כיצד לטפל בעורו העדין של התינוק בחורף?

כיצד לטפל בעורו העדין של התינוק בחורף?

עונת החורף בשיאה, ועורו העדין של התינוק נהיות אדומות, יבשות ומגורות. תופעות אילו ונוספות , מקשות על התפקוד של התינוק, עלולו

מזג אוויר סוער, גשום ויבש מביא לתופעות עור לא נעימות, במיוחד אצל תינוקות ופעוטות.

כמעט בכל מקום רואים תינוקות עם לחיים סמוקות. לצערינו אילו לא לחיים סמוקות כי אם לחיים יבשות ומגורות הדורשות טיפול.

אז מדוע דווקא תינוקות ופעוטות סובלים משינויים בעור בחורף?

תינוקות ופעוטות סובלים משינויים בעור בתקופת החורף (שנפרטם בהמשך), כיוון שעורם עדין ודק והם רגישים יותר לפגעי מזג אוויר, דבר הבא לידי ביטוי באקלים יבש או בעונת החורף.

בנוסף, רוב החימום אשר מתבצע בחורף, הינו באמצעות מזגנים או מפזרי חום, דבר אשר מייבש את האוויר וכמובן מייבש את העור ולא מאפשר לו לנשום בצורה אופטימאלית.

כיצד נזהה עור יבש או מגורה אצל תינוקות?

1. סממן ראשון מאוד בולט הוא כמובן איזור אדמומי/ ורדרד. אנו נבחין בשטח אדום , שאינו אחיד ומפוזר על העור. ייתכן ונמצא כמה וכמה אזורים פזורים על העור.

2. העור הינו מחוספס- במבט מעמיק ניתן יהיה לראות כי מרקם העור אינו חלק. במגע עם העור נרגיש חיספוס.

3. העור נהיה סדוק- כשהיובש הינו חזק , אנו נבחין בעור סדוק, עד כדי קילופים ו/או וקשקשים שנראים כמו נקודות לבנות על עור מגורה. חשוב לציין שקילופים הינה תוצאה של עור מגורה ומיובש.

מה יכול להחריף את הבעיה?

1. ראשית- חוסר טיפול מתאים. יש לבצע בירור אצל רופא הילדים לשלילת מחלות עוריות כגון אוטופיק דרמטיטיס , סבוריאה וכו ואכן לוודא כי מדובר ביובש בלבד.

2. מזג אוויר סוער, כגון רוחות חזקות , טמפרטורה נמוכה במצב של “קרה” עלול להחריף את הבעיה.

3. מקלחות מרובות, אשר “תורמות” לייבוש העור.

4. תכשירי רחצה לא מותאמים לעורו העדין של התינוק , עלולים אף הם להגביר את היובש בעור.

5. ריר ורוק. תינוקות מרבים לרייר, דבר אשר מגביר את היובש בעור הפנים.

6. צינון עם נזלת ומחלת חום, הגורמת למערכת החיסון להיחלש, יגביר את היובש בעור.

האם ניתן למנוע את היובש בעורו של התינוק?

ניתן למזער את הבעיה ואף למנוע אותה אם ננקוט בצעדים הבאים:

1. חימום הבית בחורף יעשה על ידי ראדיאטור ולא על ידי מפזרי חום ומזגנים המייבשים את העור.

2. לא נרבה במקלחות רבות ובתכשירים לא מותאמים לעור רגיש ומגורה. נשתמש בתכשירים מותאמים באמבטיה כגון שמן אמבט יייחודי עם התוויה לעור רגיש ומגורה.

3. כאשר יש רוחות חזקות ואנו חייבים לצאת החוצה ( לדוגמה: לאסוף את התינוק מהגן) נגן עליו עם כובע המסתיר את הפנים או עם כיסוי עגלה.

4. הימנעו לחלוטין משימוש במגבונים , במיוחד מגבונים עם חומרי בישום וכימיקלים. העדיפו לנקות עם צמר גפן לח או שיטפו את הפנים במים פושרים.

5. לאחר האמבטיה או החלפה של טיטול, המתינו לייבוש מוחלט של העור. לאחר מכן, מירחו תחליב חלב לעור עדין ורגיש . התחליב ייספג בצורה מיטבית, עורו העדין של התינוק יקבל את הלחות שהוא זקוק לה ולאחר מכן ניתן יהיה להלביש את התינוק בבגדים חמים.

6. מירחו בוקר וערב קרם לחות ייחודי לעור פנים יבש ומגורה. מירחו לאחר רחצה ומירחו יותר באם הילד מרייר ומנוזל. חשוב שעור התינוק יקבל לחות באופן שוטף ולא ייתבש.

גיליתם כי עורו של התינוק יבש. אם כן, כיצד נטפל?

1. במידה והיובש הינו קל והתינוק לא מתלונן, קרם לחות עם התוויה לעור פנים רגיש , אדמומי ומגורה יעשה את העבודה.

2. הקפידו על מריחה קבועה של לפחות 3 פעמים ביום: בוקר, צהריים וערב.

3. הקפידו על מיעוט מקלחות ושימוש בתכשירים ייעודיים טבעיים המכילים שמן קוקוס, שמן שקדים ושמן קלנדולה, המסייעים בהרגעת העור ובמניעת יובש וגירויים.

4. הרבו בשתיית מים. שתיית מים משפרת באופן מיידי את יכולתו של העור להתמודד עם פגעי עור, משפרת את האלסטיסיות והויסקוזיות של העור.

5. במידה והיובש הינו מתמשך ו/או נהיה חמור, יש לגשת לרופא הילדים ולשקול הוספת טיפול נוסף.

לסיכום:

עונת החורף מביאה איתה פגעי עור העלולים לפגוע בתינוק ואף להחריפם. מניעה התנהגותית נכונה וטיפול נכון וקבוע , באמצעות שימוש בתכשירים ייעודים המותאמים לעור רגיש ומגורה ימנעו את ייבושו של העור, יחזירו לו שמנים חיוניים ויאפשרו לו לחזור לגמישות ולתפקוד התקין שלו. זכרו, כי עור בריא של התינוק הוא מדד מהותי לאיתנו וחיוניותו של התינוק .

כתיבת תגובה