או "קטן מ-10" (שלילי). בדיקות כמותיות נותנות ערך מספרי מדויק. הערך הזה חשוב מאוד היות שבהריון תקין ערכי הבטא אמורים להכפיל את עצמם כל 48-60 שעות, ובאמצעות בדיקות חוזרות אפשר לוודא שזה אכן מתרחש. ביוץ – בקיעת הביצית מתוך הזקיק, שבו היא שכנה וגדלה מתחילת המחזור ועד לאותו רגע. הביצית ניתנת להפרייה במשך כ-18 עד 24 שעות מרגע בקיעתה, וזו הסיבה שכל כך חשוב לזהות במדויק ככל האפשר את מועד הביוץ כשמנסים להרות. אפשר להשתמש לשם כך במדידת חום השחר, ערכות ביוץ ביתיות, מעקב זקיקים ו/או בדיקות דם. "לפי הספר" הביוץ מתרחש בין היום ה-12 ליום ה-16 למחזור, אבל ייתכן בהחלט ביוץ ביום ה-20 ואפילו ה-28 שאינו מפריע לפוריות. אישה שאינה מבייצת כלל (unovulatory) או שמבייצת לעתים רחוקות (oligo-ovulatory) תזדקק לטיפול הורמונלי (למשל איקקלומין, גונאל F, מנוגון) כדי שהזקיקים שלה יגדלו ויפיקו ביציות הניתנות להפרייה. גונאל F – זריקות סינתטיות להשראת ביוץ. מכילות את ההורמון LH, שמביא להפרשת ההורמון E2, האחראי על צמיחת הרירית והזקיקים. גופיף צהוב – מה שנשאר מהזקיק שממנו בקעה הביצית, לאחר הביוץ. תפקיד הגופיף הצהוב הוא להפריש פרוגסטרון, שנחוץ על מנת לתמוך בהתפתחותו של הריון צעיר. אם אין הריון, הגופיף מחזיק מעמד כ-12 יום ולאחר מכן מתמוסס, וכתוצאה מכך רמת הפרוגסטרון יורדת והווסת מופיעה. מצב שבו הגופיף מחזיק פחות מ-11 יום נקרא "אי ספיקה של הגופיף הצהוב" ועשוי להפריע לקליטת הריון. גירוי יתר – מצב שבו טיפול הורמונלי מביא להתפתחותם של זקיקים מובילים רבים מדיי בשחלות ולרמת E2 גבוהה במיוחד. במצב כזה המטופלת חשה כאבים חזקים ביותר. מצב זה מסוכן משום שהשחלות גדלות באופן חריג כתוצאה מריבוי זקיקים גדולים, ועלולות להינזק. אם מאובחן גירוי יתר, בד"כ מפסיקים את הטיפול לאותו מחזור. הטיפול בד"כ מתבסס על מנוחה ושתייה מרובה ככל האפשר. דקפפטיל – זריקה הניתנת בסביבות היום ה-21 של המחזור כדי להביא לאי-פעילות של בלוטת יותרת המוח, ולמנוע בכך כל סיכוי לפעילות הורמונלית עצמאית אצל המטופלת. בזריקה זו, שזכתה משום כך לשם החביב "דיכוי", משתמשים בדרך כלל במסגרת טיפולי הפרייה חוץ- גופית, אבל לעתים (נדירות) משתמשים בה גם במצבי גירוי יתר, כשרוצים לתת צ'אנס לזקיקים של אותו מחזור, אך נמנעים ממתן אוביטרל משום שהוא עלול להחריף את הגירוי. היות שהדקפפטיל מדכא את הפעילות ההורמונלית הספונטנית של הגוף באופן אפקטיבי למשך כ-3 חודשים, נשים שהרו באמצעות טיפול שכלל דקפפטיל חייבות לקבל תמיכה אינטנסיבית עד שבדיקות דם מראות שרמת הפרוגסטרון מתחילה לעלות באופן טבעי. הזרעה – תהליך שבו מוזרק זרע ישירות לרחם. בלועזית IUI (ראשי תיבות של intra uterine insemination). מתבצע ע"י פתיחת צוואר הרחם, החדרת צינורית והזרקת הזרע. התהליך נמשך דקות ספורות ובד"כ לא כואב. החזרה – החזרת הביציות המופרות (ה"עוברים") לרחם במסגרת טיפול IVF. הפרייה חוץ גופית – בלועזית IVF (ראשי תיבות של in vitro fertilization). תהליך שבו מתבצעת ביציות מופרות ע"י תאי זרע לא בסביבתן ה"טבעית", כלומר בחצוצרות, אלא באמצעות התערבות מכאנית, במעבדה. לשם כך האישה מקבלת זריקות שמטרתן להביא לגדילתם של זקיקים רבים יחסית. כשהזקיקים מגיעים לגודל מתאים מתבצעת שאיבה, ובצורה ה"טהורה" של התהליך הביציות "מופגשות" עם הזרעים שמפרים אותן ספונטנית. לאחר כיומיים נעשית החזרה של ביציות מופרות (בד"כ 2-4) לחלל הרחם. טיפול זה עשוי להיבחר כאשר לגבר יש בעיית זרע חמורה, או כאשר טיפולים אחרים לא השיגו הריון. הריון כימי – מצב שבו נקלט הריון, אך הוא מפסיק להתפתח כמעט מייד ונפלט מהגוף באופן שכמעט ואינו שונה מוסת רגילה. הכינוי "הריון כימי" נובע מכך שהעדות היחידה לקיום ההריון היא באמצעים כימיים (בדיקת דם/שתן) והוא לא מגיע לשלב שבו ניתן "לראות" אותו באולטרסאונד. הריון כזה מתאפיין פעמים רבות (אבל לא תמיד!) בבטא נמוכה מאוד ו/או שלא עולה כראוי. הריון כזה נופל בד"כ משום שאינו תקין, והוא בד"כ אינו מעיד שמשהו אינו כשורה אצל האישה. למעשה, מקובל לראות בהריון כימי סימן טוב ומעודד, משום שהוא מעיד על כך ש"המערכת עובדת" – האישה מבייצת, החצוצרה אוספת את הביצית, הזרע של בן-הזוג מפרה אותה, והיא יכולה להגיע לרחם ולהשתרש בו. חום השחר – שיטה לזיהוי ביוץ, המתבססת על כך שלאחר הביוץ חום הגוף עולה, כך שבאמצעות מדידתו בשעה קבועה מדי יום החל מהיום הראשון למחזור, אפשר לדעת מתי התרחש הביוץ. השיטה זולה, פשוטה ומדויקת. החיסרון הגדול שלה הוא, שהיא מזהה את הביוץ רק בדיעבד. עם זאת, לאחר חודש-חודשיים של מעקב היא מאפשרת למקד את יחסי המין בסביבות יום הביוץ. נוסף על כך, היא בהחלט נותנת מענה לנשים שמעוניינות לגלות אם הן מבייצות בכלל. מיקרומניפולציה – במסגרת טיפול IVF, כל פעולה החורגת מ"הפגשת" תאי הזרע והביציות במבחנה, בלא התערבות נוספת. מיקרומניפולציה נדרשת בד"כ כאשר אחד או יותר מהפרמטרים של תקינות הזרע ירודים במיוחד, ותאי הזרע אינם מסוגלים להפרות בעצמם את הביציות. אחד הסוגים הנפוצים של מיקרומניפולציה הואintracytoplasmic sperm injection - החדרת תא זרע בודד לתוך ביצית. מכשושה – המחזור החודשי שהבנות כאן בד"כ מתפללות לא לפגוש. ידועה גם בכינויים "המכשפה", "הרעה", "המכוערת" וכיו"ב. מנוגון- זריקות השראת ביוץ המופקות ממקור אנושי (מופקות משתן של נשים בגיל הבלות). מכילות את ההורמונים LH ו-FSH. תרופה זו ידועה כבעלת פוטנציאל לגרום לתופעות לוואי מקומיות קשות, ובמקרים כאלה קופ"ח בד"כ מאשרת למטופלת תחליף סינתטי. מעקב זקיקים – סדרת אולטרסאונדים וגינאליים שנעשים לאישה החל מהיום ה-10 (או לפני כן, לפי החלטת הרופא) ועד לזיהוי ביוץ, במטרה לעקוב אחרי גדילת הזקיקים, ולתזמן את יחסי המין/ ההזרעה/ השאיבה בהתאם. מעקב זקיקים מאפשר גם למדוד את עובי רירית הרחם. מדדים אלה חשובים במיוחד בזמן טיפול הורמונלי מכל סוג (גם איקקלומין), ולכן ערכו של טיפול כזה נפגע מאוד אם הוא לא מלווה במעקב. ערכות ביוץ – מארז של בדיקות שתן ביתיות, שמזהות את הורמון ה-LH בשתן. היות שרמת ההורמון עולה מאוד לפני הביוץ, השימוש בערכה בימים שלפני הביוץ מאפשר לזהות שהוא עומד להתרחש ולתזמן את יחסי המין בהתאם. הערכות נחשבות בד"כ לאמינות. הבעיה היא שכל מארז כולל 5 בדיקות בלבד, ואין די בכך בכדי לזהות את הביוץ אם לאישה מחזורים לא סדירים. פרוגינובה – כדורים המכילים את ההורמון אסטרדיול, ושתפקידם לעודד את תהליך צמיחת הרירית. ניתן בד"כ במקביל לטיפול באיקקלומין, ובחלק מהמקרים גם כחלק מטיפול בזריקות. תופעת הלוואי הקלאסית של התרופה הזו היא אפשרות לשיבוש הביוץ הספונטני (אם יש). פרוגסטרון - הורמון האחראי לתמיכה בהריון צעיר. במחזורים טבעיים מופרש על ידי הגופיף הצהוב. אם נקלט הריון, הגופיף ממשיך בתפקידו עד לסביבות השבוע ה-10 עד 12, שבו השיליה מתחילה להפריש פרוגסטרון בעצמה. רמת פרוגסטרון נמוכה עלולה להפריע להתפתחות תקינה של הריון. משום כך נוהגים לתת תוספת מלאכותית שלו (ראה תמיכה) בכל מצב שבו יש חשש שרמת הפרוגסטרון המיוצרת באופן טבעי ע"י הגוף עלולה שלא להספיק. ערכים תקינים: עד 5-6 nmol/L בשלב הזקיק, ומעל 10 nmol/L בשלב הלוטאלי. בזמן ההריון הערכים מגיעים למאות ויותר. פרולקטין - הורמון האחראי על יצירת החלב. רמה גבוהה שלו מפריעה לביוץ (זו הסיבה שלנשים מיניקות פעמים רבות אין וסת, או שהמחזורים לא סדירים), ולכן זהו אחד המדדים הנבדקים במקרה שאישה אינה מבייצת. יש לשים לב שרמת ההורמון גבוהה מייד כשמתעוררים מהשינה, ולכן יש להקפיד ולבצע את הבדיקה לפחות 3 שעות לאחר ההתעוררות, אחרת עלולה להתקבל תוצאה גבוהה שקרית. פרופיל הורמונלי – שורה של בדיקות דם המבוצעות בדרך כלל ביום ה-3 למחזור, כדי לעמוד על מצבה ההורמונלי של האישה בתחילת המחזור החדש. מקובל לחזור ביום ה-21 על בדיקת הפרוגסטרון בלבד, כדי לוודא שהתרחש ביוץ. הבדיקות הנכללות בד"כ בפרופיל הן: TSH, prolactine, LH, FSH, estradiol, progesterone, testosterone, DHEA-S צילום רחם – פרוצדורה בה מבוצע צילום רנטגן של הרחם באמצעות שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד. מקובל לבצע אותו לפני טיפולים הורמונליים הכוללים זריקות, ו/או במקרה של כישלונות חוזרים בטיפולים כאלה. הצילום בדרך כלל מדגים רחם נורמאלי וחצוצרות פתוחות. ביצוע הצילום מלווה באי-נעימות הדומה לכאבי מחזור, שאפשר להפחיתה במידה ניכרת על ידי נטילת משכך כאבים כמו אופטלגין כחצי שעה לפני. מכיוון שההזרמה בלחץ של חומר הניגוד פותחת סתימות מינוריות, יש טענה שלפיה מייד לאחר ביצוע הצילום עולים הסיכויים להרות ("מיתוס צילום הרחם"). קוקי – ר' איקקלומין. רירית הרחם (endometrium) – ה"ריפוד" של הרחם, שבתוכו אמורה להשתרש הביצית המופרית. עובי הרירית צריך להיות לפחות 7 מ"מ, ויש נשים רבות שאצלך היא מגיעה ל- 10 עד 12 מ"מ. נשים בעלות שחלות פוליציסטיות, או כאלה שקיבלו איקקלומין, מועדות במיוחד לסבול מרירית רחם דקה (3-4 מ"מ). רירית דקה עלולה למנוע השתרשות, ועשויה גם להפריע להריון שנקלט להמשיך ולהתפתח. שאיבה – שאיבת ביציות במסגרת טיפול IVF. מתבצע בהרדמה מלאה. שחלות פוליציסטיות – או בשם המדויק יותר: "תסמונת השחלות הפוליציסטיות" (ובאנגלית polycystic ovarian syndrome). זוהי תסמונת שהמאפיין העיקרי (ולפעמים היחיד) שלה הוא שבכל מחזור קיימים בשחלות זקיקים רבים, במקום זקיק אחד שאמור להתפתח בכל פעם. הא"ס האופייני לתסמונת מדגים מספר גדול של זקיקים קטנים (פחות מ-10 מ"מ) בכל אחת מהשחלות. מצב זה עשוי להיות בעייתי, משום שהזקיקים הרבים מפריעים זה לזה לגדול. כתוצאה מכך רבות מהנשים בעלות התסמונת הזו אינן מבייצות או מבייצות לעתים רחוקות. עם זאת, יש גם נשים רבות שמבייצות בסדירות ושרק בא"ס שגרתי מתגלה כי הן למעשה פוליציסטיות. מאפיינים נוספים של התסמונת הוא רירית רחם דקה, ריבוי פצעונים, השמנה ושיעור יתר, אך בעלות התסמונת אינן בהכרח סובלות מהם. שלב הזקיק (פוליקולארי) – השלב במחזור החודשי שמתחיל מהופעת הוסת ועד לביוץ. שלב לוטאלי – השלב במחזור החודשי שנמשך מהביוץ ועד להופעת הוסת הבאה. נקרא בפי בנות הפורום גם "שלב החיכיון". תמיכה – תוספת מלאכותית של פרוגסטרון לאחר הביוץ/ הזרעה/ החזרה, במטרה לסייע להשתרשותו והתפתחותו של הריון במידה ונקלט. מקובל להתחיל את התמיכה מייד לאחר הביוץ וכד'. רוב סוגי התמיכה הם וגינאליים: יש כדורים בצורת פנינה (אוטרוגסטן) שניתנים לנטילה גם דרך הפה, נרות (אנדומטרין) וג'ל (קרינון). כל אלה מחייבים לשכב, או לפחות לשבת בלי לזוז, לאחר כל פעם שמחדירים אותם. היות שבחלק מהמקרים מדובר על 2-3 פעמים ביום, זה עלול להיות לא נוח. כמו כן, הספיגה בשימוש וגינלי אינה מושלמת, דבר שמחייב מינונים גבוהים יחסית. סוג אחר של תמיכה הוא באמצעות זריקות ג'סטון, שהן זריקות תוך-שריריות (לישבן). היתרון העצום הוא לא רק האפקטיביות שלהן, אלא גם השמירה על רמה אחידה של פרוגסטרון במחזור הדם, דבר שמאפשר לנטר ולווסת אותה. הן מהוות פתרון נקי ואלגנטי, שאינו מפריע כלל לשגרת החיים. עם זאת, מדובר בחומר שומני ביותר שנוטה לגרום לשטפי-דם תת-עוריים ול"גולות" בשימוש ממושך. אפשר אמנם לחמם את האמפולות בין כפות הידיים לפני ההזרקה, אבל זה עוזר רק במידה מוגבלת. אם אכן מושג הריון, ויש צורך להוסיף ולהשתמש בזריקות למשך חודשיים נוספים, התופעות האלה מורגשות מאוד.

  nahama

  wow!אני ברוך השם ממש לא מאותגרת פוריות...

  אבל זה עדיין עניין אןתי לקרא את המושגים האלו שבנות פה המון מעלות אותם ולא היה לי מושג מה זה אומר.. וגם פשוט כדי להודות להשם הטוב, שאין ולא היה ובעזרתו גם לא יהיה לי מושג במושגים הללו.. בהצלחה רבה רבה לכולן!!!!!!!!

  קוקי

  מה זה "מאותגרות פוריות"? הכוונה שלך טובה, ניסוח שלך לקוי משהו....

  ♥ ❤ ♥ שושה ♥ ❤ ♥

  באמת הכוונה שלי הייתה טובה! לעניין הניסוח, התגובה שלך לקויה משהו...

  בדרך כלל אנחנו תומכות אחת בשנייה בפורום ולא חלילה מתקנות או מקניטות. יש כאן מספר בנות שכותבות עם שגיאות כתיב ולפעמים גם קורה שיש ניסוח לקוי, ראית פה מישהי מתקנת? או מעירה הערה? הארה מילא אבל הערה? ולגבי ה"מאותגרות פוריות" או "מואתגרות פריון" צמד מילים שלא אני המצאתי, מוזמנת לחפש בגוגל. הפורום נועד לתמיכה ונקווה שיישאר ככה!

  קוקי

  חבל שבחרת להעלב כל כך...

  כפי שציינת אנחנו בפורום של נשים. לכל אחת הבעיות שלה או של בעלה (גם לא נירשום "בעלך מאותגר זרע" נכון?). אם תחפשי בגוגל תמצאי גם את צמד המילים פיגור שכלי, אבל אף אחת בפורום של אמהות לילדים עם מוגבלות לא תשתמש בזה. נתתי לך הערה (או הארה מה שתעדיפי...), ולקחת את זה למקום מתגונן ביותר וחבל.שתיהייה שבת מבורכת ופוריה.

  Miau+1

  מידע חשוב ומעניין אך גם לי צבט הניסוח

  בטוחה שהיו לך כוונות טובות ותודה לך על זה. רק אני הרגשתי לא נוח עם ההגדרה הזו..., בטוחה שאף אחת לא רוצה להרגיש שיש לה בעיה עם פוריות. היה אפשר פשוט לכתוב נגיד מושגים בנושא פוריות כי זה מעניין את כולנו. מקווה שתקחי את זה ברוח טובה ולא תפגעי מההערה כי כמו שאמרת כולנו בסירה אחת ואין לנו שום כוונה רעה.

  לולי

  חמודה הביוץ שלך בטוח לא קובע אם יהיה לך בן או בת הרוב הזרע של הגברים קובעים

  *מעיין*-> בדרך להריון עוצרים בפורום

  יש שם, יש אבא יש אמא יש כלב חחחח עכשיו רק צריך דייט בין הזרע לביצית

  זהו יום שני בדיקות דם חמישי זרע בעזרת השם בלי נדר וחודש הבא טיפול ראשון

  מורי

  למה לא? הזרע נמצא בגוף עד 72 שעות... הכל יכול להיות ...

  ד הריון שני

  למה מוריד את איכות הזרע?

  סתיו❤️

  לדעתי 3 ימים ברצף גם אם כמות הזרע יורדת הזרעים החזקים נשמרים לביוץ

  לושלוש

  חייבת להוסיף שעדיף לעשות יום כן יום וגם הזרע עצמו יכול להחזי- מעמד

  בגוף האישה עד 72 שעות. אז תמיד יש אפשרות

  racheli

  תלוי אם הזרע מחכה לביצית או הפוך

  הזרעים הזכריים הם חלשים ולא שורדים בגלל החומציות בנרתיק. הזרעים הנקביים חזקים ושורדים. אם הביצית מוכנה ופוגשת זרע, יש סיכויים טובים גם לזכר. אבל אם הביוץ מתרחש יום אחרי אז סביר להניח שישארו רק זרעים נקביים.

  ♡ MiAh

  הזרע גורם להתכווצויות ברחם וזה בסדר.. גם אורגזמה שלך...

  מובילה להתכווצויות. אבח שה בסדר וזה חולף. מה שכן- אפילו שזה טבעי והגיוני- אם את חוששת תתייעצי עם הרופא שלך..

  תודה לאל!!!

  סקס, כשהגבר גומר בפנים... נוזל הזרע מכווץ את הרחם. בהריון הרודם עשיתי סקס והלכתי ללדת

  malvina

  הזרע לא מחכה לביצית אבל יש לו דרך ארוכה לעשות

  לכן עדיף שהוא יתחיל את המרתון לפני הביוץ, כך שעד שהוא יגיע ליעד- הביצית תהיה במקום ותחכה לו.

  לולי

  תקיימי יחסי מין הזרע מזרז לידה, תנסי כמה שיותר ללכת לעלות במדרגות כמה שיותר לזוז

  גליה

  הזרעה טבעית- זה לקחת מזרק וכוס סטרילית ולהזריק את הזרע? כי אם כן אז גם אנחנו |cat-smiling|

  קוקי

  ואגב הזרע יכול להחזיק עד 3 ימים בגוף ז"א

  שמאתמול כבר היה שווה להתחיל לעבוד כל יום למקרה שבאמת הביוץ יהיה היום או מחר. במקרה כזה לא יעזור לעבוד בשישי....

  לובית

  תוציא לך שטויות מהראש, הזרע יכול לשהישאר בתוכך עד 48 שעות, אז זה מצויין ששכבתם גם אתמול וגם היום...

  Jacky

  הזרע נשמר בחוץ מתוקה אל תדאגי תעשו היום ומחר וכשתראי

  פס אחד זה אומר שהביוץ מתרחש! אבל את מכוסה מבחינת הימים אל תדאגי בהצלחה!|heart-sunglasses|

  שלה

  אין טעם לא אפקטיבי.. כמות הזרע יורדת באופן דרסטי לאחר יום שקיימת יחסית

  מושמוש

  רוב הסיכויים שזה הזרע של בן הזוג שלך...

  או שזו הרטיבות במצטברת לך בזמן האןרגזמה בתוך הנרתיק...

  דנה

  אין כל כך טעם.. אם הזרע לא תקין הוא לא יגיע לביצית

  בהפרייה אפשר לתת לו טרמפ לתוך הביצית

  טיטי

  מה פתאום???? הזרע שמגיע, הוא כבר מגיע זרע נקבי או זכרי!

  Nastush

  לא לא, זה לא הזרע. ההפרשה חסרת ריח וצבע...זה כאילו ממש מים

;